„Karo tribunolas pripažino, kad kaltinamieji... yra kalti dėl šių nusikaltimų“, - paskelbė teisėjas Knightas Baryano Almas (Naitas Barjanas Almas), patvirtindamas kaltinimus dėl išžaginimo, nužudymo, plėšimo ir griovimų.
Vienas iš kaltinamųjų buvo išteisintas, o kitas, kariuomenės vadas, kaltintas vadovavęs šiai šiurpą keliančiai atakai, mirė kalėjime praėjusį spalį. Kariuomenės pareigūnai paskelbė, kad tai buvo „natūrali mirtis“.
Smurto protrūkis Pietų Sudano sostinėje kilo 2016 metų liepą, žlugus šalies prezidento Salva Kiiro (Salvos Kiro) ir buvusio viceprezidento Rieko Macharo (Riko Mačaro) taikos susitarimui.
Per susirėmimus vyriausybės pajėgos atakavo viešbučio „Terrain“ kompleksą, kuriame buvo apsistoję maždaug 50 užsienio organizacijų darbuotojų.
Teismo pradžioje duodamas parodymus viešbučio savininkas britas Mike'as Woodwardas (Maikas Vudvardas) sakė, kad į kompleksą įsiveržė „nuo 50 iki 100 ginkluotų karių“.
„Viena jų grupė patraukė tiesiai į barą ir restoraną, o kita - toliau į gyvenamąsias patalpas“, - pasakojo jis.
M. Woodwardas įvardino „mažiausiai penkių užsieniečių moterų grupinį išprievartavimą“, vieno vietos žurnalisto nužudymą. Duodamas parodymus jis pasakojo apie šaudymą į vieną JAV humanitarinės pagalbos darbuotoją ir „beveik kiekvieno pastate buvusio žmogaus sumušimą bei kankinimą“ jo viešbutyje.
Viešbučio savininko liudijimus patvirtina Jungtinių Tautų ir žmogaus teisių organizacijos „Human Rights Watch“ ataskaitos.
Per minėtą įsiveržimą humanitarinės pagalbos darbuotojai šaukėsi JT taikdarių pagalbos, tačiau į jų prašymus nebuvo atsiliepta.
JT specialus tyrimas atskleidė, kad „chaotišką ir neefektyvų atsaką“ į liepos mėnesio susirėmimus nulėmė vadovavimo stoka JT misijoje, kuri Pietų Sudane turi 13 tūkst. uniformuotų darbuotojų.
Dėl šių įvykių pajėgų vadas buvo atleistas.
Ketvirtadienį teismas nusprendė, kad Pietų Sudano vyriausybė turės sumokėti po 4 tūkst. JAV dolerių (3,44 tūkst. eurų) kompensaciją kiekvienai iš išžaginimo aukų. Dar daugiau nei 2 mln. JAV dolerių kompensacija buvo skirta M. Woodwardui už jo turtui padarytą žalą.
Dėl žiaurumų, daugybės išprievartavimų per 2013 metais prasidėjusį Pietų Sudano pilietinį karą kaltinamos ir vyriausybės, ir sukilėlių pajėgos.
Viešbučio „Terrain“ byla yra retas pavyzdys, kai dėl to meto įvykių buvo įgyvendintas teisingumas. Daugelis apžvalgininkų mano, kad prie to prisidėjo žiniasklaidos dėmesys ir tai, kad nukentėjusieji byloje buvo užsieniečiai.