• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Petro Porošenka prisaikdintas penktuoju Ukrainos prezidentu

Pažadėjo amnestiją ir koridorių samdiniams (papildyta 12 val. 12 min.)

Milijardierius Petro Porošenka šeštadienį buvo prisaikdintas penktuoju Ukrainos prezidentu – tuo metu, kai vyriausybės pajėgos tęsia susirėmimus su prorusiškais separatistais šalies rytuose.

Ukraina neatsisakys Krymo

(papildyta 12 val. 12 min.)  Ukrainos prezidentas Petro Porošenka savo kovingoje inauguracinėje kalboje šeštadienį pareiškė, kad Ukraina neatsisakys teisių į Krymą – Juodosios jūros pusiasalį, kurį kovą aneksavo Rusija.

„Rusija okupavo Krymą, kuris yra, buvo ir liks ukrainietiškas“, – P.Porošenka sakė emocingame kreipimesi po savo prisaikdinimo, o ceremonijos dalyviai jam plojo atsistoję.

„Vakar aš apie tai tvirtai pareiškiau Rusijos vadovybei (per susitikimą) Normandijoje“, – pabrėžė jis.

Naujasis prezidentas akcentavo būtinybę užtikrinti vienybę Ukrainoje, kurios pajėgos kaunasi su prorusiškais separatistais šalies rytuose, taip pat sakė, kad šalis netaps federacine valstybe, nors už tai pasisako Maskva.

REKLAMA
REKLAMA

„Būtent europinė patirtis mums sako, kad reikšmingą dalį įgaliojimų jau dabar reikia deleguoti vietos valdžios organams. Decentralizacijos reforma prasidės jau šiais metais nuo Konstitucijos pataisų. Naujus įgaliojimus įgis naujai išrinktos vietos tarybos, bet Ukraina buvo, yra ir išliks unitarinė valstybė. Kliedesiai apie federalizaciją neturi pagrindo Ukrainoje“, – pabrėžė P.Porošenka.

REKLAMA

Prezidentas pridūrė, kad artimiausiu metu ketina pasirašyti asociacijos sutarties su Europos Sąjunga, kuri laikoma pirmuoju žingsniu į narystę Bendrijoje, ekonominę dalį.

Pažadėjo amnestiją ir koridorių samdiniams

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka šeštadienį savo inauguracijos kalboje paragino separatistus šalies rytinėje dalyje sudėti ginklus, pridūręs, kad taip pat suteiktų galimybę iš Rusijos atvykusiems kovotojams saugiai sugrįžti į savo šalį.

REKLAMA
REKLAMA

„Aš nenoriu karo; nenoriu keršto. Noriu taikos – ir noriu, kad taika įsigalėtų“, – P.Porošenka sakė parlamentui po to, kai davė prezidento priesaiką.

„Nors prieš akis – didelės aukos, sudėtos Ukrainos liaudies, noriu taikos, ir pasieksiu Ukrainos vienybę, – pridūrė jis. – Prašau, sudėkite ginklus, ir aš garantuoju neliečiamybę visiems, kieno rankos nesuteptos krauju.“

Jeigu sukilėliai sutiktų sudėti ginklus, P.Porošenka pažadėjo „pirma – atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės tuos, kurių rankos nesuteptos Ukrainos karių ir taikių gyventojų krauju, kurie nesusiję su terorizmo finansavimu. Antra – kontroliuojamą koridorių Rusijos samdiniame, kurie panorės grįžti namo. Trečia – taikų dialogą ... Kalbama apie dialogą su taikiais piliečiais“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prezidento inauguracija vyko Ukrainos Aukščiausioje Radoje

Prisiekdamas Konstitucija ir Šventojo Rašto XVI amž. rankraščiu „Peresopnytske Yevanheliie“ per inauguracijos ceremoniją Aukščiausioje Radoje, P.Porošenka, tapęs penktuoju šalies vadovu po Sovietų Sąjungos subyrėjimo 1991 metais, įsipareigojo saugoti Ukrainos suverenumą ir nepriklausomybę, taip pat ginti jos piliečių teises ir laisvę.

„Aš, Petro Porošenka, liaudies valia išrinktas Ukrainos prezidentu, užimdamas šį aukštą postą, iškilmingai prisiekiu ištikimybę Ukrainai. Įsipareigoju visais savo darbais ginti Ukrainos suverenumą ir nepriklausomybę, rūpintis Tėvynės labu ir Ukrainos liaudies gerove, ginti piliečių teises ir laisves, laikytis Ukrainos Konstitucijos ir Ukrainos įstatymų, vykdyti savo pareigas visų tautiečių labui, stiprinti Ukrainos autoritetą pasaulyje“.

REKLAMA

P.Porošenkai patvirtinus priesaikos tekstą savo parašu, į salę buvo įnešta prezidento vėliava.

Centrinės rinkimų komisijos vadovas įteikė P.Porošenkai prezidento pažymėjimą. Taip pat buvo įteiktos valstybės vadovo regalijos – buožė, herbinis antspaudas ir prezidento grandinė.

Prisiekęs P.Porošenka pasirašė įsaką, kuriuo jis prisiima Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vyriausiojo vado pareigas.

48 metų konditerijos magnatas P.Porošenka, dirbęs užsienio reikalų ir ekonomikos plėtros ministru dviejose ankstesnėse administracijose, buvo išrinktas šalies vadovu gegužės 25-ąją, praėjus trims mėnesiams po to, kai per įnirtingus gatvių protestus buvo nuverstas ankstesnis prezidentas Viktoras Janukovyčius, kuris pabėgo į Rusiją.

REKLAMA

P.Porošenka iškovojo triuškinamą pergalę rinkimuose per pirmąjį ratą, savo kampanijai pasirinkęs šūkį „Gyventi naujai“. Vėliau šeštadienį jis turėtų pristatyti savo programą, kaip bus siekiama atkurti stabilumą maištingame rytiniame regione, o Ukraina bus integruojama į Europą.

Tuo tarpu prorusiški sukilėliai tęsė ginkluotus veiksmus, paversdami dalį rytų regiono karo zona. Penktadienį jie numušė vieną Ukrainos armijos lėktuvą ir nukovė vieną VRM specialiųjų pajėgų karį separatistų tvirtovėje – Slovjansko mieste, kurio gyventojai sakė, kad visą dieną tęsėsi bombardavimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prisaikdinimo išvakarėse P.Poroshenka trumpai susitiko su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu Prancūzijoje, kur jie abu dalyvavo Antrojo pasaulinio karo įvykių atminimo ceremonijose.

Prancūzijos pareigūnai sakė, kad P.Porošenka ir V.Putinas paspaudė vienas kitam rankas ir susitarė, kad derybos dėl ugnies nutraukimo tarp Kijevo vyriausybės pajėgų ir prorusiškų separatistų prasidės artimiausiomis dienomis.

Rusija smerkė V.Janukovyčiaus nuvertimą ir kaltino Ukrainos naująją vyriausybę, kad ši dar labiau pagilino krizę šalies rytuose, kai pasirinko panaudoti karinę jėgą, o ne dialogą. Maskva neigia Kijevo ir Vakarų šalių vyriausybių kaltinimus, jog ji aktyviai padeda sukilėliams.

REKLAMA

V.Putinas sakė su juo keliaujantiems žurnalistams, kad palaiko P.Porošenkos išdėstytus pasiūlymus, kaip turėtų būti mėginama užbaigti konfliktą. Tačiau jis nesutiko paaiškinti, kokie buvo tie pasiūlymai, taip pat perspėjo, kad ukrainiečiai turi baigti „baudžiamąsias“ karines operacijas prieš prorusiškus separatistus.

Abi šalys taip pat nesitaria dėl Rusijos tiekiamų dujų kainos, o Maskva grasino jau nuo ateinančios savaitės apriboti tiekimą, jeigu Ukraina neapmokės skolų, kurių sumą Kijevas ginčija.

REKLAMA

P.Porošenka pažadėjo siekti užgesinti konfliktą tarp rytinių ir vakarinių regionų, suskaldžiusį šalį ir sukėlusį grėsmę jos suverenumui.

Vakarų šalių vyriausybės ir Rusija, įsitraukusios į geopolitinę kovą dėl Ukrainos ateities, stebės, kaip naujasis lyderis ketina malšinti sukilimus šalies rytuose.

P.Porošenka sakė norintis glaudesnių ryšių su Europa ir užsitikrino palaikymą bei padrąsinimą savo planuojamai stabilizavimo politikai, kai šią savaitę susitiko su JAV prezidentu Baracku Obama (Baraku Obama) ir Europos lyderiais Lenkijoje bei Prancūzijoje.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų