Jo pareiškimas per televiziją nuskambėjo praėjus dviem dienoms po to, kai kariškiai sulaikė demokratiškai išrinktą prezidentą Mohamedą Bazoumą ir sukėlė politinį chaosą, galintį pakenkti šalies kovai su džihadistais ir padidinti Rusijos įtaką Vakarų Afrikoje.
Prezidento sargybos viršininkas A.e Tchiani yra Nacionalinės krašto apsaugos tarybos – karių grupės, kuri teigė surengusi perversmą, – vadovas. Penktadienį valstybinė televizija jį paskelbė naujuoju Nigerio lyderiu.
Kalbėdamas per valstybinę televiziją jis sakė, jog Nigeriui reikia keisti savo kryptį, kad būtų užkirstas kelias laipsniškam ir neišvengiamam žlugimui.
„Prašau techninių ir finansinių partnerių, kurie yra Nigerio draugai, suprasti specifinę mūsų šalies padėtį ir suteikti jai visą reikiamą paramą, kad ji galėtų įveikti iššūkius“, – sakė A. Tchiani.
Pasak vieno analitiko ir vieno Vakarų kariuomenės pareigūno, anksčiau Nigeryje įvairios kariuomenės frakcijos varžėsi dėl valdžios. A. Tchiani pasirodymas per televiziją atrodo kaip siekis parodyti, kad vadovauja jis, tačiau padėtis šalyje vis dar atrodo permaininga.
Kaimyninės Nigerijos delegacija, kuri ketino tapti tarpininke, išvyko netrukus po to, kai atvyko į Nigerį. Tuo tarpu Benino prezidentas Patrice'as Talonas (Patrisas Talonas), turėjęs atvykti į Niamėjų, čia taip ir nepasirodė.
Nigeris laikomas paskutiniu partneriu Vakarams stengiantis kovoti su džihadistais, siejamais su „al Qaeda“ ir „Islamo valstybe“ Afrikos Sachelio regione, kur Rusija ir Vakarai kovoja dėl įtakos kovoje su ekstremizmu.
Prancūzija, kuri iki 1960 metų Nigerį valdė kaip savo koloniją, šalyje turi 1 500 karių, jie vykdo bendras operacijas su nigeriečiais.
Ketvirtadienį keli šimtai žmonių, susirinkę šalies sostinėje, skandavo palaikymo šūkius Rusijos privačiai karinei grupei „Wagner“ ir mojavo Rusijos vėliavomis.
Kiek vėliau jie padeginėjo automobilius ir apiplėšė prezidento politinės partijos būstinę.
„Mums nusibodo, – sakė protestuotojas Omaras Issaka. – Šalin prancūzus. Dabar ketiname bendradarbiauti su Rusija.“
M. Bazoumas, vienas iš nedaugelio Sachelio regiono provakarietiškų lyderių, buvo demokratiškai išrinktas 2021 metų balandį ir perėmė vadovavimą vienai skurdžiausių ir labiausiai į perversmus linkusių Afrikos šalių. Jis nėra atsistatydinęs.
Vienas paskutinių viešų vyriausybės pranešimų buvo paskelbtas ketvirtadienį socialiniame tinkle „X“, kur prezidentas pareiškė, kad demokratija nugalės.
Taip pat ketvirtadienį Nigerio užsienio reikalų ministras Hassoumi Massoudou (Hasumis Masudus) per žiniasklaidos priemonę „France 24“ ragino šalies gyventojus priešintis maištui.
Anot analitikų, šis perversmas gali smarkiai pakeisti tarptautinės bendruomenės santykius su Sachelio regionu.
Nigeris gali netekti milijonų dolerių vertės karinės pagalbos ir paramos, kurią pastaruoju metu skiria JAV ir Europos valstybės, mėgindamos padėti kovoti su islamo ekstremizmu.
Šioje šalyje yra daugiau nei tūkstantis JAV karių.
Kai kurie kariuomenės vadai, galimai susiję su perversmu, daug metų glaudžiai bendradarbiavo su JAV.