Trisdešimties puslapių gidas numatė, kaip reiktų ES valdininkų koridoriuose bendrauti lyčiai neutralia, LGBTQ+ draugiška kalba. Pačią neutralesnio bendravimo idėją dar spalio mėnesio pabaigoje pristatė Europos Komisijos komisare lygybės klausimais Helena Dalli.
Vidiniam naudojimui skirtą dokumentą gavo Italijos tabloidas „Il Giornale“, o netrukus jis paplito ir socialiniuose tinkluose. Nurodytos gairės sulaukė ir kritikos bangos, o taip pat Vatikano atstovų, kraštutinės dešinės politikų ar net buvusio ES komisaro pasipiktinimo.
„Politico“ skelbiama, kad dėl tokio spaudimo H. Dalli turėjo atsitraukti. „Buvo išreikštas susirūpinimas dėl kai kurių pavyzdžių, pateiktų komunikacijos gairėse. Kaip ir įprasta su tokioms gairėms, šiuo metu vyksta dar kūrimo procesas, – pareiškė Maltos politikė. – Mes atsižvelgiame į tą susirūpinimą ir atnaujintoje gairių versijoje tai atsispindės“.
Raginimas nemanyti, kad „Kalėdų laikotarpio keliamas stresas“ yra aktualus visiems
Šis dokumentas yra Europos Komisijos pirmininkės Ursulos von der Leyen aktyviai palaikomo plano, kuriuo siekiama įgyvendinti „lygybės sąjungą“ ir užtikrinti, kad „visi žmonės būtų vertinami ir pripažįstami visoje mūsų dokumentacijoje, nepaisant jų lyties, rasinės ar etninės kilmės, religijos ar tikėjimo, negalios, amžiaus ar seksualinės orientacijos“, dalis.
Jame buvo prašoma valdininkų nesikreipti į auditoriją „ponios ir ponai“, o naudoti tokius išsireiškimus, kaip „mieli kolegos“. Taip pat buvo raginama vengti skirstymo į „panelė ar ponia“ (Miss ir Mrs), vietoje to naudoti trumpinį „Ms“ visais atvejais.
Tačiau daugiausiai diskusijų sulaukė patarimas „vengti manymo, kad visi aplink yra krikščionys“.
„Ne visi mini krikščioniškas šventes, ir ne visi krikščionys jas švenčia tomis pačiomis datomis“, – rašoma dokumente. Jame buvo patariama vengti tokių sakinių, kaip „Kalėdų laikotarpis gali kelti stresą“, o vietoje to rašyti „Šventinis laikotarpis gali kelti stresą“.
Taip pat buvo patariama atsisakyti frazės „krikščioniški vardai“, o vietoje to naudoti „pirmasis vardas“ (angl. „first name“, „forename“, lietuviškai tai būtų tiesiog „vardas“). Dar buvo pasiūlyta, kalbant bendrai apie vardus nenaudoti vardų, kurie yra būdingi tik vienai religijai, ir pateiktas pavyzdys vietoje „Maria ir John“ naudoti „Malika ir Julio“, jeigu yra norima apibūdinti „tarptautinę porą“.
Rekomendacijose taip pat patariama vengti anglų kalboje esančių dviprasmybių, „lyčiai būdingų žodžių“, tokių kaip „žmogaus sukurti audiniai“ (man-made fabrics, verčiant iš anglų kalbos tai gali reikšti vyro ar žmogaus sukurtą audinį), keičiant jį į neutralų „dirbtinį audinį“.
Sulaukė kritikos iš Bažnyčios ir kraštutinių dešiniųjų atstovų
Šios gairės sulaukė daug kritikos iš aplinkos. Vatikano kardinolas Pietro Parolinas „Vatican News“ tvirtino: „Aišku, mes žinome, kad Europa už savo egzistavimą ir identitetą skolinga daugelio indėliui. Tačiau tikrai negalime pamiršti, kad vienas iš pagrindinių indėlių, jei ne pagrindinis, buvo pati krikščionybė“.
Kraštutinės dešinės atstovai taip pat nepraleido progos pakritikuoti „kairiųjų“ vystomos politikos. „Europos Komisija, remiantis vidiniu dokumentu, Kalėdų šventes laiko nepakankamai įtraukiančiomis, – savo „Facebook“ paskyroje parašė kraštutinių dešiniųjų partijos „Italijos broliai“ lyderė Giorgia Meloni. – Vardan grėsmingos ideologijos norima nuslopinti žmonių kultūrą. Mūsų istorijos ir tapatybės negalima panaikinti, ji turi būti gerbiama.“
Matteo Salvini, Italijos dešiniųjų lygos lyderis, pritarė Meloni išsakytai kritikai. Jis pavadino Komisijos gaires „kvailyste“, o vėliau pasišaipė iš jų turinio. „Marija, mama. Jonas, tėvas. Tegyvuoja Šv. Kalėdos... Tikiuosi, kad Europoje niekas neįsižeis“, – tviteryje rašė jis.
Net buvęs Europos Komisijos narys prisijungė prie išpuolių. Artimas buvusio Italijos ministro pirmininko Silvio Berlusconi sąjungininkas ir buvęs Europos Parlamento pirmininkas Antonio Tajani, po H. Dalli sprendimo atnaujinti rekomendacijas, socialiniame tinkle „Twitter“ pareiškė: „Tegyvuoja sveiko proto Europa!“
Vienas dabartinis Komisijos atstovas, kuris sutiko pabendrauti su „Politico“, bet nenorėjo būti įvardytas, taip pat kritikavo H. Dalli ir jos dokumentą. „Komisarė Dalli kompensuoja visą savo įtakos trūkumą (komisarų) kolegijoje, ištraukdama iš kepurės „įtraukiančias gaires“, kurios dekonstruoja elementariausias taisykles, – sakė jis. – Mes einame iš proto. Su Dalli patiriame siurrealizmą.
Tiek Europos Parlamentas, tiek Europos Vadovų Taryba pateikė Komisijai panašias rekomendacijas, tačiau jos buvo ne tokios iškalbingos savo pavyzdžiais. 2018 m. sausio mėn. Taryba paskelbė savo gaires, skatinančias vartoti „neutralius lyčių daiktavardžius, kurie nedaro prielaidos, ar vyras ar moteris atlieka tam tikrą darbą, ar atlieka tam tikrą vaidmenį“.