Europos Komisijos (EK) teigimu, kas penkta mirtis ligoninėse įvyksta dėl šalutinio vaistų poveikio.
Tačiau iki šiol slaptus farmacininkų protokolus nacionalinės vyriausybės ir įvairios Europos Sąjungos (ES) agentūros buvo linkusios nuslėpti.
Protokolai, kuriuose minimi šalutiniai vaistų poveikiai, turi būti reguliariai teikiami vyriausybių įgaliotiniams ir Europos medicinos agentūrai Londone.
Šiuose protokoluose detaliai aptariama įvairių šalių statistika, kurioje akivaizdžiai matomos sąsajos tarp netinkamo antidepresantų vartojimo ir paauglių savižudybių skaičiaus. Ši statistika taip pat atskleidžia, jog dietiniai produktai gali būti širdies smūgio priežastis.
Šią nemalonią farmacininkams informaciją išsiaiškino jungtinė Olandijos, Danijos ir Belgijos žurnalistų komanda, pasinaudojusi Nyderlandų ir Danijos šalyse laisviau prieinama informacija, praneša naujienų portalas „EUobserver“.
„Mano nuomone, tokie protokolai turi būti vieši. Tai aktuali informacija, susijusi su vaistų, kuriuos mes visi vartojame, šalutiniu poveikiu“, – teigė Margrethe Nielsen, farmacijos ekspertė iš Danijos.
„Žurnalistų surinkti duomenys yra gerokai iškarpyti, o turima informacija nėra kokybiška. Kad ši informacija būtų objektyvi, reikia viešai prieinamų duomenų“, – pabrėžė ekspertė.
2007 m. Danijos vyriausybei paviešinus šiuos protokolus, viena didžiausia Europos formacijos bendrovė „Roche“ pagrasino šalį paduosianti į teismą dėl žalos komerciniams interesams.
„Patirtis rodo, jog tokia informacija dažnai yra neteisingai, ypač žurnalistų, interpretuojama. Tik ekspertai ją gali teisingai suprasti. Klaidingos interpretacijos gali sukrėsti rinką ir padaryti nemažų nuostolių „Roche“, – teigė farmacininkų atstovai.