• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dingusių karališkųjų brangenybių istorija prasidėjo taip pat, kaip ir daugelis didžiųjų nuotykių, bibliotekoje. Šiuo atveju tai buvo Amerikos geologinių tyrimų biblioteka Restono mieste.

Dingusių karališkųjų brangenybių istorija prasidėjo taip pat, kaip ir daugelis didžiųjų nuotykių, bibliotekoje. Šiuo atveju tai buvo Amerikos geologinių tyrimų biblioteka Restono mieste.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kai direktorius Richardas Huffine’as peržiūrinėjo bibliotekos retų knygų kolekciją, jis aptiko per didelės apimties tomą.

REKLAMA

„Knyga nebuvo niekaip pažymėta, ant knygos viršelio nebuvo jokių užrašų. Ši knyga užkliuvo man už akių ir aš patraukiau ją į šalį, kad dar kartą į ją pasižiūrėčiau“.

Po 1917 metų revoliucijos Rusijos vadovai aptarinėjo, ką daryti su karalių regalijomis. Kolekcija pavaizduota 1925 metų nuotraukoje, tačiau į 1922 metų albumą, priklausantį Geologinei JAV tarnybai, įeina keturių kolekcijos fragmentų nuotraukos, kurios nėra aprašytos oficialiajame 1925 metų registre.

REKLAMA
REKLAMA

Tyrėja Jenna Nolte buvo viena iš tų, kam pavyko į šią knygą pažvelgti.

“Titulinis lapas, padengtas piešiniais, nuostabiais raštais, o jame buvo nurodyta data – 1922 metai. Kai išvertėme pavadinimą, sužinojome, kad tai buvo rusų Deimantų fondas”.

Deimantų fondas – tai vardas, kuris buvo suteiktas Romanovų giminės, Rusijos carų regalijoms, kurios datuojamos 1613-1917 metais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

R. Huffine’as suprato, kad jie aptiko pėdsakus...

„Kai kurios iš nuotraukų pirmuose puslapiuose vaizduoja žinomus, atpažįstamus dirbinius, kurie, kaip jūs galėjote pagalvoti, sukurti Rusijos karūnai, tame tarpe „Erelių“ deimantas skeptre, didingame karališkosios valdžios simbolyje, kuris savo viršūnėje turi didžiulį deimantą, - pasakojo jis.

REKLAMA

„Erelių“ deimantas – 189 karatų akmuo, kuris buvo sėkmingai pavogtas iš pietinės Indijos induizmo dievybės statulos akies – ir tai tik viena iš legendų, susijusių su kolekcija. Šie brangakmeniai turi beveik magišką reikšmę, būdami didelės valdžios ir turtų simboliu.

Bibliotekininkai iš JAV geologijos tarnybos pakvietė Kristen Reginą, Hillwoodo muziejaus kolekcijos tyrimo vadovę ir archyvininkę. Hillwoodas gali pasigirti didžiausiomis Rusijos imperijos dirbinių kolekcijomis už Rusijos ribų.

REKLAMA

“Karališkosios regalijos vaidina svarbų vaidmenį karūnavimo istorijoje, todėl tą akimirką, kai carui ant galvos uždedama karūną, jis tuoj pat įgyja visa valdžios galybę”, - teigia K. Regina.

Romanovų dinastijos pabaiga išaušo 1917 metais, kai įsivyravo pasaulinio karo, revoliucijų ir pilietinio karo sukeltas chaosas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

K. Regina tikina, kad karališkųjų regalijų likimas sukėlė aršią diskusiją tarp bolševikų vadovybės, kuri jautė didelį pinigų poreikį. Kai kurie revoliucionieriai į brangenybes žiūrėjo kaip į daugiaamžio eksploatavimo simbolį – brangakmeniai turi būti parduoti darbininkų naudai.

Istorikas Igoris Ziminas teigia, kad didžiąją kolekcijos dalį išsaugojo Kremliaus muziejaus sargai Maskvoje, kurie sugebėjo vadus įtikinti, kad brangakmeniai turi didelę istorinę reikšmę.

REKLAMA

Jis tikina, kad egzistuoja 1927 metų užrašai iš aukcionų, kuriuose buvo parduodami kai kurie iš kolekcijos dirbinių. Yra net gi tarnybinių įrašų apie sovietų agnetus, kurie buvo sulaikyti kelionės su briliantais bagaže metu.

I. Ziminas, beje, skeptiškai vertina neseniai iš naujo atrastą knygą, kadangi ji išleista 1922 metais, o oficialių į registrą įeinančių nuotraukų niekas neregistravo iki 1925 metų.

REKLAMA

Skirtumas tarp dviejų knygų

Iš tiesų, JAV Geologinė tarnyba turi šios knygos kopiją ir net tyrėja Jenna Nolte jas sulygino.

Ji aptiko, kad 1922 metų knygoje parodyti keturi papuošalai, kurie neparodyti tolimesnėse oficialiose knygose. J. Nolte tikina, kad tyrėjai sužinojo apie vienos iš regalijų likimą – segę su safyru.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ši segė – tai vienas iš keturių juvelyrinių dirbinių, pristatytų 1922 metų knygoje, vadinamoje “Rusų deimantų fondas”. Šis dirbinys daugiau nebeįeina į Rusijos kolekcijos dalį.

Ji teigia, kad ši segė buvo parduota Londono aukcione 1927 metais, tačiau niekas nieko nežino dėl kitų trijų papuošalų: vėrinio, apgalvio ir apyrankės.

REKLAMA

Žmogumi, kuris galėtų žinoti, kur dingo papuošalai, galėtų būti vyras, įsigijęs šią 1922-ųjų metų knygą. Tai buvo Amerikos minerologas ir brangakmenių ekspertas, kuris savo laiku dirbo tokiose kompanijose kaip Tiffany & Co bei JAV Geologinėje tarnyboje.

Jo vardas buvo George’as Frederickas Kunzas ir nuotykiai 1890-ųjų pabaigoje atvedė jį į Rusiją. “Jis keliavo po Rusijos kaimus, kad susitiktų su “ametistų kaimo karaliene”, pasakojo apie tai, kaip keliavo su pistoletu ant kelių, nes negalėjo pasitikėti karietos vairuotoju, todėl galima teigti, kad priešais mus savotiška Indiano Joneso figūra”, - pasakojo J. Nolte.

REKLAMA

Rusijos deimantų fondo brangenybės pristatytos parodoje Kremliuje, arba bent jau didžioji jų dalis. Atsakingi asmenys atsisakė komentuoti šią istoriją. Trūkstamas brangenybes galite pamatyti JAV Geologinės tarnybos tinklalapyje.

Tyrėjai, kurie šią istoriją aptiko, iki dabar kalba apie likusias paslaptis, kurios pasiekiamos kiekvienam – tiek mėgėjui, tiek profesionalui – verta bandyti jas įminti. Kas žino – galbūt atėjo laikas pažiūrėti į jūsų proprosenelės juvelyrinių papuošalų skrynelę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų