Ne pelno siekiančios žiniasklaidos organizacijos „ProPublica“ ataskaita parodė, kaip iš tiesų veikia mokesčių sistema šalyje, kur pajamų ir turto nelygybė toliau auga.
„ProPublica“ pasinaudojo JAV Vidaus pajamų tarnybos duomenimis, kad galėtų išanalizuoti turtingiausių žmonių mokesčių deklaracijas. Žurnalistai pastebėjo, kad „Amazon“ įkūrėjas milijardierius J. Bezosas 2017 m. valstybei nesumokėjo jokių mokesčių. Dar 2011 m., kai jo turtas siekė 18 mlrd. JAV dolerių, jis sugebėjo nemokėti mokesčių ir netgi gavo 4 000 dolerių vertės mokesčių kreditą už savo vaikus.
Pernai J. Bezoso turtas perkopė 200 mlrd. dolerių ribą.
Šį pajamų mokesčio tarifą apskaičiavimo būdą, kurį pavadino „tikruoju mokesčių tarifu“, sukūrė „ProPublica“ žurnalistai. Jis buvo apskaičiuotas palyginus 2014–2018 m. sumokėtus federalinius pajamų mokesčius su tuo, kaip per tą patį laikotarpį padidėjo jų turtas pripažintame ir patikimame „Forbes“ turtingiausiųjų sąraše.
„Rezultatai yra akivaizdūs“, – rašoma „ProPublica“. „Remiantis „Forbes“ duomenimis, per 2014–2018 m. laikotarpį šių 25 asmenų bendra grynoji vertė padidėjo 401 mlrd. JAV dolerių.“
„JAV Vidaus pajamų tarnybos duomenimis, per šiuos penkerius metus jie bendrai valstybei sumokėjo 13,6 mlrd. dolerių pajamų mokesčio. Nors ši suma ir atrodo milžiniška, tikrasis jos mokesčio tarifas tėra 3,4 proc.“
Kaip praneša „ProPublica“, vidutinis namų ūkis Amerikoje valstybei sumoka 14 proc. pajamų mokestį.
Didžiausias pajamų mokesčio tarifas JAV yra 37 proc. ir jis yra taikomas piliečiams, kurių pajamos viršija 532 600 JAV dolerių per metus. D. Trumpo kadencijos metu, šis tarifas buvo sumažintas nuo 39,6 proc.
„ProPublica“ pastebėjo, kad investicinės įmonės „Berkshire Hathaway“ įkūrėjas W. Buffettas nuo 2014 m. iki 2018 m. iš viso teigė uždirbęs 125 mln. dolerių, todėl per šį laikotarpį valstybei sumokėjo 23,7 mln. dolerių. Tačiau visa W. Buffetto turto vertė padidėjo 24,3 mlrd. dolerių, o tai reiškia, kad jo tikrasis mokesčių tarifas buvo 0,1 proc.
Per ketverius metus J. Bezoso turtas išaugo 99 mlrd. dolerių, tačiau jo sumokėtas tikrasis mokesčių tarifas buvo 0,98 proc. E. Muskas ir Michaelis Bloombergas sumokėjo atitinkamai 3,27 proc. ir 1,3 proc.
Šie milijardieriai nėra kaltinami nelegalia veikla. Tačiau tokie tarifai parodo, kad JAV mokesčių sistema nesugeba nustatyti iš kitų šaltinių gauto turto ir apmokestinti jo taip pat kaip pagrindinio daugumos amerikiečių pajamų šaltinio – darbo užmokesčio.
„Amerikos milijardieriai naudojasi paprastiems žmonėms neprieinamomis mokesčių vengimo strategijomis“, – teigiama „ProPublic“ publikacijoje. „Jie turtėja dėl sparčiai augančios kito jų turto, pavyzdžiui, akcijų ar nekilnojamo turto, vertės. Tačiau kol milijardieriai tokio turto neparduoda, JAV įstatymai nelaiko tokių pajamų apmokestinamomis.“
„ProPublica“ neatskleidė, kaip jie sugebėjo gauti šiuos JAV Vidaus pajamų tarnybos duomenis. Publikacijoje rašoma, kad žurnalistai šią informaciją nagrinėjo ištisus mėnesius ir artimiausiu metu paskelbs daugiau ataskaitų.
Kaip teigia „ProPublica“, J. Bezosas, turtingiausias žmogus pasaulyje, į žurnalistų klausimus atsakyti nenorėjo.
E. Muskas, kuris „Forbes“ skaičiavimais yra vertas 151 mlrd. JAV dolerių, į pirmąją žurnalistų užklausą atsakė vieninteliu skyrybos ženklu: „?“. Į vėlesnius žurnalistų paklausimus E. Muskas nebeatsakė.
M. Bloombergas, kurio turtas, pasak „Forbes“, siekia 59 mlrd. dolerių, žurnalistams teigė, kad sumokėjo visus mokesčius, kuriuos reikėjo sumokėti. Jo atstovas pabrėžė milijardieriaus filantropinę veiklą. „Iš viso, tai, ką Mike‘as atiduoda labdarai ir sumoka valstybei sudaro maždaug 75 proc. jo metinių pajamų“, – teigė M. Bloombergo atstovas.
W. Buffettas savo veiksmus gynė elektroniniame laiške.
„Aš ir toliau tikiu, kad mokesčių sistema turėtų būti pakeista iš esmės“, – „ProPublica“ rašė W. Buffettas. Jis teigė, kad: „Didelis paveldėtas turtas mūsų visuomenėje yra nepageidaujamas.“
W. Buffettas, kurio bendra turto vertė siekia 96 mlrd. dolerių sakė, kad 99 proc. jo turto keliaus filantropijai: „Man dar gyvenant arba po mirties.“ „CNBC“ pranešė, kad 2020 m. jis penkioms labdaros organizacijoms atidavė „Berkshire Hathaway“ akcijų, kurių vertė siekė 2,9 mlrd. JAV dolerių.
„Manau, kad visuomenei šie pinigai bus naudingesni, jei jie bus atiduodami labdaroms, o ne naudojami didėjančiai JAV skolai mažinti“, – sakė W. Buffettas.
Joe Bidenas pasiūlė padidinti didžiausią pajamų mokesčio tarifą ir kapitalo prieaugio mokestį. Tiesa, tai tikriausiai turėtų mažai įtakos tikrajam milijardierių mokamam pajamų mokesčio tarifui. Senatoriai Elizabeth Warren ir Bernie‘is Sandersas siūlo įteisinti turto mokestį – 3 proc. mokestį nuo ypatingai turtingų asmenų grynosios turto vertės. Tačiau tikimybė, kad šis pasiūlymas taps įstatymu, yra maža.
Tačiau tarp turtingiausių JAV piliečių yra ir tokių, kurie turtą nori apmokestinti geriau. Turtingųjų mokesčių tarifą didinti raginanti grupė „Patriotic Millionaires“ teigė, kad „ProPublica“ ataskaita parodo, jog: „400 turtingiausių amerikiečių turi daugiau turto, nei mažiausiai uždirbantys 150 mln. amerikiečių kartu sudėjus.“
„Ypatingai turtingi asmenys gali pasirinkti kada ir kaip jų turtas yra apmokestinamas“, – sakė „Patriotic Millionaires“. „Būtent todėl mums reikia stiprių ir neišvengiamų mokesčių dabar.“