Pasaulio sveikatos organizacija ketvirtadienį paskelbė, kad naujo koronaviruso protrūkis Kinijoje, per kurį susirgo šimtai žmonių ir dar beveik dvi dešimtys mirė, kol kas nėra tarptautinio masto ekstremali visuomenės sveikatai padėtis.
Šis sprendimas buvo priimtas Kinijos tarnyboms paskelbus apie įvedamus prevencinius gyventojų judėjimo suvaržymus trijuose dideliuose miestuose. Be to, sostinėje Pekine buvo atšaukti dideli šventiniai renginiai, Kinijai ruošiantis sutikti Naujuosius metus pagal mėnulio kalendorių.
Jungtinių Tautų sveikatos apsaugos agentūros sprendimas buvo paskelbtas po dvi dienas nepriklausomų ekspertų vykdyto turimos informacijos apie protrūkį Kinijoje vertinimo.
PSO tarptautinio masto ekstremalią visuomenės sveikatai padėtį apibrėžia kaip „nepaprastą įvykį“, keliantį pavojų kitoms šalims ir reikalaujantį koordinuoto tarptautinio atsako. Anksčiau tokios krizės buvo paskelbus per Zikos viruso protrūkį Pietų ir Šiaurės Amerikoje, kilus kiaulių gripo viruso ir poliomielito pandemijoms.
Pasaulinės ekstremaliosios padėties paskelbimas paprastai suteikia galimybes sutelkti daugiau finansinių ir kitokių išteklių, bet susirūpinusioms vyriausybėms tai taip pat gali suteikti pagrindą riboti keliones ir prekybą su paveiktomis šalimis. Taigi, toks žingsnis gali būti persipynęs su sudėtingais politiniais klausimais.
2014 metais PSO susilaikė nepaskelbusi tarptautinės ekstremalios padėties per niokojančią Ebolos karštligės epidemiją Vakarų Afrikoje, nes baiminosi, kad toks sprendimas supykdytų Gvinėją, Liberiją ir Siera Leonę.
Kai PSO liepą paskelbė vėliausią ekstremalią padėtį dėl Kongo Demokratinėje Respublikoje besitęsiančio Ebolos viruso protrūkio, šios šalies sveikatos apsaugos ministras nesutiko su tokiu apibūdinimu ir kėlė prielaidą, kad agentūros sprendimas buvo priimtas siekiant surinkti lėšų „tam tikriems humanitarinės pagalbos veikėjams“.
Kinijoje nuo naujojo koronaviruso jau mirė 18 žmonių, o daugiau kaip 440 pacientų diagnozuota ši infekcija. Pirmieji užsikrėtimo atvejai buvo užregistruoti vidurio Kinijos mieste Uhane – svarbiame pramonės ir susisiekimo centre.
Manoma, kad į ūminio kvėpavimo takų sindromo (SARS) sukėlėją panašus naujas virusas 2019-nCoV, kuris jau nusinešė 17 gyvybių, išplito iš vieno jūros produktų ir gyvūnų turgaus Uhane.
Apie užsikrėtimo šiuo virusu atvejus taip pat buvo pranešta Jungtinėse Valstijose, Japonijoje, Pietų Korėjoje ir Tailande. Ketvirtadienį apie tokius pacientus pranešė Singapūras, Vietnamas ir Honkongas.