JAV
JAV prezidentas Joe Bidenas antradienį pareiškė, kad didžiuojasi galėdamas pasveikinti Suomiją įstojus į NATO.
Šį istorinį strateginį pasikeitimą išprovokavo Maskvos karas Ukrainoje.
„Kartu su mūsų naujausia sąjungininke Suomija toliau saugosime transatlantinį saugumą ir ginsime kiekvieną NATO teritorijos centimetrą“, – pareiškime sakė J. Bidenas.
Jis taip pat paragino Turkiją ir Vengriją nedelsiant prisijungti prie kitų NATO šalių ir ratifikuoti Švedijos stojimo į Aljansą paraišką.
Vokietija
Vokietijos kancleris Olafas Scholzas antradienį taip pat pasveikino Suomiją prisijungus prie NATO ir išreiškė savo paramą Švedijos pastangoms prisijungti prie Aljanso, Vengrijai ir Turkijai tebeblokuojant jos įstojimą.
Suomijos įstojimas į NATO yra „gera žinia ir laimėjimas transatlantiniam saugumui, socialiniame tinkle „Twitter“ pareiškė O. Scholzas.
Finnland ist ab sofort Mitglied der #NATO - das ist eine gute Nachricht und ein Gewinn für die transatlantische Sicherheit. Mit #Finnland wächst unser Verteidigungsbündnis um einen starken Freund. Der noch ausstehende Beitritt von Schweden hat unsere volle Unterstützung!
REKLAMA— Bundeskanzler Olaf Scholz (@Bundeskanzler) April 4, 2023
„Visiškai palaikome vis dar laukiančią Švedijos narystę“, – pridūrė jis.
Ukraina
Prie sveikinimų prisidėjo ir Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, kuris pavadino karinį aljansą „vienintele veiksminga saugumo garantija regione“ Rusijos agresijos akivaizdoje.
„Nuoširdžiai sveikinu Suomiją ir prezidentą Sauli Niinistę įstojus į NATO per jos įkūrimo 74-ąsias metines“, – socialiniuose tinkluose pareiškė V. Zelenskis.
Jungtinė Karalystė
Britų ministras pirmininkas Rishi Sunakas antradienį pasveikino istorinį Suomijos įstojimą į NATO ir paragino šį karinį aljansą priimti ir Švediją, Vengrijai ir Turkijai tebeblokuojant jos įstojimą.
Suomijai oficialiai tapus 31-ąja NATO nare, „mūsų Aljansas tapo stipresnis, o kiekvienas iš mūsų – saugesnis“, sakė R. Sunakas.
„Dabar visos NATO narės turi imtis reikiamų veiksmų, kad priimtų ir Švediją, kad galėtume kartu kaip vienas Aljansas ginti laisvę Europoje ir visame pasaulyje“, – pridūrė jis.
Jungtinės Karalystės užsienio reikalų sekretorius Jamesas Cleverly, dalyvavęs NATO susitikime Briuselyje, kuriame Suomija prisijungė prie NATO, paskelbė apie dar 12 mln. svarų sterlingų (apie 14 mln. eurų) neletalinės karinės pagalbos Ukrainai, pavyzdžiui, medicininės įrangos ir maisto davinių.
„Rusija manė, kad jos agresija mus suskaldys. Tačiau mes tapome dar tvirčiau susieti, ryžtingai gindami laisvės ir teisinės valstybės principus“, – kalbėjo J. Cleverly.
„Aiškiai pasakysime, kad mūsų durys lieka atviros. Išskėstomis rankomis priimsime naujus sąjungininkus ir toliau sieksime, kad Švedija kuo greičiau įstotų į NATO“, – sakė jis.