Grupė jaunuolių kartu su treneriu buvo laikomi dingę be žinios devynias dienas, kuomet narų komanda juos aptiko vienoje nuo civilizacijos vandens atkirstoje kalnų oloje. Gelbėtojai šiuo metu kovoja su vandens stichija ir bando pristatyti daugiau reikalingų daiktų oloje įstrigusiems nelaimėliams.
Kariuomenės atstovų teigimu, vaikams gali prireikti maisto net keturiems mėnesiams. Stengiamasi oloje įrengti elektros generatorių ir telefono ryšį, kad berniukai galėtų susisiekti su tėvais, pranešė Chiang Rai meras Narongsakas Osotthanakonas.
Kaip jie buvo aptikti?
Du britų narai, kurie prisijungė prie paieškos operacijos aptiko berniukus pirmadienio naktį sėdinčius ant akmens atbrailos lietaus užpiltame urve. Berniukai pranešė, kad visi 13 žmonių yra čia ir jie kenčia nuo maisto nepritekliaus.
Berniukai narų klausė, kiek jie čia išbuvo ir kada jau galės palikti netyčia kalėjimu jiems tapusią vietą. Narai atsakė, kad berniukai dar turės palaukti, bet prižadėjo atsiųsti žmonių juos išgelbėti. Vienas iš berniukų atsakė: „O, tai susitiksim rytoj“.
Paieškų grupės darbo rezultatas sukėlė daug džiaugsmo visoje šalyje, nes praėjus tiek laiko nuo paieškų pradžios buvo pradėta abejoti, ar berniukai apskritai dar gyvi.
Kaip jie ten pateko?
Berniukai, kurių amžius yra nuo 11 iki 16 metų, ir jų 25-ių treneris, dingo birželio 23-ąją. Manoma, kad jie, visai kaip A. Lindgren knygos „Pepė Ilgakojinė“ veikėjai, įlindo į olą kuomet ten buvo sausa, o netrukus staigiai užėję lietūs užtvindė praėjimą. Grupė vaikų liko atkirsta nuo išorinio pasaulio.
Narai juos aptiko ant uolyno atbrailos, nutolusius apie 4 kilometrus nuo užtvindyto išėjimo. Manoma, kad berniukai galėjo praeiti dalį uolynų labirintų sausais orais, tačiau lietūs ir purvas gerokai apsunkino jų judėjimą.
Gelbėtojai pripažįsta, kad pasiekti berniukus buvo itin sudėtinga dėl sunkių oro sąlygų ir pavojingų povandeninių urvų. Narams teko faktiškai visiškoje tamsoje plaukti tarp aštrių akmenų lietaus sudrumstame vandenyje. Tai kelia papildomų klausimų, kaip berniukams pavyktų išplaukti, net jeigu jie ir turėtų specialią įrangą.
Kaip jie galėtų išsigelbėti?
Ištraukti berniukus į saugią vietą yra neįtikėtinai sudėtinga užduotis, ypač turint omenyje dabartines oro sąlygas.
Tham Luang olų labirintas Chiang Rai regione yra nuolat užliejamas lietaus sezonų metu, kuris tęsiasi iki rugsėjo ar net spalio.
Jeigu bus nuspręsta vaikus iš ten ištraukti iki to laikotarpio, jiems teks išmokti bent jau nardymo pagrindų. Tačiau ekspertai pabrėžia, kad nepatyrusiems nardytojams bandyti įveikti drumzlinus vandenis gali būti labai rizikinga.
Valdžia šiuo metu mėgina nusiurbti vandenį iki saugaus lygio, tačiau nesėkmingai. Gelbėtojai galimai pasirinks kitą, saugesnį, variantą, numatantį berniukų gyvenimą oloje, kol baigsis liūčių sezonas.
Jau dabar aišku, kad ši gelbėjimo operacija bus neįtikėtinai brangi. Yra suplanuota, kad artimiausiu metu į olą nusileis specialiai apmokyti medikai, kurie įvertins berniukų sveikatos būklę.
„Tačiau net jeigu jie visiškai atgaus jėgas, versti juos plaukti kilometrus drumzlinu vandeniu užlietais tuneliais bus nežmoniškas iššūkis. Dar ir lietaus sezonas ką tik prasidėjo – vandens lygis tik kils“, – aiškino BBC žurnalistas Jonathanas Headas.
Šiuo metu karštligiškai ieškoma trečiojo varianto – gelbėtojų komandos bando atrasti kitą būdą patekti į olų labirintus.
Kas tie berniukai?
12 berniukų yra vietos futbolo komandos nariai, o treneris yra žinomas savo „užklasine veikla“, kurios metu yra keliaujama po apylinkes.
Labiausiai naujienos apie aptiktus vaikus, savaime suprantama, buvo nudžiuginti jau viltį beveik praradę tėvai. Tinnakorn Boonpiem, kurios 12-metis sūnus Mongkolas yra vienas iš dingusiųjų, naujienų agentūra AFP pasakojo, kad yra labai laiminga, sužinojusi apie džiugias gelbėtojų komandos naujienas.
„Aš tenoriu, kad jis jaustųsi fiziškai ir psichologiškai gerai“, – aiškino ji. Kitas vieno iš dingusiųjų berniukų artimasis teigė, jog „yra toks laimingas, kad negali to žodžiais nupasakoti“.