D. Trumpas antradienį pareiškė, kad Panamos kanalas yra gyvybiškai svarbus JAV. „Jį valdo Kinija“, – aiškino respublikonas. Jis pareikalavo grąžinti kanalo kontrolę JAV, o tranzito mokesčius pavadino „labai neteisingais“.
Kanalą, kuris yra vienas svarbiausių pasaulio prekybos maršrutų, XX amžiaus pradžioje pastatė ir ilgai kontroliavo Jungtinės Valstijos, tačiau paskui jo valdymas laipsniškai buvo perleistas Panamai. Kanalas jungia Atlantą su Ramiuoju vandenynu. Dabartiniai mokesčiai kanalui kirsti laikomi įprastais rinkoje. Nėra jokio reglamentavimo, kuris JAV suteiktų specialias teises vien tik dėl to, kad ji istoriškai yra kanalo statytoja.
Pasak R. Vásquezo Moraleso, taisyklės yra taisyklės ir jokių išimčių nėra: „Negalime diskriminuoti nei kinų, nei amerikiečių, nei dar ko nors. Tai būtų neutralumo susitarimo, tarptautinės teisės pažeidimas ir sukeltų chaosą“. R. Vásquezas Moralesas paneigė, kad institucija iš JAV laivų reikalauja didesnių mokesčių. Tarifas esą priklauso nuo laivo dydžio ir tipo.
Anot duomenų, viena kinų įmonė jau dešimtmečius valdo du uostus abiejose kanalo pusėse, tačiau patį Panamos kanalą kontroliuoja Panamos valstybinė įmonė, kurios valdybą skiria Panamos vyriausybė.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!