Prieš 75 metus, kuriantis Izraeliui, daugiau kaip 760 tūkst. palestiniečių buvo išvaryti arba priversti palikti namus. Palestiniečiai tai vadina Katastrofa ir mini ją gegužės 15-ąją.
JT, lapkritį priėmusi atitinkamą rezoliuciją, šiemet pirmą kartą minėjo Katastrofą savo būstinėje Niujorke.
„Šiandien oficialiai reikalaujame pagal tarptautinę teisę ir tarptautines rezoliucijas užtikrinti, kad Izraelis gerbtų šias rezoliucijas, arba sustabdyti Izraelio narystę JT“, – valandą trukusioje kalboje sakė M. Abbasas.
M. Abbasas per specialią Komiteto dėl palestiniečių tautos neatimamų teisių įgyvendinimo sesiją kalbėjo arabiškai. Į ją buvo pakviesta dešimtys JT ambasadorių. Šiuo metu palestiniečiai Jungtinėse Tautose turi stebėtojo statusą.
Izraelio atstovas JT Giladas Erdanas renginį pavadino niekingu ir parašė laišką kitiems ambasadoriams su raginimu nedalyvauti.
Kaip sakė Izraelio užsienio reikalų ministerija, nedalyvavo 32 šalys, tarp jų JAV, Kanada, Ukraina, 10 Europos Sąjungos narių.
JT generalinio sekretoriaus pavaduotoja politikos ir taikos stiprinimo reikalams Rosemary DiCarlo (Rouzmari DiKarlo) pakartojo, anot jos, aiškią JT poziciją, kad Izraelio okupacija palestiniečių teritorijose privalo baigtis, nes yra neteisėta pagal tarptautinę teisę.
Izraelis buvo įkurtas 1948 metų gegužės 14-ąją, po 1947-ųjų lapkritį įvykusio JT balsavimo, kuriuo buvo panaikintas Didžiosios Britanijos mandatas ir Palestina padalyta į dvi valstybes: arabų ir žydų.
M. Abbasas apkaltino Izraelį niekada neįvykdžius įsipareigojimų ir būtinų sąlygų savo narystei JT.
Palestiniečių prezidentas suskaičiavo maždaug tūkstantį JT Generalinės Asamblėjos, Saugumo Tarybos ir Žmogaus teisių tarybos priimtų rezoliucijų, susijusių su Izraeliu.
„Iki šiol nė viena rezoliucija nebuvo įgyvendinta“, – sakė jis.
M. Abbaso teigimu, Katastrofa prasidėjo ne 1948-aisiais ir nesibaigė po šios datos.
„Izraelis, okupuojanti jėga, tęsia savo okupaciją ir agresiją prieš palestiniečių tautą ir toliau neigia šią Nakbą, atmeta tarptautines rezoliucijas dėl palestiniečių pabėgėlių sugrįžimo į savo tėvynę“, – sakė jis.
Okupuotame Vakarų Krante, Gazos Ruože, Jordanijoje, Libane ir Sirijoje gyvena 5,9 mln. palestiniečių pabėgėlių, nurodo JT.
Atmintis apie Katastrofą yra tapusi vienijančia palestiniečių valstybingumo siekio jėga.
Palestiniečių Katastrofa minima kitą dieną po gegužės 14-osios, kai 1948-aisiais buvo įkurta Izraelio valstybė, kiek vėliau atrėmusi dėl to penkių arabų šalių kariuomenių pradėtą invaziją.