Prieš kitą savaitę vyksiantį kasmetinį Pasaulio ekonomikos forumo susitikimą daugiau kaip 900 verslo, politikos ir akademinės bendruomenės lyderių buvo paklausta apie didžiausią susirūpinimą keliančius pavojus.
Žvelgiant į ateinančius 12 mėnesių, 23 proc. respondentų baiminosi „valstybinio pobūdžio ginkluotų konfliktų“, nes Rusija ir toliau kariauja Ukrainoje, o daugybė kitų mirtinų susirėmimų tęsiasi, įskaitant Sudaną ir Gazos Ruožą.
Antroji pagal dažnumą 2025 m. rizika buvo „ekstremalūs meteorologiniai reiškiniai“, kurią išskyrė 14 proc. respondentų.
Praėjusiais metais įvykę dramatiški potvyniai, sausros ir gaisrai išryškino klimato krizės poveikį, o mokslininkai nustatė, kad dėl visuotinio atšilimo jie tampa labiau tikėtini ir daugeliu atvejų ekstremalesni.
Susirūpinimą kelia klimato krizė
Kai pasaulio lyderių buvo paprašyta pažvelgti į ateitį ir įvardyti didžiausius pavojus, su kuriais pasaulis susidurs per ateinantį dešimtmetį, keturi iš dešimties svarbiausių atsakymų buvo susiję su klimato krize.
Ekstremalių orų reiškinių variantas buvo pasirinktas dažniausiai, po to sekė biologinės įvairovės nykimas, „kritiniai Žemės sistemų pokyčiai“ ir gamtinių išteklių trūkumas.
Pasaulio ekonomikos forumo direktorius Gim Huay Neo sakė: „Klimato krizė reikalauja skubaus dėmesio ir veiksmų. 2024 m. metinis pasaulinis atšilimas pasiekė rekordinį 1,54 °C lygį, viršijantį ikipramoninio laikotarpio vidurkį, o daugelyje pasaulio dalių vyko precedento neturintys katastrofiški orų reiškiniai.“
Nerimas dėl dezinformacijos ir dirbtinio intelekto
Grėsmių sąraše atsidūrė ir dvi su technologinėmis inovacijomis susijusios problemos: „dezinformacija“ ir „neigiami dirbtinio intelekto technologijų padariniai“.
Apklausa buvo atlikta praėjusių metų pabaigoje, tačiau nerimas dėl dezinformacijos stiprėja, nes šį mėnesį į valdžią grįžta JAV prezidentas Donaldas Trumpas, sudaręs glaudžią sąjungą su Silicio slėnio lyderiais, kurie pasisako už radikalų interneto srities reguliavimo panaikinimą.
Bendrovė „Meta“ paskelbė, kad atsisakys faktų tikrinimo ir bendradarbiaus su D. Trumpo administracija, norėdama pasipriešinti kitoms valstybėms, siekiančioms pažaboti socialinės medijos platformas.
Daugelis vyriausybių tikisi, kad dirbtinis intelektas didina produktyvumą, tačiau net ir kai kurie šios technologijos šalininkai įspėja apie kai kuriuos su ja susijusius pavojus.
Tarp kraštutinių įvardijamų rizikų yra žmonijos egzistencija, kuriai kyla grėsmė išnykti, jei dirbtinis intelektas taps protingesnis už žmones.
Susitikime ragins bendradarbiauti
Organizatoriai tikisi, kad susitikime dalyvaus 60 valstybių ir vyriausybių vadovų, taip pat įmonių vadovai ir kampanijų dalyviai.
Susitikimo tema – „raginimas bendradarbiauti intelektualiame amžiuje“, tačiau jis vyks tuo metu, kai manoma, jog D. Trumpas sumažins bendradarbiavimą įvairiais pasauliniais klausimais, įskaitant klimato krizę.
Pranešama, jog delegatai išklausys ir Ukrainos prezidentą Volodymyrą Zelenskį, kuris tikisi gauti pasaulinę paramą karui su Rusija.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!