Per pastarąsias 6 savaites Vašingtonas ir Maskva nuolat spekuliavo branduolinių ginklų planais. Daugeliui tai priminė praėjusius laikus, kuomet dvi supergalios lenktyniavo, kuri greičiau sukurs mirtiniausią ginklą. Trumpo administracija paviešino planus pristatyti du naujus branduolinio ginklo tipus, kurie turėtų papildyti JAV arsenalą – tai įvardijama kaip atsakas į Rusijos branduolinę galią. Administracija taip pat patvirtino JAV branduolinių ginklų modernizaciją. V.Putinas į tai atsakė pranešdamas, kad Rusija kuria savo pačios ginklus, tarp kurių yra raketa ir povandeninis branduolinis dronas. Jis gyrėsi, kad naujieji ginklai gali "pramušti" JAV gynybą.
Dalis ekspertų Putino šou interpretavo kaip tam tikrą kvietimą deryboms su JAV dėl ginklų kontrolės. Vėliau Rusijos prezidentas davė NBC interviu, kuriame nepaliko jokių abejonių, jog jo šalis yra pasiruošusi tartis su JAV dėl ginkluotės kontrolės.
Nepaisant D.Trumpo pareiškimo apie galimyų derybų artėjimą, Baltųjų rūmų atstovė spaudai Sarah Huckabee Sanders įspėjo, kad jokių konkrečių planų dėl derybų nėra.
„Tačiau mes norime toliau tęsti dialogą su Rusija, toliau kalbėtis apie kai kuriuos bendrus interesus – tai Šiaurės Korėjos, Irano ir, be abejonės, įtampos mažinimo „ginkluotės varžybose“ klausimai“, - sakė ji konferencijos metu.
Kol kas tik spėliojama, kiek reikšmingo progreso gali pasiekti prezidentas D. Trumpas derybose su V.Putinu, turint omeny bendrą politinę atmosferą. Pasitikėjimas dėl D.Trumpo veiksmų Rusijos atžvilgiu yra itin susvyravęs ir tokie veiksmai, kaip Putino sveikinimas dėl perrinkimo, tikrai nepadeda stiprinti pasitikėjimą.
Tiek JAV, tiek ir Rusija galėtų turėti naudos iš ginklų kontrolės derybų. Rusija modernizuoja savo branduolinį arsenalą ir visą kariuomenę, tačiau stagnuojanti ekonomika trukdo reikšmingai padidinti gynybos biudžetą. Tai reiškia, kad Kremlius gynybai skiria maždaug 10 kartų mažiau nei Jungtinės Valstijos.
D.Trumpo administracija padidino išlaidas kariuomenei po biudžeto derybų, tačiau tai gali bet kada pasikeisti. Garsūs demokratai jau kelia klausimus dėl naujų ginklų įtraukimo į JAV branduolinį arsenalą ir modernizacijos plano, kurį patvirtino B.Obama.
Gynybos sekretorius Jimas Mattisas kalbėdamas Kongresui teigė, kad Pentagono kuriami ginklai suteiks JAV diplomatams svertų derybose su Rusija.
„Ginklų kontrolė yra priemonė, kuria JAV ir Rusija gali sumažinti savo tarpusavio konkurenciją ir šiek tiek ją suvaržyti. Visi nori išlaikyti strateginę branduolinę konkurenciją tam tikrose ribose. Visiškai nevaržomos ginklų varžybos nėra naudingos nei vienai pusei“, - sako buvęs JAV diplomatas Stevenas Piferis.
Nors Vašingtonas ir Maskva turi priežastį atnaujinti savo įsipareigojimus dėl ginklų kontrolės, bet kokias derybas dėl naujo susitarimo apsunkina abipusis nepasitikėjimas.
Daug metų JAV ir Rusija traukėsi iš vienos ar kitos ginklų sutarties ir kaltino viena kitą sutarčių laužymu.