Arabų valstybės nuo 2015 metų susidurs su vandens stygiumi: kiekvienam gyventojui tada teks išsiversti su 500 kubinių metrų vandens per metus.
Skaičiuojama, kad tai yra mažiau nei dešimtadalis vidutinės normos pasaulyje, Beirute paskelbė Arabų aplinkos ir plėtros forumas (AFED).
Anot duomenų, situacija prastės dėl gyventojų skaičiaus augimo ir klimato kaitos. Vandens stygiaus padarinius, mokslininkų teigimu, ypač pajus žemės ūkis.
„Jau dabar arabų pasaulį yra ištikusi vandens krizė, kuri tik blogės, jei nieko nebus daroma“, – teigiama ataskaitoje. Palyginus su 1960 metais, dabar kiekvienam arabui tenka tik ketvirtadalis tada sunaudoto vandens.
Jungtinės Tautos (JT) prognozuoja, kad iki 2050 metų gyventojų skaičius arabų šalyse padidės nuo maždaug 360 mln. iki beveik 600 mln. Be to, ateinančiais dešimtmečiais dėl klimato kaitos ketvirtadaliu sumažės kritulių.
Tai reiškia, kad žemės ūkis neišsivers be dirbtinio drėkinimo, rašo mokslininkai ir prognozuoja, kad 20 proc. sumažės derlius. Arabų šalyse žemės ūkis sunaudoja 85 proc. vandens. Kitose pasaulio dalyse šis rodiklis vidutiniškai yra 70 proc.
Jau dabar 13 arabų šalių yra tarp 19 valstybių, kur labiausiai trūksta vandens. Ekspertai įspėja, kad vandens krizė, jei nebus imtasi jokių priemonių, turės drastiškų socialinių, politinių ir ekonominių padarinių.