Šis straipsnis yra grindžiamas dokumentais, kuriuos nutekino buvęs JAV žvalgybos kontraktininkas Edwardas Snowdenas, atskleidęs didžiulį NSA vykdomo šnipinėjimo mastą.
NSA kibernetinis šnipinėjimas padėjo susekti „al Qaeda“ aukšto rango veikėją Hassaną Ghulą, kuris 2012 metais buvo nukautas per smūgį iš bepiločio lėktuvo Pakistano genčių regione, rašė laikraštis.
Tos operacijos sėkmę iš dalies lėmė H.Ghulo žmonos elektroninis laiškas, kurį „sugavo“ didžiulis NSA sekimo tinklas, sakoma straipsnyje.
JAV niekada viešai nepatvirtino, kad amerikiečiai likvidavo H.Ghulą. Tačiau E.Snowdeno laikraščiui perduoti dokumentai rodo, kad pernai jį nukovė JAV vyriausybė.
H.Ghulas 2004 metais buvo sučiuptas, o tardomas padėjo atskleisti velionio grupuotės „al Qaeda“ lyderio Osamos bin Ladeno kurjerių tinklą. Ši informacija galiausiai padėjo surengti JAV komandosų reidą, kurio metu buvo nukautas O.bin Ladenas.
H.Ghulas dvejus metus praleido slaptame Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjime, o 2006 metais Jungtinės Valstijos perkėlė jį į gimtąjį Pakistaną, kur jis buvo paleistas ir grįžo į „al Qaeda“.
Kad padėtų CŽV susekti H.Ghulą ir kitus įtariamus teroristus, NSA užklojo „sekimo tinklą ant dešimčių kvadratinių mylių Pakistano šiaurės vakaruose“, kad atskleistų „al Qaeda“ kovotojų komunikaciją ir buvimo vietas, rašė minėtas laikraštis.
Perimtame H.Ghulo žmonos elektroniniame laiške „apie jos esamas gyvenimo sąlygas“ buvo pakankamai detalių jų buveinės koordinatėms patvirtinti, sakoma viename E.Snowdeno nutekintame dokumente.
„Ši informacija sudarė sąlygas sučiupimo ar nužudymo operacijai spalio 1 dieną prieš asmenį, kuris, kaip manoma, buvo Hassanas Ghulas“, – sakoma dokumente, kurį citavo „The Washington Post“.
Laikraštis rašė, kad, žvalgybos pareigūnų prašymu, neskelbia daugybės detalių apie „tikslinio žudymo“ misijas. Pareigūnai baiminasi galimos žalos operacijoms ir nacionaliniam saugumui.
Kaip ir ankstesnių E.Snowdeno nutekinimų atvejais, NSA nepaneigė pranešimo, bet paskelbė pareiškimą, kuriame sako, kad jos šnipinėjimas yra sutelktas į įtariamus teroristus ir kitas grėsmes Jungtinėms Valstijoms.
„Mes sutelkę dėmesį į žvalgybinės informacijos išaiškinimą ir plėtojimą apie pagrįstus žvalgybos taikinius užsienyje, tokius kaip teroristai, prekeiviai žmonėmis ir narkotikų kontrabandininkai“, – sakė NSA atstovė Vanee Vines (Vani Vains).
„Mūsų veikla yra nukreipta prieš pagrįstus žvalgybos taikinius užsienyje, reaguojant į JAV lyderių reikalavimus, kad šalis ir jos interesai būtų apsaugoti nuo tokių grėsmių kaip terorizmas ir masinio naikinimo ginklų platinimas“, – sakė ji.
Smūgių iš bepiločių lėktuvų kampanija, pagrindinė prezidento Baracko Obamos taktika prieš „al Qaeda“, buvo vaizduojama kaip vien CŽV vadovaujama sritis.
Tačiau „The Washington Post“ pranešimas rodo, kad šalies slapto klausymosi agentūra vaidino esminį vaidmenį pateikiant „žvalgybos signalus“ prieštaringai vertinamiems smūgiams iš CŽV bepiločių lėktuvų.
NSA taip pat įkūrė slaptą padalinį, Kovos su terorizmu misijos prijungtąją kuopelę (CT MAC), kuri telkia sekimo išteklius sunkiai pagaunamų įtariamų teroristų paieškoms.
E. Snowdeno, kuris vadina save netinkamų vyriausybės veiksmų demaskuotoju, JAV pareigūnai kaltina šnipinėjimus, tačiau jam buvo suteiktas laikinas prieglobstis Rusijoje.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.