Ukrainos valdžios ataskaitoje, kurią gavo „The Daily Mail“, skaičiuojama, kad Kremlius į 80 000 Rusijos karių, laukiančių tolimesnių nurodymų, pagalbą prie Ukrainos sienos atsiųs dar 30 000 karių, kartu su papildomais tankais ir raketų sistemomis.
Šie skaičiai yra paremti žvalgybos duomenimis ir palydovinėmis nuotraukomis, kuriose užfiksuota kaip Rusijos kariuomenė ir karinė įranga juda link pasienio.
Maskva ginasi, kad neturi jokių planų pulti ir tik vykdo karines pratybas. Tačiau Ukrainos gynybos ministras pasakė, kad Kijevas nerimauja ir dėl tikimybės, kad 2014 m. Rusijos aneksuotame Krymo pusiasalyje Kremlius planuoja dislokuoti branduolines raketas.
Andrijus Taranas, skubiai surengtame NATO susitikime su sąjungos gynybos ir užsienio reikalų ministrais teigė neatmetantis galimybės, kad Rusijos pajėgos Kryme netrukus pradės: „Tikras karines provokacijas.“
„Krymo infrastruktūra yra ruošiama potencialiam branduolinių ginklų laikymui, – Europos Parlamento saugumo ir gynybos pakomitečiui sakė A. Taranas. – Branduolinės amunicijos dislokavimas pusiasalyje gali sukelti daugybę sudėtingų politinių, teisinių ir moralinių problemų.“
Tačiau likus vos kelioms dienoms iki spėjamo Jungtinių Amerikos Valstijų karo laivų atvykimo į šį regioną, Vladimiras Putinas nusprendė pademonstruoti savo jėgą, ir Juodojoje jūroje surengė šaudymo pratybas. Rusijos valstybinė televizija transliavo du raketinius laivus „Graivoron“ ir „Vyšnij Voločiok“, dalyvaujančius šaudymo į oro taikinius pratybose, kartu su raketine korvete, fregata ir minų traleriu, skirtu jūrų minoms naikinti.
Pratybos, Rusijos pareigūnų vadinamos „pasirengimo kovai patikrinimu“, vyksta prieš pat į Juodąją jūrą atplaukiant JAV karo laivams „USS Donald Cook“ ir „USS Roosevelt“, nepaisant Rusijos perspėjimų nesiartinti „savo labui“.
„Graivoron“ ir „Vyšnij Voločiok“ yra „Bujan-M“ klasės raketinės korvetės, ginkluotos 100 mm jūrų ginklais, sparnuotųjų priešlaivinių ir priešlėktuvinių raketų paleidimo įrenginiais bei įranga, skirta kovai su povandeniniais laivais. Rusijos užsienio reikalų viceministras Sergėjus Riabkovas teigė, kad rizika, jog tarp JAV ir Rusijos įvyks koks nors incidentas, yra reali. Jis pridūrė: „Nėra jokios priežasties amerikiečių laivams būti prie mūsų krantų, tai yra aiški provokacija. Jeigu situacija blogės, mes imsimės visko, kad užtikrintume savo saugumą. Tačiau už bet kokias pasekmes atsakys Kijevas ir jo sąjungininkai vakaruose.“
Savo ruožtu, Ukraina surengė pratybas netoli sienos su Krymu, kurių metu kariai mokėsi, ką reiktų daryti Rusijos puolimo atveju.
Ukrainos gynybos ministerijos ataskaitoje, pavadinimu „RUS karių telkimas prie UKR“: rašoma: „Iki 2021 m. balandžio pabaigos, Rusija dislokuos iki 26 bataliono taktinių grupių, kelias artilerijos taktines grupes, keletą oro gynybos bei žvalgybos dalinių ir keturis specialiųjų operacijų pajėgų būrius.
Skaičiuojama, kad iš viso prie sienos bus dislokuotos 54 bataliono taktinės grupės, maždaug 107 000 karių, 1 300 tankų, 3 700 šarvuotų automobilių, 1 300 artilerijos sistemų ir minosvaidžių ir 380 raketinių sistemų.“
Dr. Nigelis Gouldas-Daviesas iš Tarptautinio strateginių tyrimų instituto vakar teigė: „Tie, kurie atidžiai seka įvykius, supranta, kad situacija pasidarė daug rimtesnė. Jie yra sunerimę dėl didelio Rusijos kariuomenės sutelkimo, didelių atstumų, kuriais Rusijos kariai ir įranga keliauja link rytinės Ukrainos, ir Kremliaus pareigūnų pareiškimų. Nors tai dar nereiškia, kad prasidės karas, mes esame daug arčiau konflikto nei bet kada anksčiau. Mes galimai vienu metu matome ir Kremliaus jėgos demonstravimą, ir realius žingsnius karinių veiksmų link – tai neprivalo būti tik viena ar kita.“
Vokietijos gynybos ministrė Annegreta Kramp-Karrenbauer apkaltino Rusiją bandant išprovokuoti konfliktą, kuriuo būtų siekiama pateisinti karių judėjimą Ukrainos link.
Ji perspėjo Maskvą, kad pasaulis „neįsitrauks į Rusijos žaidimą“, ir pridūrė: „Jeigu tai išties tėra pratybos, kaip sako Rusija, yra tarptautinių procedūrų, kuriomis galima užtikrinti saugumą ir pasitikėjimą. Mes esame įsipareigoję Ukrainai. Mes suprantame, kad Maskva tiesiog laukia, pavadinkime, ėjimo iš NATO pusės, kad ji turėtų pretekstą tęsti savo veiksmus. Bet mes, kartu su Ukraina, neįsitrauksime į šį žaidimą, ir kol kas Kijevas reaguoja ramiai.“