Pastarąsias šešias savaites Iraną drebino tokio masto ir pobūdžio protestai, kokių nebuvo nuo 1979 metų islamo revoliucijos. Naujausius protestus išprovokavo vadinamosios Teherano moralės policijos suimtos 22-ejų kurdės Mahsos Amini mirtis rugsėjį.
Valdžios institucijos įspėjo protestuotojus, kad laikas palikti gatves, tačiau demonstracijos nesiliauja. Jos vyksta gyvenamuosiuose rajonuose, prospektuose ir universitetuose visoje šalyje.
Iššūkį režimui apsunkina tai, kad Irane įprasta minėti 40 dienų nuo asmens mirties, todėl kiekvieno iš dešimčių per susidorojimą su demonstrantais žuvusių žmonių pagerbimo ceremonija gali tapti protestų židiniu.
Teherano Ekbatano rajono gyventojai vėlai pirmadienį skandavo protesto judėjimo šūkius, įskaitant „Mirtis diktatoriui“, o saugumo pajėgos, bandydamos sustabdyti šią akciją, panaudojo kurtinamąsias granatas, rodo filmuota medžiaga, pasirodžiusi svetainėje „1500tasvir“, skelbiančioje apie Irano saugumo pajėgų vykdomus teisių pažeidimus, ir kituose leidiniuose.
Norvegijoje įsikūrusi teisių gynimo organizacija „Hengaw“ teigė, kad pirmadienį daugiausia kurdų gyvenamame Sanandadžo mieste Irano šiaurės vakaruose vykusios šešiolikmetės Sarinos Saedi, kuri, jos teigimu, žuvo per represijas, laidotuvės virto protesto akcija. Jos metu buvo skanduojami prieš režimą nukreipti šūkiai, o moterys nusiėmė galvos apdangalus.
„1500tasvir“ taip pat pasidalijo socialiniuose tinkluose plačiai paplitusiu vaizdo įrašu, kuriame matyti šiauriniame Tabrizo mieste protestuojantys medicinos studentai, sakantys valdžios institucijoms: „Jūs esate iškrypėliai!“ ir siunčiantys žinutę moralės policijai.
Iš Norvegijos veikianti Irano žmogaus teisių grupė (IHR) teigė, kad antradienį studentai surengė sėdimąjį protestą Isfahano universitete, o iš įrašų socialiniuose tinkluose matyti, kad panaši akcija vyko Amir Kabir universiteto inžinerijos fakultete Teherane.
Aukų skaičius auga
Šeimos narių teigimu, M. Amini mirė nuo smūgio į galvą, kai buvo sulaikyta. Irano valdžios institucijos nesutinka su šia versija, tačiau nurodė atlikti tyrimą.
Protestus paskatino pyktis dėl griežtų islamiškų moterų aprangos taisyklių Irane, dėl kurių tariamo pažeidimo buvo sulaikyta M. Amini.
Tačiau jie taip pat tapo visuotinio pykčio prieš režimą, valdantį Iraną nuo 1979-ųjų, kai buvo nuverstas šachas, išraiška.
Nors per pastaruosius du dešimtmečius Irane būta protestų protrūkių, dabartinis judėjimas nuolat laužo tabu.
Socialiniuose tinkluose paskelbtose nuotraukose matyti, kad revoliucijos lyderį ajatolą Ali Khamenei (Ali Chamenėjų) ir jo pirmtaką ajatolą Ruhollah Khomeini vaizduojančios freskos šventajame Komo mieste buvo išteptos raudonais dažais.
Protestų metu taip pat pasitelkiama daugybė skirtingų taktikų, o stebėtojai atkreipia dėmesį į naują tendenciją: jaunimas gatvėse nuiminėja dvasininkų turbanus.
IHR duomenimis, 160 žmonių žuvo per susidorojimą su protestais, kuriuos išprovokavo M. Amini mirtis, ir dar 93 – per atskirą protestų bangą Zahedane, pietrytinėje Sistano ir Beludžistano provincijoje.
Organizacija nurodo, kad šie skaičiai veikiausiai yra didesni, nes informacija gaunama lėtai dėl valdžios nurodymu blokuojamos prieigos prie interneto.
„Hengaw“ teigė, kad tarp žuvusiųjų buvo 16-metis Komaras Daruftade iš Piranšahro miesto Irano šiaurės vakaruose, kurį saugumo pajėgos nušovė iš trijų metrų atstumo ir kuris vėliau mirė ligoninėje.
„Sukrėstas“
Pasak teisių gynėjų, malšinant protestus visoje šalyje buvo suimta tūkstančiai žmonių, o Irano teismų sistema pranešė, kad 1 000 jų jau pateikti kaltinimai dėl to, ką valdžia vadina „riaušėmis“.
Šeštadienį Teherane prasidėjo penkių vyrų, kaltinamų su protestais susijusiais nusikaltimais, už kuriuos gali būti skiriama mirties bausmė, teismas.
Vienas iš šių vyrų, Mohammadas Ghobadlou, per pirmąjį teismo posėdį buvo nuteistas mirties bausme, sakoma jo motinos padarytame vaizdo įraše, kurį paskelbė Vašingtone įsikūręs Abdorrahmano Boroumando centras. Visgi Irano teismai to nepatvirtino.
Niujorke įsikūrusio Irano žmogaus teisių centro duomenimis, populiarus iraniečių reperis Toomajas Salehi yra viena iš pastaruoju metu sulaikytų garsenybių.
Niujorke įsikūrusio Žurnalistų apsaugos komiteto duomenimis, iki šiol Irane suimti mažiausiai 46 žurnalistai. Marzieh Amiri iš Teherano yra naujausia sulaikyta žurnalistė, jos sesuo Samira parašė platformoje „Instagram“.
Tuo metu žymus žodžio laisvės gynėjas ir „The Wall Street Journal“ bendradarbis Hosseinas Ronaghi, kuris buvo suimtas netrukus po to, kai prasidėjo protestai, paskelbė „bado streiką ir blogai jaučiasi“, parašė jo brolis Hassanas socialiniame tinkle „Twitter“ po to, kai aktyvistui buvo leista susitikti su tėvais.
Pasaulio galybės savo ruožtu stengiasi sugriežtinti spaudimą Iranui, o Kanada pirmadienį paskelbė naujas sankcijas, nukreiptas prieš Irano policijos ir teismų pareigūnus.
Vokietijos kancleris Olafas Scholzas pirmadienį pareiškė, kad Europos Sąjunga svarsto tolesnes sankcijas Iranui, ir teigė esąs „sukrėstas, kad taikius protestus Irane rengiantys demonstrantai žūsta“.