Chabarovsko valdžios atstovai pareiškė, kad gaisro „Choldomi“ stovykloje priežastimi galėjo tapti ant šildytuvo užkritęs rankšluostis ar suknelė, rašoma „RIA Novosti“.
„Palapinėse buvo „vėjelio“ tipo šildytuvai, kuriais, anot vaikų, jie džiovinosi daiktus. Rankšluostis ar suknelė užkrito ant „vėjelio“, – teigiama pranešime. Valdžios atstovai pažymėjo, kad gelbėtojų teigimu, palapinių miestelis užsiliepsnojo „žaibo greičiu“. Liudininkų teigimu, palapinės degė „kaip fakelas“, ugnis pakilo iki 15 metrų.
Iš liepsnojančių palapinių nešė miegančius vaikus
Prireikė vos 5 minučių, kad užsiliepsnotų visas, beveik du šimtus žmonių talpinantis, palapinių miestelis.
2 val. 34 min. vietos laiku pasigirdo klyksmai: „Gaisras!“ Gaisras!“ ir link staiga užsiliepsnojusios 16 numeriu pažymėtos palapinės pasileido stovyklos vyresnieji ir apsauga. Tuomet buvo iškviesti ir gaisrininkai, rašoma „kp.ru“.
Dar po kelių minučių liepsna persimetė ant šalia stovėjusių konstrukcijų. Palapinių miestelio darbuotojai pradėjo skubiai evakuoti vaikus, pusnuogius tiesiog traukė iš palapinių ir vedėsi į lauką.
2 val. 36 min. jau degė šešios palapinės, o ugnis apėmė ir likusias 14-15 palapinių.
2 val. 41 min., dar neatvykus gaisrininkams, jau viskas liepsnojo atvira liepsna. Viena mergaitė žuvo vietoje, trys vaikai patyrė stiprius nudegimus. Vėliau visi jie buvo nuvežti į ligoninę ir mirė reanimacijos palatoje.
2 val. 46 min. atvyko gaisrininkai ir pradėjo gesinimo darbus.
4 val. 46 min. gaisras buvo visiškai užgesintas.
Vaikų stovyklos vadovas Maksimas Kuznecovas tvirtino, kad jo darbuotojai gaisro gesinimo darbai neužsiėmė, jie gelbėjo vaikus. Gesinti palapines bandė apsaugos darbuotojai, tačiau liepsna plito pernelyg sparčiai.
„Prie manęs pribėgo apsauginis ir pareiškė: „Gesinti beviltiška“. Viskas liepsnojo. Sudegė labai greitai. Gerai, kad greitoji pagalba atvažiavo net anksčiau už gaisrininkus“, - cituojamas vyras.
Stovykloje buvusių mergaičių mama pasakojo, kad stovyklos vyresnieji vaikus iš palapinių traukė miegančius ir nešė į lauką. „Mergaitės pasakojo, kad mūsų vyresnysis nešė miegančius vaikelius iš degančių palapinių… didžiulis žmogiškas dėkui jam. Mergaitės pasakojo, kad apie dešimt vaikelių jis išnešė… Ir, aš manau, kad ne vienas jis gelbėjo“, – cituojama „rg.ru“ mama.
Ugnies lietus iš „nedegių medžiagų“
M. Kuznevoco manymu, būtent medžiaga, iš kurios buvo pagamintos palapinės, ir tapo siaubingų sužeidimų, kuriuos patyrė vaikai, priežastimi.
„Visos sudegusios palapinės turėjo oficialų nedegumo sertifikatą, – aiškino M. Kuznecovas. – Tai taip padinamos mčsinės (MČS – Rusijos gelbėtojų tarnyba) palapinės – „Pamir-30“, kur gyveno vaikai, ir „Pamir-10“, kur gyveno vyresnieji. Mes pirkome jas tiesiogiai iš gamintojų Sankt Peterburge. Beje, tai nėra pigios palapinės, jos yra vienos iš brangiausių iš visų MČS vardu pažymėtų palapinių serijos. Praėjusiais metais, kuomet mes organizavome forumą „Amur“, šias palapines mums rekomendavo įsigyti krašto vadovybė. Man asmeniškai į paštą siuntė, kokias konkrečiai palapines reikia pirkti su atitinkamais priešgaisriniais sertifikatais. Juose nurodyta, kad pagamintos iš mažai degių ir nesilydančių medžiagų.
Iš tiesų tai viskas pasirodė visai ne taip, kaip tikėjosi palapinių pirkėjai. Palapinės liepsnojo, kaip popierius.
„Mano sūnus miegojo palapinėje nr. 17, šalia gaisro epicentro, jis iššoko vienais apatiniais, metęs visus daiktus, ir nespėjo nė 15 metrų kartu su vienu iš stovyklos vyresniųjų nubėgti, kai palapinė išsipūtė ir plūstelėjo ugnimi, kaip branduolinio sprogimo grybas. Ugnies stulpas pakilo 15-20 metrų. Praktiškai visos palapinės tokiu būdu ir sudegė. Jeigu peržiūrėtumėte dabar pelenus, tai pačių palapinių ir pėdsako nėra – jos visos išsilydė. Trys vaikai sunkios būklės, viena mergaitė žuvo, ir pagrindinė priežastis ta, kad palapinės lašėjo ugnimi, jie paprasčiausiai nespėjo evakuotis. Berniukas, kuris buvo palapinėje kartu su mano sūnumi, taip pat iš pradžių išbėgo į gatvę, tačiau grįžo atgal daiktų. Palapinė lašėjo jam ant galvos, pas jį ant galvos buvo (susidaręs) kaip šalmas nuo tos medžiagos. Tai buvo baisu“, – cituojamas stovyklos vadovas.
Jo teigimu, dabar labiausiai stebina visų oficialiųjų asmenų nuostaba, kad stovykloje buvo įrengtas palapinių miestelis. Pasak stovyklos vadovo, dar liepos 10-12 dienomis gelbėtojų tarnybos atstovai organizavo evakuacijos mokymus. Būtent iš palapinių miestelio.
M. Kuznecovas taip pat paneigė informaciją, kad stovykla neturėjo atitinkamų leidimų statyti palapines. „Leidimai yra, jie dabar pas tyrėjus“, – aiškino jis.
Stovyklos vadovas taip pat skeptiškai vertino informaciją apie šildytuvus palapinėse. „Palapinėse, kur vaikai gyveno, vandens šildymas – stovi radiatoriai, šilumos patrankų pas mus nėra – daugiausiai, kuo galėjo naudotis vaikai, tai saugūs alyviniai šildytuvai, kurių galia – 1 kilovatas. Taigi, mano manymu, gaisro priežastis kol kas nenustatyta. Sulaukime ekspertų išvadų“, – prašė jis.
Siūlo po mirties suteikti herojaus vardą
Vietos gyventojai pradėjo rinkti parašus dėl „Rusijos herojaus“ vardo po mirties suteikimo Aleksejui Martynenkai, berniukui, kuris žuvo gaisro palapinių miestelyje metu.
Dešimtmetis A. Martynenka padėjo gaisro metu gelbėti kitus vaikus. Nepaisydamas to, kad pats patyrė nudegimų, jis ištraukė iš ugnies vieną mergaitę. Vėliau dėl patirtų sužalojimų vaikas ligoninėje mirė.
Pasekmės
Chabarovsko krašto gubernatorius Sergejus Furgalas liepos 24-ąją paskelbė, kad buvo nuspręsta stovyklą uždaryti visam laikui.
Gaisras stovykloje „Choldomi“ prasidėjo naktį į liepos 23-ąją, tuo metu ten buvo 189 žmonės. Sudegė 20 iš 26 palapinių. Gaisro metu žuvo 4 vaikai.
Tyrimų komitetas iškėlė baudžiamąją bylą dėl nužudymo iš neatsargumo ir dėl paslaugų, kurios sukėlė grėsmę gyvybei ir sveikatai, suteikimo.
Buvo sulaikyti du asmenys: palapinių miestelio vadovas Maksimas Kuznecovas ir „Ekstrim servis“ direktorius Vitalijus Burlakovas.
Liepos 24-ąją buvo paskelbta, kad baudžiamoji byla yra iškelta ir Gelbėjimo tarnybos atstovui regione Eduardui Novgorodcevui, kuris buvo atsakingas už šios stovyklos priešgaisrinės saugos įvertinimą.