Naujausioje „Balsas.lt savaitėje“ - britai sunerimo dėl brutalaus ir nebaudžiamo pareigūnų elgesio ir klausia, ar policija yra didžiausias visuomenės priešas.
Elgesys šokiravo piliečius
Kam reikalinga policija? Ji turi nuo nusikaltėlių saugoti visuomenę. Būtent tokį ar bent jau panašų atsakymą veikiausiai pateiktų dauguma Didžiosios Britanijos gyventojų. Tačiau kartais nutinka taip, kad patys policininkai tampa grėsme visuomenei ir jos saugumui. Ar kartais pareigūnai nėra vienas pagrindinių laisvos visuomenės priešų? Kas gali apsaugoti visuomenę nuo policininkų? Tokius klausimus iškėlė žurnalo „The New Statesman“ redakcija.
Ieškoti atsakymo į šiuos klausimus Didžiosios Britanijos žurnalistus paskatino įvykis, nutikęs per Londone neseniai vykusį G-20 susitikimą. Tuomet, nukentėjęs nuo policijos pareigūnų prievartos, mirė 47 metų prekeivis laikraščiais Ianas Tomlinsonas.
Tądien riaušėms pasirengusi policija saugojo miestą nuo protestuotojų, pasirengusių sutrikdyti galingiausių pasaulio valstybių lyderių susitikimą. Tačiau I. Tomlinsonas nė nemanė dalyvauti šiuose protestuose.
Vaizdai, kuriuose vienas iš policininkų stipriu smūgiu į nugarą parbloškia ramiai gatve žingsniuojantį vyrą, papiktino daugumą Didžiosios Britanijos ir kitų šalių piliečių. Pyktį dar labiau sustiprino faktas, kad, prabėgus vos keliolikai minučių nuo incidento, I. Tomlinsonas mirė nuo širdies smūgio. Nė vienas policininkas kol kas nenubaustas dėl brutalaus elgesio su jokių įstatymų nepažeidusiu piliečiu.
Šis įvykis, atsitikęs balandžio 1 dieną, nebuvo pirmas kartas, kai po susidūrimo su Didžiosios Britanijos policija niekuo neprasikaltęs žmogus netenka brangiausio turto − gyvybės, o vadinamieji angelai sargai sugeba išlipti sausi iš balos.
Santechniką vadino teroristu
I. Tomlinsono tragedija privertė britus prisiminti ir kitą kraupią istoriją, nutikusią beveik prieš 4 metus, kai Londono metro policija šūviu į galvą nužudė santechniką iš Brazilijos Jeaną Charlesą de Menezesą.
J. Ch. de Menezeso bei I. Tomlinsono mirtis sieja ir faktas, kad policija abiem atvejais ilgą laiką bandė nuslėpti tikrąją įvykių eigą, o visuomenei nedelsdami pateikė melagingą įvykių versiją.
J. Ch. de Menezeso atveju policija net 24 valandas skleidė propagandą, kad nužudytasis yra islamo teroristas. „Metro perėjoje nušautas savižudis sprogdintojas“, – taip naujieną apie brazilo santechniko mirtį pristatė televizijos kanalas „Sky News“. Tik po kurio laiko buvo pripažinta, kad nuo policijos nukentėjo nekaltas žmogus. Netrukus buvo atskleista, kad policija ištrynė kai kuriuos vaizdo kamerose užfiksuotus įrašus.
Pareigūnai aiškino, kad J. Ch. de Menezesas bandė nuo jų pabėgti ir peršoko barjerus, saugančius įėjimą į metro. Meluota ir tai, kad nukautasis buvo storai apsirengęs ir nereagavo į policininkų žodinius perspėjimus. Galiausiai yla išlindo iš maišo, kai 2007 metų liepą buvo paviešintas vaizdo įrašas, kuriame J. Ch. de Menezesas užfiksuotas lengvai apsirengęs ir nešinas rytiniu laikraščiu. Vaizdo įraše matyti, kaip jis ramiai praeina metro barjerus ir žengia ant eskalatoriaus.
Panašiai policija melavo ir po I. Tomlinsono mirties. Tuomet buvo skelbiama, kad pareigūnai pamatė kampe sukniubusį vyrą ir suskubo padėti medikams jį gaivinti. Tuo tarpu, kaip buvo teigiama, protestuotojai apmėtė policininkus įvairiais daiktais. Tačiau realybė buvo visai kitokia. Policininkai parbloškė ant žemės ramiai šaligatviu einantį vyrą ir paliko jį likimo valiai. Vaizdo įraše matomas I. Tomlinsono išgąstis dėl policijos veiksmų.
Net neatleido iš darbo
Abiem atvejais – tiek J. de Menezeso, tiek I. Tomlinsono – labiausiai stebina ne policijos žiaurumas. Nusižengimų ir nusikaltimų pasitaiko kiekvienoje tarnyboje. Svarbiausiai, kaip su jais kovojama. Tiek dėl J. Ch. De Menezeso, tiek dėl I. Tomlinsono mirčių nenubaustas nė vienas pareigūnas. Negana to, nė vienas policininkas dėl šių įvykių net nebuvo atleistas iš darbo.
„The New Statesman“ atkreipė dėmesį, kad Nepriklausoma nusiskundimų policija komisija buvo pavedusi incidentą su I. Tomlinsonu ištirti Londono policijai, kurios pareigūnai ir dalyvavo tragiškai pasibaigusiame įvykyje. Šis sprendimas buvo atšauktas tik po savaitės, tačiau iki to laiko Londono policija taip ir nesugebėjo apklausti I. Tomlinsoną ant žemės parbloškusio pareigūno.
Didžioji dalis politinių partijų plėtė policijos galias ir ši institucija liko bene vienintelė viešoji institucija, neatskaitinga visuomenei. 1993 metais vidaus reikalų sekretorius Konnethas Clarkeʼas buvo pateikęs siūlymą tiesiogiai rinkti policijos vadovus, tačiau tuometinė premjerė Margharet Thatcher tokią idėją atmetė, tad policija išvengė radikalių reformų.
Kitas buvęs premjeras Tony Blairas yra pasakęs: „Mes paklausėme policijos, kokių galių jai reikia. Suteikėme tai, ko buvo reikalauta.“ Panašios pozicijos, „The New Statesman“ teigimu, laikosi ir dabartinis Vyriausybės vadovas Gordonas Brownas, kadaise teigęs, kad nenori prieštarauti policijos keliamiems reikalavimams.
Įsigalėjo rasizmas ir seksizmas
Didžiosios Britanijos policijoje itin stipriai įsitvirtinusios rasistinės ir seksistinės nuostatos. Rasinių santykių instituto duomenimis, nuo 1978 metų policijos nelaisvėje mirė 174 juodaodžiai. Dėl to esą nenubaustas nė vienas pareigūnas.
Pastaruoju metu padaugėjo ir Didžiojoje Britanijoje gyvenančių imigrantų iš Azijos arešto atvejų. „The New Statesman“ duomenimis, po rugsėjo 11 dienos teroristų išpuolių Niujorke azijiečių areštų skaičius Didžiojoje Britanijoje išaugo net 300 proc.
Galiausiai policininkų nebaudžiamumą rodo ir tai, kad nuo 2000 iki 2004 metų eismo nelaimėse, dėl kurių kalti buvo pareigūnai, iš viso žuvo 126 asmenys. Nuo 2002 iki 2004 metų policijos arešte mirė 204 žmonės.
Realybė griauna idealus
Šios ydos nuo policininkų karjeros atbaido nemažą dalį idealistų. Kodėl buvo priversta palikti išsvajotą policininkės darbą, žurnalui „The New Statesman“ papasakojo viena moteris, dabar dirbanti pagrindinės mokyklos mokytoja.
Prieš pradėdama dirbti policijoje, ji teigė tikėjusi tokiais principais kaip padorus elgesys su suimtaisiais ar sutarimas, kad asmuo laikomas nekaltu, kol jo kaltė neįrodoma. Tačiau praktika pasirodė esanti visai kitokia. Moters teigimu, prie policijos prisidedantys idealistai turi prisitaikyti prie egzistuojančios ydingos sistemos arba mesti darbą.
Su moterimis, jos teigimu, policijoje elgiamasi kaip su sekso objektais ir žemesnėmis už vyrą būtybėmis. Diskutuojant apie išprievartavimų aukas policininkai esą dažnai užsimindavo, kad auka to prisiprašė.
Su suimtaisiais policija esą dažnai elgdavosi ypač brutaliai. Moteris pasakojo, kaip su kolega už svetimo automobilio pasisavinimą be leidimo sulaikė šešiolikametį paauglį. Jos kolega jį surakino ir tiesiogine to žodžio prasme įmetė į automobilį. Moteriai pareiškus, kad netoleruos tokio elgesio, ji buvo atskirta nuo kolektyvo dėl tariamo nelojalumo.
Buvusi policininkė pabrėžė, kad I. Tomlinsoną pargriovęs pareigūnas priklauso Teritorinės paramos būriui. Ji teigė, kad tokie pareigūnai dienų dienas sėdi nieko neveikdami ir laukia veiksmo, o tuomet dažnai pasistengia išsikrauti ant tikrų ar tariamų pažeidėjų, pasitaikančių po ranka.
Faktai
J. Ch. de Menezesas 8 šūviais į galvą buvo nužudytas 2005 metų liepos 22 dieną.
I.Tomlinsonas po incidento su policija mirė šių metų balandžio 1 dieną.
2005-aisiais policininkas nušovė prieš eismą važiuojantį sunkvežimio vairuotoją. Pareigūnas buvo išteisintas.