Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen teigė, kad susitarimas, pasiektas pernai birželį po ketverius metus trukusių sunkių derybų, yra ambicingas.
„Tai labai gerai subalansuotas laisvosios prekybos susitarimas“, – pridūrė ji.
„Naujoji Zelandija yra svarbi mūsų partnerė Indijos ir Ramiojo vandenynų regione, o šis laisvosios prekybos susitarimas mus dar labiau suartins“, – iš Briuselio sakė EK vadovė.
Naujosios Zelandijos ministras pirmininkas Chrisas Hipkinsas teigė, kad jis sukurs esminių naujų ekonominių galimybių.
„Tai labai naudinga abiem partnerėms“, – nurodė jis.
ES yra trečia pagal dydį Naujosios Zelandijos prekybos partnerė, importuojanti vynus, vaisius ir mėsą.
Praėjusiais metais dvišalė prekyba siekė šiek tiek mažiau nei 9 mlrd. eurų.
Briuselio teigimu, ES eksportas į pietinę Ramiojo vandenyno šalį galėtų padidėti 4,5 mlrd. eurų per metus. Bloko investicijos į Naująją Zelandiją palaipsniui galėtų išaugti 80 procentų.
Į susitarimą įtrauktas skirsnis apie tvarų vystymąsi – pirmasis toks kokiame nors ES prekybos susitarime.
„Pirmą kartą į prekybos susitarimą įtraukėme įsipareigojimus, susijusius su Paryžiaus klimato susitarimu“, kuriame nustatytas tikslas apriboti visuotinį atšilimą iki gerokai mažiau nei dviejų laipsnių pagal Celsijų, pažymėjo U. von der Leyen.
„Dėl precedento neturinčių socialinių ir klimato įsipareigojimų jis skatina teisingą ir ekologišką augimą, kartu stiprindamas Europos ekonominį saugumą“, – sakė ji.
Kad susitarimas įsigaliotų, jį turi paremti Europos Parlamentas ir ratifikuoti Naujoji Zelandija, kurios ekonomika šiemet patyrė recesiją.