• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tai oficialu: pasirodė naujoji COVID-19 atmaina, ir ji yra kelianti nerimą. B.1.1.529 atmaina, kuri buvo pavadinta omikron (15-ąja graikų abėcėlės raide), gali plisti kaip ant mielių, o ekspertai nesutaria dėl to, kaip smarkiai turėtume sunerimti.

Tai oficialu: pasirodė naujoji COVID-19 atmaina, ir ji yra kelianti nerimą. B.1.1.529 atmaina, kuri buvo pavadinta omikron (15-ąja graikų abėcėlės raide), gali plisti kaip ant mielių, o ekspertai nesutaria dėl to, kaip smarkiai turėtume sunerimti.

REKLAMA

Šiais laikais informacija sklinda greitai, todėl sudarėme trumpus klausimus ir atsakymus apie svarbiausius dalykus, kuriuos šiuo metu žinome.

Ką iki šiol žinome apie B.1.1.529?

Nedaug. Atmaina buvo aptikta visai neseniai ir iki šiol buvo patvirtinti tik beveik keli šimtai atvejų. Dauguma jų buvo užfiksuoti Pietų Afrikos Gautengo provincijoje, nors kai kurie atvejai buvo pastebėti ir Botsvanoje. Trys atvejai jau aptikti Honkonge, o pirmieji atvejai dabar patvirtinti Belgijoje ir Izraelyje. Visi šie atvejai – keliautojai iš Afrikos šalių.

Žinome, kad ši atmaina turi stulbinantį skaičių mutacijų, kurias vienas ekspertas apibūdino kaip „siaubingas“, tačiau ką tiksliai tos mutacijos reiškia, dar nežinoma.

REKLAMA
REKLAMA

Pasaulio sveikatos organizacija praėjusį penktadienį posėdyje atmainą pavadino omikron ir bandė nustatyti atmainos reikšmingumą, tačiau perspėjo, kad gali praeiti kelios savaitės, kol sužinosime, ar virusas yra labiau užkrečiamas ir atsparus vakcinoms.

REKLAMA

Kodėl ši atmaina kelia susirūpinimą?

Visi virusai laikui bėgant mutuoja ir vystosi, o SARS-CoV-2 – virusas, sukeliantis COVID-19 – nėra išimtis. Dauguma įvykstančių pakitimų neturi didelės įtakos, tačiau kartais jie sukuria vadinamąjį „susirūpinimą keliantį variantą“. Tai yra tada, kai virusas mutuoja taip, kad pasikeičia tokie dalykai, kaip perduodamumo lengvumas, atsparumas vakcinoms arba jo aptikimas.

REKLAMA
REKLAMA

Mutacijos, išskiriančios B.1.1.529 atmainą iš kitų, mokslininkams kelia nerimą dėl kelių priežasčių. Pirma, jų yra labai daug – iš viso 50 mutacijų, iš kurių daugiau nei 30 yra ant smaigalio baltymo. Tai gali būti problema, nes daugumos vakcinų taikinys yra smaigalio baltymas.

Be to, 15 mutacijų yra receptorių surišimo srityje – viruso dalelėje, kuri pirmoji kontaktuoja su mūsų ląstelėmis ir pradeda infekcijos procesą. Tai penkis kartus daugiau mutacijų nei delta atmaina turi toje pačioje vietoje. O delta atmaina yra taip lengvai perduodama, kad šiuo metu ji sudaro 99 procentus atvejų visame pasaulyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ar naujoji atmaina bus lengviau perduodama nei ankstesnės?

Tiksliai kol kas nežinome, bet iš jau turimų duomenų galime pateikti tam tikrą informaciją.

Pirma, galime pažvelgti į iki šiol nustatytų atvejų skaičių: „Pastebima atmaina Pietų Afrikoje buvo labai, labai žemame taške, o per dieną nustatomas labai mažas atvejų skaičius“, – BBC Radio 4 laidai „Today“ sakė JK sveikatos apsaugos agentūros patarėja medicinos klausimais Susan Hopkins. Tačiau tai greitai pasikeitė ir „per trumpesnį nei dviejų savaičių laikotarpį atmaina daugiau nei dvigubai padidino savo epidemiologinį vaizdą“, paaiškino ji.

REKLAMA

S. Hopkins pažymėjo, kad naujojo varianto R skaičius – atminkite, kad tai yra dauginimosi greitis arba vidutinis žmonių, kuriems vienas užsikrėtęs asmuo perduos virusą, skaičius – yra du, kuris yra „tikrai gana didelis“. Bet koks virusas, kurio R skaičius didesnis nei vienas, plis eksponentiškai, ir nors šiuo metu viruso atmaina turi tik nedaug patvirtintų atvejų, ekspertai įtaria, kad iki 90 procentų Gautengo atvejų gali būti šis naujasis variantas.

REKLAMA

„Dėl visų priemonių švelninimo ir veiksmų, kurių ėmėmės, nematėme tokio perdavimo lygio nuo pat pandemijos pradžios, – sakė S. Hopkins. – Taigi, tai sukeltų didelę problemą, jei tokio tipo virusas būtų perduotas taip dažnai populiacijoje, kurioje jis dar ir gali išvengti jau egzistuojančio imuninio atsako.“

Taip pat galime pažvelgti į pačias mutacijas. Nors kai kurios mutacijos mokslininkams yra visiškai naujos, kai kurios jau buvo pastebėtos ankstesnėse atmainose. Viena iš tokių mutacijų, N501Y, pirmą kartą buvo rasta alfa atmainoje, ir atrodo, kad ji padeda virusui plisti. Įtariama, kad kita mutacija, P681H, padeda virusui greičiau daugintis ir padidina imuniteto atsparumą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ar turimos vakcinos apsaugos?

Vėlgi, mes dar nežinome. Variantas labai greitai išplito Pietų Afrikoje, tačiau vietinių skiepijimų rodikliai siekia tik apie 24 procentus.

Pakartodamas PSO išsiųstą žinią, vienas anoniminis Pietų Afrikos COVID-19 komiteto narys „Telegraph“ sakė, kad praeis „savaitės“, kol turėsime aiškų supratimą, kaip naujajai atmainai seksis „apeiti“ dabartinių vakcinų apsaugą. S. Hopkins sutiko, sakydama „Today“, kad „visai informacijai rasti prireiks savaičių, o ne dienų“.

REKLAMA

Ar yra gerų naujienų?

Na, yra keletas ne tokių blogų naujienų. Pirma, viena iš naujojo varianto mutacijų labai palengvina testavimą – „galime ją labai greitai aptikti“, paaiškino Stellenbosch universiteto Reagavimo į epidemijas ir inovacijų centro direktorius Tulio de Oliveira. „Ir tai padės mums sekti atmainą ir suprasti kaip ji plinta“, – pridūrė jis.

REKLAMA

„Verta pabrėžti, kad Afrikos regione šiuo metu aptikta tikrai nedaug atvejų, nors regione testuojama pakankamai gerai, – pabrėžė virusologas Tomas Peacockas. – Tačiau dėl to siaubingo baltymo smaigalio profilio būtina stebėti šią atmainą.“

Taip pat gera žinia yra ta, kad naujasis variantas buvo aptiktas gana anksti. Tai reiškia, kad jį gali būti lengviau suvaldyti, BBC sakė epidemiologas ir Londono universiteto koledžo genetikos instituto direktorius Francois Balloux.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tai erzina, tai kelia problemų, bet tai tikrai nesukels naujos pandemijos“, – sakė jis ir pridūrė, kad neturėtume tikėtis, kad prarasime „visą imunitetą“ prieš naująjį variantą.

Net jei būtų patvirtinta, kad B.1.1.529 atmaina yra perduodama lengviau, dėl to „negrįšime į pirmąjį laukelį“, sakė F. Balloux ir pažymėjo, kad naujasis variantas „gali būti žingsnis atgal“, bet „ne grįžimas į žaidimo pradžią“.

REKLAMA

Ką mes galime padaryti?

Pietų Afrika praėjusį savaitgalį buvo sušaukusi tarybą, kuri patarė dėl karantino priemonių, o kelios šalys, įskaitant JK ir ES esančias šalis, apribojo keliones į ir iš Pietų Afrikos šalių, tokių kaip Botsvana, Namibija, Zimbabvė, Lesotas ir Eswatini.

Nors daugelis įstatymų leidėjų teigė, kad tai yra tiesiog „didžiausio atsargumo principas“, Pietų Afrika tokių priemonių įvedimą pavadino „skubotu“, nurodydama, kad PSO dar nerekomendavo apriboti keliones.

Asmeniniu lygmeniu patarimas yra paprastas: pasiskiepykite, jei dar to nepadarėte.

„Visa [naujojo varianto] reikšmė lieka neaiški, – perspėjo de Oliveira. – Skiepai išlieka svarbia priemone, apsaugančia mus nuo sunkios ligos“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų