Tyrimas buvo paskelbtas žurnale „Science Translational Medicine“.
„Mūsų tyrimas yra pirmasis tyrimas, atskleidžiantis smegenų Ebolos viruso slėptuvę ir patologiją, sukeliančią vėlesnę mirtiną atsinaujinančią su Ebolos virusu susijusią ligą nežmoginių primatų modelyje“, – sakė vyresnysis šio straipsnio autorius daktaras Xiankunas (Kevinas) Zengas.
Ebolos virusas yra retas, bet mirtinas, pastaraisiais metais sukėlęs protrūkius Gvinėjoje ir Kongo Demokratinėje Respublikoje. Pastarojoje protrūkis baigėsi tik 2021 m. gruodžio mėn. Virusas plinta per kūno skysčius tarp žmonių ir kitų primatų, maždaug 50 proc. atvejų yra mirtini, tačiau 2020 m. patvirtinti nauji monokloninių antikūnų gydymo būdai pagerino išgyvenamumo tikimybę srityse, kuriose yra galimybė gauti greitą sveikatos priežiūrą.
Per 2021 m. protrūkį kai kurie atvejai buvo susiję su žmonėmis, kurie anksčiau sirgo šia liga ankstesnių protrūkių metu, o tai rodo, kad virusas gali išlikti organizme daugelį metų. Tačiau mokslininkams tada nepavyko tiksliai nustatyti, kur virusas slepiasi.
Kad atrastų sleptuvę, X. Zengas ir JAV armijos infekcinių ligų medicinos tyrimų instituto komanda pasitelkė nežmoginių primatų modelius, kurie leidžia tyrėjams ištirti Ebolos infekcijos eigą ir tai, ar ji išlieka sėkmingai išgydytuose modeliuose.
Tyrėjai paėmė 36 makakų, kurios anksčiau buvo užkrėstos Ebolos virusu ir buvo gydomos monokloninių antikūnų terapija, mėginį ir ištyrė jų organus, ar nėra viruso pėdsakų. Nustatyta, kad septyni iš šių gyvūnų virusą turi smegenų skilveliuose ir imuninėse ląstelėse, o du gyvūnai vėliau mirė, kai virusas vėl įsiplieskė smegenyse. Atrodė, kad pasikartojimas įvyko smegenyse, kur virusas sukėlė didžiulį patinimą ir sunkius Ebolos infekcijos simptomus.
„Mes nustatėme, kad apie 20 procentų beždžionių, kurios išgyveno mirtiną Ebolos viruso poveikį po gydymo monokloniniais antikūnais, vis dar turėjo nuolatinę Ebolos viruso infekciją – ypač smegenų skilvelių sistemoje, kurioje gaminamas ir cirkuliuojamas smegenų skystis – net ir tada, kai Ebola virusas yra pašalintas iš visų kitų organų“, – paaiškino X. Zengas.
Pabrėždamas ligos atsinaujinimo galimybę žmonėms, kuriems taikomas gydymas antikūnais, X. Zengas ir jo kolegos teigia, kad reikia toliau stebėti situaciją, kad būtų galima visiškai apsaugoti žmones, kuriems gresia mirtinas virusas.
Rezultatai rodo, kad norint visiškai išnaikinti Ebolą iš pacientų sistemų, gali prireikti kombinuoto antivirusinių vaistų ir gydymo antikūnais terapijos, nors tam prireiktų klinikinių tyrimų, nes primatų rezultatai ne visada pasiteisina žmonėse.