Sorbonos universiteto Paryžiuje tyrėjai žmones padalino į tris grupes priklausomai nuo to, kiek saldžių gaiviųjų gėrimų jie suvartoja. Šios kategorijos buvo pavadintos nevartojančiais, nedaug vartojančiais ir daug vartojančiais, o gėrimai buvo suskirstyti į dirbtinai saldintus ir cukringus.
Jei gėrime cukraus kiekis buvo 5 procentai ar daugiau, jis buvo priskirtas cukringiems, o mažiau nei 5 procentus cukraus turintys gėrimai su „nemaistingais saldikliais“ buvo klasifikuojami kaip dirbtinai saldinti. Tyrimo dalyviams reikėjo kas šešis mėnesius pildyti po tris kasdieniu mitybos dienoraščius.
Dešimtyje metų įrašų nuo 2009 iki 2019 metų buvo ieškoma kokio nors sąryšio tarp šių gėrimų vartojimo ir su širdimi susijusių sveikatos problemų, pavyzdžiui, insulto, praeinančiojo smegenų išemijos priepuolio (PSIP), miokardo infarkto, ūminio koronarinio sindromo ir angioplastijos.
Paaiškėjo, kad daug necukringų dietinių gėrimų vartojantys žmonės pasižymėjo tokia pat aukšta širdies ligų rizika, kaip ir tie, kurie vartojo cukringas tokių gėrimų versijas. Daug dirbtinai saldintų ir cukringų gėrimų vartojančiųjų grupei priskirti žmonės 20 procentų dažniau serga širdies ligomis, lyginant su tais žmonėmis, kurie abiejų tipų gėrimų vengia ir renkasi kitokius gėrimus, pavyzdžiui, vandenį, arbatą ar kavą. Tarp skirtingų gaiviųjų gėrimų tipų jokių skirtumų nepastebėta.
Dietiniai gėrimai, pavyzdžiui, dietinė kola, bei juose esantys dirbtiniai saldikliai dažnai reklamuojami kaip būdas sumažinti kalorijų ir cukraus suvartojimą. Tačiau ekspertai nerimauja dėl vis gausėjančių įrodymų, kad dirbtiniai saldikliai pakeičia organizmo medžiagų apykaitą, pagreitindami cukraus įsisavinimo spartą.
Pagrindinis tyrimo autorius Eloi Chazelas sakė:
„Didesnis cukringų bei dirbtinai saldintų gėrimų suvartojamas yra siejamas su didesne širdies ir kraujagyslių ligų rizika, o tai reiškia, kad dirbtiniai saldikliai greičiausiai nėra sveikas cukringų gėrimų pakaitalas.
Šie duomenys suteikia papildomų argumentų pastarojo meto diskusijoje apie mokesčius, etiketes ir įstatymus, taikomus cukringiems bei dirbtinai saldintiems gėrimams. Norint įtvirtinti priežastinį ryšį, tyrimas turėtų būti replikuotas su kitomis didelės apimties žmonių grupėmis, o taip pat reikėtų atlikti mechanistinius tyrimus.“