Antroji neoficialaus NATO gynybos ministrų susitikimo Vilniuje diena prasidėjo tuo pačiu visą darbotvarkę persmelkusiu klausimu – bandymu rasti išeitį iš Afganistano krizės.
NATO generalinis sekretorius Jaapas De Hoopas Scheferis pradėjo neformalų susitikimą su NATO aljansui nepriklausančiomis šalimis bei organizacijos, prisidedančiomis prie aljanso misijos Afganistane. Į susitikimą atvyko atstovai iš Jungtinių Tautų, Europos sąjungos bei Pasaulio banko. Jame dalyvauja ir Afganistano gynybos ministras Abdul Rahimas Wardakas.
Pasak generalinio aljanso sekretoriaus, šis susitikimas puikiai atspindi platų ir visapusišką tarptautinės bendruomenės požiūrį į krizę Afganistane. Vardan bendro tikslo – Afganistano stabilumo – kartu pasiryžusios dirbti įvairios organizacijos.
J. De Hoopas Scheferis dar kartą pabrėžė, kad situacija Afganistane kelia nemažai iššūkių NATO pajėgoms. Tiesa, nepaisant kai kurių nesėkmių, pasiektas aiškus progresas. Šiuo metu 80 proc. afganų užtikrinta sveikatos apsauga. Šis skaičius yra net dešimt kartų didesnis nei prieš sąjungininkų invaziją į Afganistaną 2001 metais. Virš 6 mln. vaikų, iš jų net 40 proc. yra mergaitės, šiuo metu jau turi galimybę lankyti mokyklą. Į savo namus sugrįžo daugiau nei 4 mln. pabėgėlių. J. De Hoopas Scheferis pažymėjo ir faktą, kad afganų karinės pajėgos pradeda vykdyti savarankiškas operacijas šalies pietuose bei rytuose. NATO generalinis sekretorius teigė, kad situacija Afganistane kelia „atsargų optimizmą“.
Tačiau čia pat J. De Hoopas Scheferis pareiškė, kad vien optimizmo yra negana – reikia konkrečių veiksmų, kad siekiami tikslai taptų realybe. Aljanso generalinio sekretoriaus teigimu, visų pirma reikia pagerinti šalies valdymo sistemą, kad afganų žmonės galėtų pasitikėti savo lyderiais. Narkoekonomika turi būti pakeista legalia, stabilia ekonomika, o Afganistano armija tam, kad galėtų atsistoti ant kojų ir pati prisiimti atsakomybę ginti savo šalį, turi susilaukti daugiau paramos tiek iš NATO narių, tiek iš aljanso partnerių.
J. De Hoopas Scheferis patikino, kad NATO vykdys savo įsipareigojimus Afganistane, tačiau, anot jo, to yra negana, nes NATO bei jos ISAF pajėgos yra tik dalis atsakymo į galimą krizės sprendimą. Šiandieninio susitikimo su NATO partneriai tikslas būtent yra apsvarstyti galimybes bei būdus, kaip kitos valstybės bei organizacijos – ES, JT ar Pasaulio bankas – gali prisidėti prie misijos Afganistane.
Kaip pastebi JAV Atlanto tarybos analitikai, aljanso sėkmė Afganistane būtent ir priklausys visų pirma ne nuo karinių veiksmų, o nuo tikslingos bei veiksmingos politikos civiliniame sektoriuje. Kariniu atžvilgiu padėtis Afganistane primena pato situaciją: Talibanas jokiu būdu nėra pajėgus laimėti kovos su aljanso ISAF pajėgomis, tačiau lygiai taip pat šiuo metu Taliban įveikti negali ir NATO kariai. Priežastis paprasta – Talibanas turi prieglobstį Pakistane ir ten jis yra visiškai neliečiamas.
Tuo tarpu civiliniame sektoriuje padėtis irgi yra ne per geriausia. Taip, galima sutikti, kad pasiekta daug laimėjimų, kuriuos savo spaudos konferencijoje išvardijo NATO generalinis sekretorius, tačiau analitikai teigia, kad įvairių tarpusavyje Afganistane bendradarbiaujančių institucijų darbas yra toks nekoordinuotas, kad iš kiekvieno šalies rekonstrukcijai išleisto dolerio vos dešimtadalis tiesiogiai atitenka patiems afganams.
Reikia dar kartą pabrėžti, kad karo Afganistane pasekmės plačiai bus jaučiamos ir tarptautinėje bendruomenėje. Nesėkmė šioje šalyje ne tik paskatintų regioninį nestabilumą, bet ir itin apsunkintų kovą prieš religinį ekstremizmą bei džihadą skelbiančius teroristus. Be to, ant plauko pakibtų ir paties NATO aljanso kaip patikimos, vieningos bei įtaką tarptautinei bendruomenei galinčios daryti karinės sąjungos.
„Mūsų tikslas yra ne tik sukurti stabilumą bei funkcionuojančias institucijas Afganistane, bet ir padėti afganams kurti geresnį gyvenimą šalyje, kurioje būtų gerbiamos universalios vertybės“ – savo kalbą baigė J. De Hoopas Scheferis. Tačiau, kad tikslas būtų pasiektas, reikia ilgo ir atkaklaus darbo, neformalus gynybos ministrų susitikimas Vilniuje gali pasitarnauti kaip forumas, kuriame minėtos tarptautinės organizacijos kartu su NATO gali bandyti užsitikrinti glaudesnį bei veiksmingesnį tarpusavio bendradarbiavimą.