• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nei JAV priešraketinis skydas, nei analogiška bendra NATO sistema, jeigu tokia būtų sukurta, nebus nukreipta prieš Rusijos karinius objektus, teigia NATO generalinio sekretoriaus padėjėjas gynybos politikai ir planavimui Johnas Colstonas (Džonas Kolstonas).

REKLAMA
REKLAMA

Tai aukštas Aljanso pareigūnas pareiškė trečiadienį per brifingą, Vilniuje vykstant NATO ir Rusijos tarybos Gynybos reformos ir bendradarbiavimo darbo grupės posėdžiui.

REKLAMA

"Akivaizdu, kad jokia galima NATO (priešraketinės gynybos - red.) sistema ar JAV nacionalinė sistema nebus nukreipta į Rusijos karinius pajėgumus", - sakė J.Colstonas.

Jo teigimu, priešraketinės gynybos (PRG) tema trumpai aptarta NATO ir Rusijos tarybos darbo grupės posėdyje Vilniuje. Pasak J.Colstono, Rusijos atstovai pabrėžė, kad PRG sistema turi būti kuriama skaidriai. NATO generalinio sekretoriaus padėjėjas, savo ruožtu pabrėžė, jog nors JAV diskusijos su Lenkija ir Čekija šiuo klausimu vyksta dvišaliu pagrindu, Jungtinės Valstijos "aiškiai įsipareigojo užtikrinti dėl šių planų visą įmanomą atvirumą Rusijos Federacijai".

REKLAMA
REKLAMA

J.Colstono teigimu, JAV ir anksčiau naudojosi NATO ir Rusijos tarybos formatu, kad informuotų Rusiją apie PRG sistemos kūrimą, o eilinis brifingas šiuo klausimu NATO ir Rusijos tarybos šalių ambasadoriams rengiamas trečiadienio popietę Briuselyje.

NATO pareigūnas pabrėžė, kad šiuo metu PRG sistemos kūrimas vyksta trimis kryptimis. Pirmoji - vykstanti dvišaliu pagrindu tarp JAV ir Lenkijos bei Čekijos. Antroji - NATO programa sukurti karinių veiksmų teatro PRG sistemą, užtikrinant operacijose dalyvaujančių Aljanso pajėgų gynybą. Trečioji - svarstoma galimybė sukurti NATO PRG sistemą, kuri apsaugotų Aljanso šalių teritoriją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak J.Colstono, pernai NATO parengė studiją, kuri parodė, kad esant tam tikroms sąlygoms, Europos priešraketinė gynyba yra įmanoma. Tokios NATO sistemos galimybės ir toliau bus svarstomos, tačiau jokių sprendimų šia tema nepriimta.

"Esu tikras, kad vienas pagrindinių faktorių, į kuriuos Aljanso nariai šiemet turėtų atsižvelgti - tai JAV priešraketinės sistemos - radaro ir raketų, galimai dislokuotų Europoje, suderinamumas su būsimąja NATO sistema", - sakė NATO atstovas.

REKLAMA

NATO narė Lietuva taip pat pabrėžia, kad priešraketinės gynybos (PRG) sistemos, kurias Vidurio Europoje ketina dislokuoti JAV, didina saugumą ir nėra nukreiptos prieš Rusiją.

"Mes manome, kad priešraketinė gynybos sistema, nukreipta prieš Šiaurės Korėjos ir Irano galimus nedraugiškus aktus Europos ar kitų valstybių atžvilgiu, didina saugumą ir stabilumą regione", - kitoje spaudos konferencijoje trečiadienį sakė užsienio reikalų ministras Petras Vaitiekūnas.

REKLAMA

Jis pabrėžė, kad šios sistemos tikrai nebus nukreiptos prieš Rusiją.

JAV planuoja dislokuoti priešraketinės gynybos kompleksus Čekijoje ir Lenkijoje pagal PRG sistemą, kurios tikslas - apginti Vakarus nuo piktavalių šalių, tarp jų - Irano ir Šiaurės Korėjos, galimų smūgių.

Vašingtono ketinimu nepatenkinta Maskva, kuri mano, kad Amerikos PRG sistemos dislokavimas pažeis jėgų balansą Europoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų