Per policijos ir narkotikų platintojų bei jų rėmėjų susidūrimus Jamaikoje sudeginta dešimtys namų, šimtai automobilių, žuvo beveik aštuoniasdešimt žmonių.
Taikią, saulėtą, geru romu, puikiais paplūdimiais ir gražiomis merginomis garsėjančią salą kruvino konflikto zona pavertė prasidėjusi policijos ir kariuomenės operacija „Ekstradicija“
Jos tikslas – suimti ir išduoti amerikiečiams Jamaikos narkotikų mafijos lyderį Kristoferį Kouką, žinomą pravardėmis Dudis ir Prezidentas. Šalies sostinės Kingstono rajoną, kuriame gyvena K.Koukas, pareigūnams tenka imti šturmu.
Pareikalavo ekstradicijos
Dar prieš devynis mėnesius Jungtinių Amerikos Valstijų teisingumo ministerija ofi cialiai kreipėsi į Jamaiką prašydama išduoti Kristoferį Kouką, kaltinamą sukūrus narkotikų tiekimo tinklą, kurio gijos driekiasi iš Jamaikos į JAV ir Kanadą. Tačiau Jamaikos premjeras Briusas Goldingas (jis yra realus šalies vadovas, o formaliai šalį valdo Didžiosios Britanijos karalienė) mūru stojo už nusikaltėlių vadeivą, kuriam inkriminuojama ne tik prekyba narkotikais, bet ir daugiau nei 1,4 tūkst. žmonių nužudymų organizavimas.
Jamaikoje politika ir narkotikų mafija yra glaudžiai susijusios, o K.Koukas savo nešvariais pinigais daug metų remia Leiboristų partiją, kurios atstovas ir yra premjeras B.Goldingas. Vyriausybės vadovas atsisakymą išduoti Dudį amerikiečiams paaiškino tuo, kad JAV specialiosios tarnybos esą neteisėtai klausėsi K.Kouko telefoninių pokalbių.
Varguoliai gina banditą
Praėjusią savaitę premjeras neatlaikė spaudimo ir leido išduoti Dudį Jungtinėms Amerikos Valstijoms. Tačiau tai padaryti pasirodė ne taip paprasta. Turtingasis narkotikų baronas gyvena viename skurdžiųjų Kingstono priemiesčių ir visiškai jį kontroliuoja. Šio priemiesčio gyventojai, kaip ir daugelis Jamaikos skurdžiausių sluoksnių atstovų, laiko K.Kouką geradariu, kuris remia varguolius. Niekam neįdomu, kad Dudis milijonus uždirba nusikalstamu būdu – svarbu, kad jis dalį pinigų kaip lengvą duonos kąsnį numeta savo rėmėjams. Taip narkotikų mafijos lyderis užsitarnauja dalies visuomenės paramą, o jauni lūšnynų vaikinai noriai papildo narkotikų mafijos smogikų ir platintojų gretas.
Dabar Kingstono lūšnynų žmonės mūru stojo už narkotikų baroną. Kai policijos pareigūnai pabandė eiti į lūšnų kvartalą, juos pasitiko automatinių ginklų ugnis. Žuvo du (kitais duomenimis – penki) policininkai, mažiausiai šeši sužeisti. Į kvartalą suplūdo šimtai ginkluotų vyrų iš kitų Kingstono rajonų. Narkotikų verteivos ir juos palaikantys gyventojai padėjo statyti barikadas ir netgi perėjo į kontrpuolimą. Šalies vyriausybė paskelbė Kingstone ypatingąją padėtį ir išvedė į gatves negausios Jamaikos kariuomenės padalinius. Per susidūrimus žuvo mažiausiai 73 žmonės.
Kulkas liejo lyg vandenį
42-ejų Dudis savo nusikalstamą imperiją paveldėjo iš tėvo Lesterio Kouko, kuris dar praėjusio amžiaus devintojo dešimtmečio pradžioje sugebėjo išplėtoti narkotikų prekybos tinklą iš Jamaikos į Kanadą ir Jungtines Amerikos Valstijas. Marihuanos ir kokaino tiekėjai veikė itin šiurkščiai ir buvo praminti dušo komandomis, mat šūviais iš automatinių ginklų Jamaikos, o neretai ir kitų valstybių miestų gatvėse taškėsi kaip vandeniu iš dušo.
Narkotikų prekeiviai pasirinko gudrią taktiką – remti įvairias Jamaikos politines jėgas, stumti į valdžią savo kandidatus, kurie priklausytų nuo nusikalstamu būdu uždirbtų pinigų, ir taip užsitikrinti nusikalstamam verslui patikimą užnugarį. Iškalbingas faktas – dabartinis šalies premjeras B.Goldingas į parlamentą buvo išrinktas toje rinkimų apygardoje, kurios teritorijoje dabar aktyviausiai reiškiasi K.Kouko gynėjai.
K.Koukas narkotikų mafijos lyderio vietą užėmė 1992 m., kai jo tėvas L.Koukas neaiškiomis aplinkybėmis mirė Kingstono kalėjime, kur buvo laikomas prieš planuojamą ekstradiciją į JAV. Labai tikėtina, kad prieš amerikiečių teismą nestos ir Koukas jaunesnysis – policijos pareigūnai spėja, kad, nepaisant besitęsiančių gatvių kautynių lūšnų kvartale, čia jo jau nėra. Manoma, kad narkotikų mafijos bosas galėjo pabėgti iš Jamaikos į užsienį.