Vietose, kur gaisrai jau praūžė, vaizdas lyg po karo. Žmonės sako, kad tai – daugiausia žalos padariusi stichija Los Andželo istorijoje.
Pragarą šalia Los Andželo esančioje Pacific Palisades gyvenvietėje išvydo ten namus turėjęs lietuvis Edvardas. Iki pamatų sudegę ištisi rajonai.
Su žmona ir vaikais Edvardas iki paskutinės minutės tikėjosi, kad baisiausias gaisras Los Andželo istorijoje jų namų nesunaikino. Pasak lietuvių, gaisrų žemėlapiai rodė, kad ugnis jų namų nepasiekė. Edvardas nusprendė įsitikinti – sėdo ant dviračio ir rizikuodamas, aplinkkeliais nuvažiavo pasižiūrėti. Deja, pamatė visiškai sudegusius namus, nerado jis ir mylimos augintinės.
„Neliko mano namo, neliko daiktų, prisiminimų. Nieko neliko. Viskas sudegė... Ir katė“, – pasakoja namų netekęs Edvardas Gailiūnas.
Edvardas sako, kad į Ameriką prieš du dešimtmečius atvyko su dviem lagaminais, o dabar visas šeimos turtas telpa į vieną. Pacific Palisades įsiliepsnojus kosminiu greičiu plitusiam siaubūnui, šeima skubiai evakavosi.
„Esame sveiki, bet namo neišgelbėjo, čia buvo neįmanoma nieko išgelbėti. Tai ką? Pradėsime gyvenimą iš naujo. Saugok Dieve“, – sako E. Gailiūnas.
Sudegė prabangūs gyvenamųjų namų rajonai
Ašarų nesulaiko ir visko netekę amerikiečiai. Supleškėjo prabangios Paris Hilton, Anthony Hopkinso, daugybės kitų garsenybių vilos.
„Tai nesuvokiama. Visos tos multimilijoninės vilos už 30, 40, 50, 100 milijonų, kurios žvelgia į vandenyną, sudegė“, – pasakoja namų netekusi amerikietė Kimberley Devane.
Per gaisrus sudegė daugiau nei 2000-iai namų ir kitų pastatų.
„Tai baisu. Tikrai baisu. Nemanau, kad Los Andželas yra matęs ką nors panašaus. Net ir žemės drebėjimas tiek žalos nepridaro. Nežinau, tiesiog visą dieną žiūrėsiu žinias. Išgersiu alaus“, – pasakoja, ką dabar darys namų netekęs Curtis.
Suniokota ir garsioji Malibu pakrantė. Santa Monikoje ir Pacific Palisades siautėjęs gaisras viską sunaikino rekordiškai greitai, nes buvo nešamas uraganinių vėjų. Dėl jų, pasak netoliese gyvenančios lietuvės Rasos, kuri dabar likusi be elektros ir yra pasiruošusi bet kurią minutę evakuotis, gesinti šį ir kitus aplink Los Andželą įsiplieskusius yra labai sunku.
„Vėjai yra labai dideli. Tie vėjai ateina iš dykumos ir, deja, gaisrininkai, kurie turi malūnsparnius, kurie paima vandenį iš vandenyno ir gali skristi, mesti vandenį ir taip padėti gaisrininkams, kadangi vėjas yra toks siaubingas, jie negali skristi“, – pasakoja JAV lietuvė Rasa Šilkaitis.
Bidenas siūlo pagalbą, Trumpas žeria kritikos
Be to, trūksta ir ugniagesių, ir net vandens.
„Vandens situacija labai komplikuota, vakar vakare pranešė, kad kai kuriose vietose pritrūko vandens. Tai dabar visoje apylinkėje prašo visų žmonių minimaliai vandenį naudoti“, – sako R. Šilkaitis.
Tarnybos skelbia, kad per gaisrus žuvo 5 žmonės, o namus palikti teko jau beveik 140 tūkstančių amerikiečių. Kadenciją baigiantis prezidentas Joe Bidenas, atvykęs į gaisrų supamą Santa Moniką, žada paramą tragediją išgyvenantiems žmonėms.
„Mes pasiruošę padaryti viską, ką tik reikės, kad sutramdytume šiuos gaisrus ir padėtume viską atstatyti. Tai bus labai ilgas kelias. Tai užtruks. Tačiau federalinė vyriausybė čia su jumis“, – teigia J. Bidenas.
Tuo metu būsimasis prezidentas Donaldas Trumpas kaltina Kalifornijos gubernatorių dėl prasto pasiruošimo ir neva neužpildytų vandens rezervuarų. O jo sūnus žengia dar toliau – apkaltino Ukrainą. Esą Los Andželo ugniagesių departamentas Ukrainai paaukojo daug savo atsargų ir dabar nepajėgia suvaldyti nelaimės. Nors ekspertai įsitikinę – tai klimato krizės, kurią D. Trumpas, beje, neigia, padariniai.
Daugiau apie tai sužinokite aukščiau esančiame vaizdo įraše.