Elonas Muskas, kuris vadovauja Donaldo Trumpo pastangoms sumažinti federalinės valdžios išlaidas, pirmadienį anksti ryte socialiniame tinkle „X“ pareiškė, kad jie siekia uždaryti užsienio pagalbos agentūrą „USAid“.
Pokalbis, kuriame dalyvavo buvęs respublikonų kandidatas į prezidentus Vivekas Ramaswamy ir respublikonų senatoriai Joni Ernstas bei Mike'as Lee, prasidėjo nuo Musko žodžių, kad jie dirba siekdami uždaryti Jungtinių Valstijų tarptautinės plėtros agentūrą (USAid).
„Jos tvarkyti nebėra prasmės“, – sakė E. Muskas ir pridūrė, kad D. Trumpas sutiko, jog ji turėtų būti uždaryta.
Muskas: „USAID yra nusikalstama organizacija“
Elonas Muskas sekmadienį užsipuolė JAV tarptautinės plėtros agentūrą, pavadindamas ją „nusikalstama organizacija“, o prezidentas Donaldas Trumpas pareiškė, kad agentūrai „vadovauja radikalūs bepročiai“ ir pasakė svarstąs sprendimą dėl jos ateities.
Toks humanitarinę pagalbą užsienyje teikiančios pagalbos agentūros puolimas atveria reikšmingą naują frontą D. Trumpui siekiant suteikti E. Muskui beprecedentės galios iš esmės pertvarkyti vyriausybės žinybas ir kovoti su, jųdviejų teigimu, perteklinėmis valdžios išlaidomis ir kontrole.
„USAID yra nusikalstama organizacija“, – savo platformoje „X“ rašė korporacijų „Tesla“ ir „SpaceX“ savininkas bei galingiausias prezidento rėmėjas E. Muskas, atsakydamas į vaizdo įrašą, kuriame USAID kaltinama ryšiais su „slaptu CŽA tinklu“ bei „interneto cenzūra“.
Kitame įraše E. Muskas šią poziciją tęsė ir, nepateikdamas jokių įrodymų, savo 215 milijonų sekėjų platformoje „X“ paklausė: „Ar žinote, kad USAID, naudodama JŪSŲ mokesčių dolerius, finansavo biologinių ginklų, įskaitant milijonus žmonių pražudžiusį COVID-19, tyrimus?“
Jis šių kaltinimų, kuriuos pirmesnės administracijos pareigūnai siejo su rusų dezinformacijos kampanija, nepaaiškino.
Jungtinių Valstijų tarptautinės plėtros agentūrai „vadovauja krūva radikalių bepročių ir mes juos išvarysime... o tada spręsime (dėl jos ateities)“, – sekmadienį pasakė D. Trumpas, šio savo teiginio nekonkretizuodamas.
Jis pabrėžė remiąs E. Muską ir sekmadienį vakare reporteriams pasakė, kad mano, jog šiam milijardieriui „puikiai sekasi dirbti“, nors jiedu ir nesutaria kiekvienu klausimu.
„Jis tikrai moka taupyti. Kartais dėl to nesutariame arba nesiimame tokių veiksmų, kokių nori imtis jis... jis sumanus vyrukas. Labai sumanus. Ir jam labai patinka karpyti mūsų federalinės valdžios biudžetą“, – sakė D. Trumpas.
D. Trumpas jau yra trims mėnesiams įšaldęs visos pagalbos finansavimą ir nors paskiau leido toliau teikti pagalbą maistu ir kitokią humanitarinę pagalbą, ją teikiančių darbuotojų teigimu, tikrai nėra aišku, ar jų organizacija galės tęsti veiklą kaip nepriklausoma agentūra.
Didžiausia pagalbos organizacija
USAID yra nepriklausoma Kongreso sprendimu įsteigta agentūra ir valdo 42,8 mlrd. JAV dolerių biudžetą, skirtą visame pasaulyje teikti humanitarinę pagalbą bei pagalbą vykdant plėtrą.
Baiminamasi, kad pagal platesnį Vašingtono rengiamą planą gali būti priimtas sprendimas finansuoti tik „neatidėliotiną“ pagalbą, o bet kokios kitos pagalbos finansavimą nutraukti.
Be to, būta pranešimų, kad D. Trumpas nori prijungti USAID prie Valstybės departamento. Į agentūros AFP prašymus ką nors pakomentuoti jo komanda kol kas neatsakė.
Veikė ir Vilniuje, padėjo baltarusiams
2024-ųjų rudenį Vilniuje buvo atidarytas Jungtinių Valstijų tarptautinės plėtros agentūros (USAID) biuras, skirtas remti demokratinius baltarusių tikslus.
Atidaryme dalyvavusi USAID administratoriaus padėjėja Erin Elizabeth McKee pažymėjo, kad USAID parama Baltarusijai, prasidėjusi 1999 metais, tęsiasi iki šiol – agentūra bendradarbiauja su Baltarusijos žmonėmis sunkiais momentais, įskaitant Černobylio pasekmių likvidavimą, COVID-19 pandemiją, 2020 metų politinę krizę, ji prisidėjo prie tokių sėkmių, kaip Baltarusijos startuolių ir IT sektoriaus plėtros rėmimo.
Nepaisant to, kad Aliaksandro Lukašenkos režimas 2021 metais uždarė USAID biurą Baltarusijoje, USAID atstovė pabrėžė, kad „kol Baltarusijos piliečiai yra įsipareigoję demokratijai, mes jiems irgi įsipareigojame“, nurodoma pranešime.
Skatindama demokratinį Baltarusijos vystymąsi ir atviros visuomenės kūrimą, nuo 1992 metų JAV vyriausybė suteikė Baltarusijai daugiau nei 1,1 mlrd. JAV dolerių (virš 1 mln. eurų) vertės paramos.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!