E. Muskas, turtingiausias pasaulio žmogus ir prezidento Donaldo Trumpo artimas bendražygis bei stambus donoras, iš pradžių federalinės valdžios darbuotojams nurodė iki pirmadienio vakaro paaiškinti savo darbo pasiekimus elektroniniu laišku.
Reikalavimas atskleidžia naujausią E. Musko mestą iššūkį valdžios darbuotojams – turtingiausio pasaulio žmogaus vadovaujamas Vyriausybės efektyvumo departamentas (DOGE) siekia gerokai sumažinti federalinės valdžios apimtis ir išlaidas.
„Prezidento malone, jiems suteikiamas dar vienas šansas“, – pirmadienio vakarą savo socialiniame tinkle „X“ teigė E. Muskas.
„Negebėjimas sureaguoti antrą kartą reikš nušalinimą“, – pridūrė jis, nors nenurodė naujo termino.
Pirmasis terminas pasibaigė sukėlęs painiavą tarp stipriai nerimaujančio JAV federalinių agentūrų personalo. Keletas departamentų – kai kurie vadovaujami D. Trumpo lojalistų – nurodė darbuotojams ignoruoti šį nurodymą, bent kuriam laikui.
Turėdamas omenyje savo pirmą reikalavimą elektroniniu paštu E. Muskas teigė, kad jis buvo „visiškai elementarus (...), bet tiek daug žmonių nesugebėjo atlikti net to paprasto testo, kai kuriais atvejais raginami savo vadovų“.
DOGE – didelės apimties įstaiga, vadovaujama technologijų milijardieriaus – laikui bėgant susiduria su vis daugiau pasipriešinimo savo išlaidų mažinimo kampanijai, įskaitant teismo nuosprendžius bei įstatymų leidėjų spaudimą.
Daugiau nei du milijonai federalinių darbuotojų šeštadienį sulaukė elektroninio laiško iš JAV personalo valdymo biuro (OPM) – vyriausybės žmogiškųjų išteklių departamento – ir jiems suteikta iki pirmadienio vidurnakčio pateikti „maždaug penkis punktus apie tai, kas buvo nuveikta praeitą savaitę“.
Žinutė išsiųsta po to, kai E. Muskas per „X“ paskelbė, jog visi federaliniai darbuotojai sulauks tokio elektroninio laiško ir kad „atsakymo nebuvimas bus priimtas kaip atsistatydinimas“.
Kylant suirutei dėl to, kaip atsakyti į šį grasinimą, D. Trumpas ėmė ginti E. Musko žinutę ir pavadino ją genialia, nes esą ji gali atskleisti, ar žmonės iš tiesų dirba.
„Jei žmonės neatsako, yra didelė galimybė, kad tokio žmogaus išvis nėra arba jie nedirba“, – reporteriams teigė D. Trumpas.
Neatsakiusieji būtų „kaip ir pusiau atleisti“ arba atleisti, pridūrė D. Trumpas, nors savo minčių plačiau nepaaiškino.
Pirmadienį E. Muskas teigė, jog šeštadienio laiškas „iš esmės buvo patikrinimas, ar darbuotojas turi pulsą ir gali atsakyti į elektroninį laišką“.
„Ši betvarkė bus sutvarkyta šią savaitę. Daugelio žmonių laukia šiurkštus pabudinimas ir stipri realybės dozė. Dabar jie dar nesupranta, bet supras“, – sakė jis per „X“.
„Padidinti atskaitomybę“
Sekmadienį Gynybos departamentas paskelbė žinutę, kuria prašė darbuotojų „kol kas nieko neatsakinėti į elektroninį laišką, pavadintą „Ką nuveikei praeitą savaitę“.
JAV žiniasklaida pranešė, jog D. Trumpo administracijos paskirti pareigūnai FTB, Valstybės departamente ir Nacionalinės žvalgybos direktoriaus biure taip pat nurodė personalui tiesiogiai neatsakyti.
Kibernetinis saugumas tapo viena iš svarbiausių problemų, o Sveikatos ir žmonių aptarnavimo departamento personalui nurodyta „daryti prielaidą, kad tai, kas rašoma, bus skaitoma piktavalių užsienio veikėjų“, todėl jie tūrėtų „savo atsakymą suformuoti atitinkamai“.
Remiantis elektroniniu laišku personalui, Nacionalinės vandenynų ir atmosferos administracijos darbuotojams buvo nurodyta, jog jų atsakymai liks departamento viduje, bent jau artimiausiu metu, ir kad atsakymas nėra privalomas.
Tuo tarpu Iždo departamento darbuotojams buvo nurodyta įvykdyti E. Musko reikalavimą, nes jis „atspindi bandymą padidinti federalinių darbuotojų atskaitomybę, panašiai kaip privačiame sektoriuje“, teigiama naujienų agentūros AFP matytame elektroniniame laiške, išsiųstame departamento darbuotojams.
Plintant federalinių darbuotojų sąmyšiui, su anonimiškumo sąlyga kalbėjęs administracijos pareigūnas nurodė „Politico“, jog darbuotojai turėtų klausyti savo agentūrų dėl to, kaip reaguoti į tokį elektroninį laišką.
„Užuojautos dozė“
Profsąjungos greitai ėmė oponuoti E. Musko reikalavimui, o didžiausia federalinių darbuotojų sąjunga – Amerikos vyriausybės darbuotojų federacija (AFGE) – pasižadėjo mesti iššūkį bet kokiems neteisėtiems atleidimams.
Keletas naujų apklausų rodo, jog dauguma amerikiečių nepritaria trukdymui federaliniams darbuotojams.
Kyla nerimas ir Kapitolijuje, net tarp D. Trumpo respublikonų, kontroliuojančių Atstovų Rūmus bei Senatą.
„Jei galėčiau pasakyti vieną dalyką E. Muskui, tai būtų „prašau, į šitai įtrauk užuojautos dozę“, – teigė Jutos senatorius Johnas Curtisas (Džonas Kertisas), kurio valstijoje dirba 33 tūkst. federalinių darbuotojų.
„Čia tikri žmonės. Tikri gyvenimai. Tikros būsto paskolos“, – televizijos kanalo CBS laidoje „Face the Nation“ teigė J. Curtisas.
Dešimtys teismo ieškinių, iškeltų dėl E. Musko grasinimų ar reikalavimų, davė mišrių rezultatų, o kai kurie reikalavimai nedelsiant sustabdyti jo įsakus teisėjų buvo atmesti.
Vienas federalinis teisėjas pirmadienį uždraudė Švietimo departamento ir OPM darbuotojams dalintis jautria informacija su E. Musko vadovaujamu departamentu.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!