Kadaise moterys CŽV galėjo tikėtis tik stenografistės darbo, geriausiu atveju – viduriniosios grandies analitikės, tęsia E. Leikas.
Bet „Džen“ – naujo tipo karininkė. Jos specializacija vadinasi „targeter“: analitikė, kuri, peržiūrinėdama neryškias nuotraukas, padarytas iš nepilotuojamų lėktuvų, ir nepilnus žvalgybos duomenis, nustato tikslią vietą, kur yra teroristai, narkotikų prekeiviai arba ginklų kontrabandininkai. „Žinyba ištobulino šiuolaikinės „žmonių medžioklės“ meną ir mokslinius metodus, parengusi visą kartą šios specializacijos analitikų, tokių kaip „Džen“, – sako autorius. Šie analitikai visada savo pastangas sutelkia vienam žmogui ar vienai organizacijai aptikti. Anot buvusio CŽV direktoriaus pavaduotojo operatyvinei veiklai Jose Rodriguezo, pastaraisiais metais dauguma analitikų – moterys.
Savo ruožtu, Mike'as Scheueris, „Alec Station“ – CŽV skyriaus, kuris iš pradžių sekė „Al Qaeda“ – pirmasis vadovas, sako: aukštus postus užimančių „Al Qaeda“ narių pirmieji sučiupimai po rugsėjo 11-osios – bendradarbių analitikių nuopelnas. „Jeigu aš galėčiau ant durų pakabinti lentelę su užrašu „Vyrų į darbą nepriimame“, aš tą padaryčiau“, – pažymėjo M. Scheueris.
Viena iš žymiausių pastarojo meto analitikių – Jennifer Matthews, vadovavusi CŽV agentų grupei, kuri susekė aukšto rango „Al Qaedos“ narį Abu Zubaydah. D. Matthews žuvo, kai gydytojas jordanietis, apsimetęs CŽV agentu, atėjo pas ją pasikalbėti ir susisprogdino.
Kaip į tarnybos CŽV sunkumus žiūri šeimos nariai? Analitikė Gina Bennett, penkių vaikų motina, sako, kad moterims nereikia rinktis: arba šeima, arba karjera CŽV. „Ne tik mano vyras visiškai pritaria tam faktui, kad man darbas – pašaukimas, bet ir vaikai suprato, ką reiškia tarnauti aukščiausiam gėriui“, – sako D. Bennett.
Analitiko darbas leidžia moterims atlikinėti svarbias užduotis, gyvenant netoli Vašingtono, ir neaukoti šeimos interesų, pažymi ne vienas autoriaus šaltinis CŽV vadovybėje.
Kodėl šios specializacijos analitikų tarpe daugiausia moterų? „Man atrodo, kad moterys linkusios didesnį dėmesį skirti detalėms, o šiam darbui kaip tik to ir reikia“, – sako Mary Margaret Graham, viena pirmųjų moterų, užėmusių CŽV aukštą postą, susijusį su šnipinėjimu. D. Bennett atsakė juokaudma: „Užsispyrusi moteris visada užkariauja savo mylimą vyrą“. Beje, oficialus CŽV atstovas Prestonas Golsonas pareiškė, kad analitiko talentai nepriklauso nuonuo lyties: „Reikalingas kūrybinis mąstymas, kantrybė, užsispyrimas ir mokėjimas įtikinti kitus“.
CŽV ne visuomet buvo manoma, kad nuo lyties žvalgo talentas nepriklauso. Autorius pasakoja Virginia Hall istoriją. Tai vienintelė amerikietė, kuri, nebūdama kariške, buvo apdovanota medaliu „Už nepriekaištingą tarnybą“ Antrojo pasaulinio karo metu. V. Hall dirbo Strateginių tarnybų valdyboje – CŽV pirmtake. Ji prasiskverbė į nacių okupuotą Prancūziją ir apmokė tris batalionus Pasipriešinimo karių. „ Jos žygdarbis tuo įspūdingesnis, kadangi V. Hall buvo be kojos. Pagal oficialią CŽV versiją, ji įsidėdavo protezą į kuprinę, prieš iššokdama su parašiutu priešo užnugaryje“, – rašoma straipsnyje. Po karo V. Hall atėjo dirbti į CŽV. „Tačiau į špionažo pasaulį jos neleido – nukreipė dirbti analitike į kabinetą“, – teigia autorius.
Į darbą CŽV, susijusį su šnipinėjimu, moteris imta priiminėti tik praėjusio amžiaus 8-ajame dešimtmetyje. M. Grehem atėjo dirbti į CŽV 1979 metais, turėdama magistrės diplomą iš sovietologijos ir patirties, dirbant aukle JAV ambasadoje Maskvoje. Situacija keitėsi lėtai: anot M. Grehem, jeigu moterys ir buvo paaukštinamos pareigose, tai tik personalo skyriuose arba buhalterijoje.
1986 metais CŽV darbuotojų moterų grupė padavė kolektyvinį ieškinį, kaltindamos žinybą sisteminga jų diskriminacija. 1995 metais žinyba su ieškovėmis pasirašė susitarimą ir išmokėjo joms 940 tūkst. dolerių. Anot M. Grahem, nuo to laiko situacija kardinaliai pasikeitė. Dabar, kaip teigia P. Golsonas, moterys užima 40 proc. vyresniųjų vadovų pareigų Centrinėje žvalgybos valdyboje.