Pasaulį nuolat šokiruoja iš musulmonų šalių sklindančios žinios apie išplaktas nusidėjėles, subombarduotas mergaičių mokyklas, išprievartautas mergaites nuotakas, apie gražuoles žmonas, kurioms vyras nupjovė nosį ar ausis. Ypač sunki moterų padėtis Pakistane.
Išlindo iš kapo duobės
Pakistano teismas šiomis dienomis leido areštuoti du vyrus, kurie išžagino ir paskui gyvą užkasė 13-metę moksleivę.
Kaip papasakojo nukentėjusios mergaitės tėvas Sidikas Mugalis, jo duktė buvo užpulta einanti į seminariją, kurioje ji studijuoja Koraną. Tai atsitiko netoli Lahoro miesto Toba-Tek-Singho rajone. Du vyrai prievarta nusitempė mergaitę į nuošalią vietą ir ten ją abu išžagino. Prievartaujama mergaitė neteko sąmonės ir nusikaltėliai nusprendė, kad ji jau nebegyva. Čia pat šalia kelio jie iškasė negilią duobę ir ten, įmetę sąmonės netekusią Sidiko dukterį, užkasė. Po kurio laiko mergaitė atsigavo ir sukaupusi jėgas išlindo iš savo improvizuoto kapo. Mergaitės pagalbos šauksmus išgirdo pro šalį ėjęs žmogus ir skubiai ją nuvežė į ligoninę.
Kaip rašo „BuzzFeed“, vietos policija nereagavo į tėvo prašymą ieškoti nusikaltėlių. Tuomet įsikišo Lahoro apeliacinės tarnybos vadovas ir buvo nuspręsta vyrus areštuoti. Teismas išdavė arešto orderį ir dabar abu prievartautojai jau už grotų.
Prievarta – kaip paprotys
Laikraščio „The Washington Post“ duomenimis, pastaruoju metu Pakistane buvo išprievartauta dešimtys vaikų. Rugsėjį viename iš kaimų, vandens pilname griovyje, buvo rasti dviejų 14 ir 16 metų moksleivių lavonai. Einančias į mokyklą mergaites niekšai daug kartų išprievartavo, o paskui sušaudė. Po dienos Karačio miesto pliaže buvo rastas 13-metės, vilkinčios moksleivės uniforma, lavonas. Ir ši mergaitė buvo išprievartauta, o po to nužudyta.
Prievartautojai nesigaili net vaikų. Maždaug tuo pačiu metu vos ne iš kiemo buvo pagrobta penkiametė. Išžaginę jos nenužudė, o nuvežė prie Lahoro ligoninės ir, išmetę iš automobilio, paliko. Rugsėjo 20-ąją Pakistano spauda pranešė apie tris išžaginimus. Tarp nukentėjusiųjų buvo du ketverių metų berniukai, kurių vieną išžagino vaikų darželio auklėtojas. O iš pagrobtos 14-metės išsityčiojo keturi vyrai. Pasikeisdami jie ją žagino net dvi paras.
2011 metais Pakistane buvo pagautas serijinis pedofilas, kurio aukomis tapo aštuoni vaikai. Po to visuomenėje kilo diskusija, kaip reikėtų kovoti su lytiniais nusikaltėliais. Daugelis išsakė nuomonę, kad tokių nusikaltimų paplitimą lemia tradicinis patriarchalinis šalies žmonių mentalitetas. Dauguma pakistaniečių ir dabar laikosi nuostatos, kad moteris turi mažiau teisių nei vyras. „Vyrai viršesni už moteris, nes taip lėmė Alachas“ – skelbia Koranas. Todėl musulmonėms taikoma archainė prievarta ir bausmės.
Gydo ligas
Pakistane dar paplitusi nuomonė, kad vyras išsigydys ŽIV virusą, jei pasimylės su nekalta mergaite. Kadangi šalyje labai daug sergančiųjų šia liga, daugėja mergaičių išprievartavimų. Vienos žmonių teisių gynimo organizacijos duomenimis, Islamabade 2002 metais buvo išžaginti 668 vaikai, o pernai jau – 2788. Tai yra penkis kartus daugiau. Ekspertai šiais skaičiais abejoja ir sako, kad ir ankstesniais metais tokių išžaginimų būdavo gerokai daugiau, tik niekas apie juos nesužinodavo. O dabar žinios apie išžaginimus policiją pasiekia ir iš kaimų. Anksčiau kaimiečiai tylėdavo, o kartais tokie nusikaltimai net būdavo daromi su kaimo tarybos žinia.
Tapo aktyviste
Kaip pavyzdį spauda pateikia didelį rezonansą sukėlusį Muchtar Mai išžaginimą Mirvalo kaime, Pandžabe. Mergina tvirtino, kad ją išžagino šeši vyrai ir tai darė su kaimo seniūnų sueigos žinia.
Muchtar papasakojo, kad viskas prasidėjo nuo to, kad buvo išžagintas jos 12-metis brolis Šakiras. Kai nukentėjusiojo šeima pagrasino, jog kreipsis į policiją, žagintojai iškėlė savo kaltinimus. Atseit jie matė, kad Šakiras buvo su jų giminaite iš Mastojų šeimos ir dabar jis turi ją vesti, kad nuplautų gėdą. Ir pačiai Muchtar buvo siūloma tekėti už vieno Mastojų šeimos vyrų. Po tokių kaltinimų seniūnai sušaukė kaimo tarybą ir pakvietė Muchtar, kad ši atsiprašytų už savo brolį, kurį taryba buvo areštavusi. Mastojai atsiprašymo nepriėmė ir visų akivaizdoje Muchtar nusitempė į savo namus ir ten ją šešiese išžagino.
Vėliau policija išlaisvino Šakirą, o tris jo prievartautojus nuteisė kalėti po penketą metų. O šeši Muchtar Mai žaginę vyrai buvo nuteisti mirties bausme. Tačiau po kelerių metų apeliacijų Lahoro aukščiausiasis teismas nusprendė, kad trūksta vyrų kaltės įrodymų ir penkis nuteistuosius išteisino, o vienam – skyrė įkalinimą iki gyvos galvos. Muchtar tokį nuosprendį apskundė, tačiau ir šalies aukščiausiasis teismas paliko jį galioti. Po tokios asmeninės tragedijos Muchtar Mai tapo žmogaus teisių gynėja ir dabar jos vadovaujama organizacija padeda nukentėjusioms nuo vyrų prievartos pakistanietėms.
Skilo į dvi stovyklas
17-metė Chand Bibi Šiaurės Vakarų Pakistano Svato slėnio kaimelyje buvo viešai išplakta rimbu. Talibano atstovas skyrė jai 34 rimbo kirčių bausmę už tai, kad ši liko viena namuose su svetimu vyru. O tas vyras buvo kaimynas elektrikas, atėjęs pataisyti kažkokio prietaiso. Vėliau Chand buvo priversta ištekėti už elektriko.
Tačiau atsirado moteris, dviejų vaikų motina, garsaus advokato žmona, kuriai pavyko gauti dviejų minučių trukmės Chand Bibi nuplakimo vaizdo įrašą. Samarah, tokia tos moters pavardė, jį perdavė žiniasklaidai. Po to, kai įrašas buvo parodytas per televiziją, keturi konservatyvūs dvasininkai paskelbė jai fatvą: „Išplakti ir pakarti, nes apdrabstė purvais mūsų religiją.“ Pakistane kilo neregėta nepasitenkinimo banga. Šimtai musulmonų, tarp jų nemažai moterų, išėjo į gatves dalyvauti demonstracijoje prieš talibaną ir jo dogmas – pirmą kartą po ilgų teroro „islamo vardan“ metų. Samarah tiesioginiame eteryje privertė telefonu aiškintis talibano atstovą. „Kur keturi liudytojai, pagal šariatą turintys liudyti, matę ją sanguliaujant? Ar buvo nuosprendį skiriantis teismas? Kodėl moteris buvo pažeminta viešai? Kokia tai religija, kurios vardu jūs teisiate?“ – klausė ji.
Pakistaniečiai skilo į dvi stovyklas. Po kelių savaičių Pakistano kariuomenė pradėjo žygį prieš talibaną Svato slėnyje. Tai Samarah pradėtos kovos prieš moterims priešiškus klerikalus, užsispyrusius patriarchus ir nusistovėjusias tradicijas pasekmė.
Viena islamo tradicijų – mergaitę, kaip namų ir sekso vergę, perduoti priešiškai šeimai, siekiant nutraukti kraujo vendetą. Nuo tokio likimo Samarah apsaugojo daugiau nei 60 moterų. Kovodama ji naudoja pritrenkiantį ginklą – Koraną. Filmų kūrėja, baigusi Kembridžo universitetą, mano: „Mes, moterys, galime laimėti tik skaitydamos ir suprasdamos Koraną. Jei stosiu prieš genties tarybą ir imsiu kalbėti apie Jungtinių Tautų žmogaus teisių konvenciją, niekas neklausys. Kad mane suprastų paprasti žmonės, turiu kalbėti islamo kalba.“
Premijų lavina
Ir daugiau moterų bando kovoti už savo teises. Šiemet vienai tokiai kovotojai iš Pakistano Europos Parlamentas paskyrė A. Sacharovo premiją. Ši premija teikiama išskirtinėms asmenybėms, kovojančioms su netolerancija, fanatizmu ir priespauda. Kaip pats Andrejus Sacharovas, Sacharovo premijos laureatai įrodo, kiek daug reikia drąsos, siekiant apginti žmogaus teises ir raiškos laisvę.
Kai Malalai Jusafzai buvo vienuolika, ji pradėjo savąją kovą už moterų išsilavinimą, laisvę ir teisę į apsisprendimą Pakistano Svato slėnyje, kur talibų režimas draudžia mergaitėms lankyti mokyklą. 2009 metais prisidengusi slapyvardžiu ji pradėjo rašyti į tinklaraštį. M. Jusafzai greitai sulaukė daug pritarėjų ir pasekėjų, o talibų ginkluotos pajėgos 2012 metų spalį mėgino ją nužudyti.
Apsimetęs policininku teroristas sustabdė mokyklinį autobusą, kuriame važiavo Malala ir kiti moksleiviai, ir, įsmukęs į vidų, šovė ir pataikė mergaitei į galvą. Sąmonės netekusiai Malalai iš kaukolės kulka buvo išimta tik kitą dieną.
Kai būklė stabilizavosi, mergaitė buvo nuskraidinta į Didžiąją Britaniją, į Karalinės Elžbietos ligoninę Birmingeme, kur jos sveikata rūpinosi geriausi specialistai. Tačiau Malalos saugumas ir už tūkstančių kilometrų buvo pavojuje. Talibanas teigė, kad į ją buvo nusitaikyta todėl, kad ji skleidė propagandą prieš islamą, Talibaną ir idealizavo didžiausią islamo priešą Baraką Obamą.
Už jos veiksmus ir drąsą, Malalai buvo įteikta Nacionalinė Vaikų Taikos Premija, o po to dar ir Nacionalinė Jaunimo Taikos premija. Ji tapo įkvėpimo ir drąsos šaltiniu kiekvienai Pakistano ir kitų tautų moteriai.
„A. Sacharovo premijos įteikimas Malalai Jusafzai reiškia, kad EP pripažįsta neįtikėtiną šios merginos stiprybę. M. Jusafzai drąsiai gina visų vaikų teises gauti tinkamą išsilavinimą. Šios teisės dažnai nepaisoma. M. Jusafzai atsigavo po talibų užpuolimo ir šiuo metu pasakoja visam pasauliui apie šį atvejį. Nepamirškime, kad M. Jusafzai vis dar pavojinga būti Pakistane“, – rašoma Europos liaudies partijos pranešime. Ši partija ir pasiūlė Malalai Jusafzai įteikti A. Sacharovo premiją.
Zbignevas JANKOVSKIS
AKISTATA