Verpetė – mikroorganizmas, dažniausiai užaugantis iki pusės milimetro ilgio, bet gali būti ir didesnis. Verpečių būna įvairių – jos turi aštrius dantis, lūpą, virškinimo organus ir maitinasi už save mažesniais mikroorganizmais. Tik ši verpetė neeilinė – jos amžius gali siekti 24 tūkst. metų.
Neįtikėtinus atgijusios verpetės vaizdus viešina rusų mokslininkai, šiuos gyvūnus radę Sibiro amžino įšalo žemėje.
„Imame dirvos ar uolienos pavyzdį ir periodiškai jį stebime. Šiuo atveju aptikome kelias verpetes. Ir nežinome, kurios iš jų tos senosios, o kurios – jų palikuonys. Nes jos gyvena trumai, o dauginasi greitai, kaip ir visi mikroorganizmai“, – sako tyrėjas Stanislavas Maliavinas.
Mokslininkas verpečių atgijimą lygina su atsigavimu po klinikinės mirties. Dažniausiai verpetės užšąlusios ar išdžiūvusios miega mėnesius, metus ar kelis, tik šį kartą jos pramiegojo 24 tūkst. metų.
„Jų ląstelės pažeistos ir atsistačius metabolizmui joms reikia laiko atkurti visas fiziologines funkcijas, kad jos veiktų normaliai. Taigi verpetes aptikome po mėnesio, kai jų buvo jau kelios. Tiksliau po trijų savaičių. Tai ilgas laikas šiuolaikinei dirvai. Todėl galima sakyti, kad jos pirma prastai jautėsi, bet pasveiko“, – sako S. Maliavinas.
Kiek anksčiau rusų moksliniknams pavyko atgaivinti ir 30 tūkst. metų šiaurės Sibire miegojusias kirmėles.