„Praėjusiais metais išgyvenome karščiausius per visą istoriją metus, karščiausią per visą istoriją vandenynų temperatūrą ir, atrodo, nesibaigiančią karščio bangų, sausrų, potvynių, gaisrų ir audrų virtinę, – pranešime spaudai sakė NOAA administratorius Rickas Spinradas. – Dabar nustatėme, kad CO2 kiekis atmosferoje didėja sparčiau nei bet kada anksčiau“.
Pasiektas anglies dioksido sezoninis pikas
Tyrėjai anglies dioksido, arba CO2, kiekį išmatavo Mauna Loa atmosferos bazių observatorijoje. Jie nustatė, kad gegužės mėnesį atmosferos dujų lygis pasiekė sezoninį piką – šiek tiek mažiau nei 427 dalys milijonui – nuo 2023 m. gegužės mėn. padidėjo 2,9 ppm ir tai yra penktas didžiausias metinis augimas per 50 duomenų registravimo metų.
Taip pat oficialiai nustatyta, kad per pastaruosius dvejus metus gegužės mėnesį, kai CO2 kiekis Šiaurės pusrutulyje būna didžiausias, buvo užfiksuotas didžiausias šuolis. NOAA anglies ciklo mokslininkas Johnas Milleris teigė, kad tokį šuolį greičiausiai lėmė nuolatinis besaikis iškastinio kuro deginimas, taip pat El Nino sąlygos, apsunkinančios planetos gebėjimą absorbuoti CO2.
Anglies dioksido kiekio šuolis matavimo stotyje viršijo net praėjusiais metais nustatytą pasaulinį vidurkį, kuris buvo rekordiškai aukštas – 419,3 ppm, t. y. 50 proc. didesnis nei prieš pramonės revoliuciją. Tačiau NOAA pažymėjo, kad jų stebėjimai buvo atlikti būtent šioje observatorijoje ir „neatspindi CO2 pokyčių visame pasaulyje“, nors pasauliniai matavimai pasirodė esantys nuoseklūs ir be Mauna Loa observatorijoje atliktų matavimų.
CO2 matavimai „siunčia grėsmingus ženklus“
Savo pranešime spaudai NOAA teigė, kad atlikti matavimai „siunčia grėsmingus ženklus“.
„Dabar CO2 kiekis ne tik yra didžiausias per milijonus metų, bet ir didėja sparčiau nei bet kada anksčiau, – pranešime sakė Ralphas Keelingas, Skripso CO2 programos direktorius. – Kiekvienais metais pasiekiamas didesnis maksimumas dėl iškastinio kuro deginimo, dėl kurio į atmosferą išmetama tarša anglies dioksido pavidalu. Iškastinio kuro tarša nuolat kaupiasi, panašiai kaip šiukšlės sąvartyne“.
NOAA paaiškino, kad anglies dioksidas „atmosferoje veikia kaip antklodė“, kaip ir kitos šiltnamio efektą sukeliančios dujos, kurios stiprina saulės šilumą, sklindančią į Žemės paviršių. Nors anglies dioksidas yra labai svarbus, kad temperatūra pasaulyje laikytųsi aukščiau nulio, tokia didelė jo koncentracija skatina temperatūrą viršyti komforto ir saugumo lygį.
Pasaulinio atšilimo pasekmės akivaizdžios
Šis atšilimas skatina ekstremalius orų reiškinius, o jo pasekmės jau jaučiamos: mirtinai pavojingi potvyniai, karščio bangos ir sausros niokoja bendruomenes visame pasaulyje, o žemės ūkis patiria sudėtingus pokyčius.
NOAA naujieną paskelbė kitą dieną po to, kai Europos Sąjungos klimato kaitos tarnyba „Copernicus“ paskelbė, kad Žemėje jau 12 mėnesių iš eilės fiksuojama rekordiškai aukšta temperatūra, ir ši tendencija „nesikeičia“.
„Gyvename precedento neturinčiais laikais. Šią karščiausių mėnesių virtinę prisiminsime kaip palyginti šaltą“, – sakė „Copernicus“ direktorius Carlo Buontempo.