Praėjusį mėnesį viename JAV aukcione pradėtas pardavinėti liūdnai pagarsėjusio nacių gydytojo Josefo Mengeles dienoraštis bei kartu su juo rasta laiškas. SS tarnavęs J. Mengele Aušvico koncentracijos stovykloje vadovavo atvežamų kalinių atrankai ir su jais vykdė siaubingus medicininius eksperimentus.
Aukcionas „Alexander Autographs“ yra vienas didžiausių aukcionų rengėjų, besispecializuojantis retų istorinių dokumentų pardavime. J. Mengeles dienoraštis pardavinėjo sausio 20-21 dienomis už pradinę 60 tūkst. dolerių kainą. Kol kas dienoraščiu niekas nesusidomėjo, todėl prekyba pratęsta.
J. Mengele, kuris buvo vadinamas tiesiog „mirties angelu“, dienoraštį parašė septintajame dešimtmetyje Pietų Amerikoje, kur išvyko po Antrojo pasaulinio karo. Aukciono rengėjai teigia dienoraštį įsigiję iš vieno asmens, kuris savo ruožtu jį nusipirko iš J. Mengeles sūnaus.
Paklaustas, ar dera pardavinėti tokius dalykus, „Aalexander Autographs“ prezidentas Billas Panagopulos atsakė: „Nedarykite klaidos, aš nejaučiu jokių simpatijų šiems monstrams. Mano tėvo miestelį naciai nušlavė nuo žemės paviršiaus per keršto akciją. Tačiau yra gyvybiškai svarbu, kad tokie dokumentai būtų pasiekiami kaip medžiaginis praeities blogio įrodymas, o taip pat suteiktų daugiau detalių istorijos mozaikai“.
180 puslapių dienoraštis vokiškai buvo parašytas vaikiškoje užrašų knygutėje, kurios pavadinimas yra „Iliustruota zoologija“. Knygelė išmarginta gyvūnų piešiniais. J. Mengele fiksavo savo apmąstymus apie meną, kultūrą, religiją, istoriją ir biologiją, o taip pat apie nacių praktikuotos natūralios atrankos doktrinos idėjas.
Dienoraštis pradėtas rašyti 1960 metų birželį Argentinoje, likus 19 metų iki labiausiai ieškoto nacių karo nusikaltėlio mirties. J. Mengele paskendo plaukiodamas Brazilijoje.
„Aš matau, kokie teisingi buvo mano planai ir dabar suprantu, kad sekimas žmonių patarimais visados atveda prie nepataisomų kvailysčių. Tačiau aš atsisakau sumesti kaltę kitiems: aš vienas buvau atsakingas už savo sprendimus“ - pradėdamas dienoraštį rašė tuomet 49 metų sulaukęs J. Mengele.
Jis rašė, kad tol, kol pasaulis nesiims taikyti Aušvice jo pradėtas atrankos procedūras, tol „žmonija yra pasmerkta net ir be karo“.
Kalbėdamas apie moralę, estetiką ir genetiką, J. Mengele rašė: „Reali problema kyla siekiant apibrėžti, kada žmogaus gyvenimas yra vertas jį nugyventi, o kada jį reikia pašalinti“.
„Tėra tik viena tiesa ir vienas grožis... Gamtoje nėra „gero“ ar blogo“. Yra tik „tinkama“ ir „netinkama“... Abi pusės gauna lygias galimybes. Tačiau gamta suteikia filtrą. Dalykai, kurie yra netinkami, filtro nepraeina ir pralaimi kovą už išlikimą“ - rašoma dienoraštyje.
Kalbėdamas apie kastų sistemą Indijoje, J. Mengele pastebi: „Brahmanai yra puikiai sudėti, dalis jų net turi mėlynas akis. Jie turi mažas, tiesias nosis ir jie iš esmės yra aukštos kokybės žmonės. Taip yra todėl, kad brahmanai naudojo tik aukščiausią kastą savo kilmingam kraujui išsaugoti. Jie yra šiaurės žmonių palikuonys, žmonės, kurie kadaise užkariavo ir valdė Indiją“.
Toliau jis rašo apie tai, kai sukurti aukštesniąją klasę: „Tai gali būti padaryta tik atrenkant geriausius“.
„Viskas gali baigtis katastrofa, jei natūrali atranka bus pakeista taip, kad apdovanotus žmones užgoš milijardai idiotų“ - perspėja J. Mengele, kuris čia pat priduria, kad 90 proc. žmonių badaus dėl savo kvailumo, o likę 10 proc. išgyvens taip, kaip „išgyveno reptilijos“. „Likusieji išmirs taip, kaip išmirė dinozaurai... Mes turime užkirsti kelią idiotų masių iškilimui“ - rašo J. Mengele.
J. Mengele siūlo atsisakyti feministinės ideologijos ir griebtis gimstamumo kontrolės. „Biologija nepalaiko lygių teisių. Moterys neturi užimti aukštesnių pozicijų. Moters darbas turi priklausyti nuo biologinės kvotos išpildymo. Gimstamumo kontrolė gali būti užtikrinta sterilizuojant tas, kurios turi netinkamus genus. Tos, kurios turi gerus genus, bus sterilizuotos po 5 gimdymo“ - savo siaubingą viziją piešia J. Mengele.