Baltarusija pirmauja pagal skolų Rusijai dydį – 7,36 mlrd. eurų. Tuo tarpu Maskva dar kartą suteikė Minskui valstybės paskolų atidėjimą – nuo 2024 m. iki 2031-2036 m.
Kartu valdžia įslaptino lėšų skyrimo ir atidėjimo sąlygas. „Pastaraisiais metais net nežinome, už kokias palūkanas Baltarusija gauna paskolas iš Rusijos“, – pabrėžė ekonomistas Levas Lvovskis.
Paskolos Baltarusijai yra daugiau politika nei ekonomika
Mokslinių tyrimų centro BEROC akademinis direktorius L. Lvovskis pažymi, kad nors Rusija išgyvena sunkų laikotarpį dėl karo ir sankcijų, Baltarusijai skiriamos sumos neturi didelės įtakos.
„Rusijos ekonomika yra 14 kartų didesnė už Baltarusijos ekonomiką. Kai kalbama apie porą milijardų, Rusijai tai daugiau politika nei ekonomika“, – sakė ekspertas.
Ekonomistas pažymi, kad tiksliai nežinoma, kiek Baltarusija turės tiesiogine prasme sumokėti už tokį Maskvos dosnumą.
„Pastaraisiais metais visos naujos paskolos ir atidėjimai, kuriuos Baltarusija gauna iš Rusijos, pasirašomi už uždarų durų, mes net nežinome, už kokias palūkanas lėšos buvo skirtos“, – teigė jis.
Pavelas Latuško, Liaudies antikrizinio direktorato vadovas, mano, kad Maskvos nuolaidos susijusios su sutarties dėl saugumo garantijų sąjunginėje valstybėje ratifikavimu.
Tuo tarpu L. Lvovskis mano, kad dabar Minsko priklausomybė nuo Maskvos yra tokia didelė, kad negalima sakyti, jog Rusija spaudžia vien tik atidėdama valstybės paskolas.
„Esame labai priklausomi nuo prekių tiekimo į Rusiją. Baltarusija dabar turi vienintelį priėjimą prie jūros – per Rusijos Federaciją, su ja susieta didelė logistikos dalis“, – tęsė jis, pridurdamas, jog „negalime sakyti, kad Rusija gali kontroliuoti Aliaksandrą Lukašenką tik per valstybės skolą“.
Rusija sutiko refinansuoti paskolas
Apie Maskvos sutikimą refinansuoti kai kurias paskolas pranešė Baltarusijos finansų ministras Jurijus Seliverstovas, rašoma „Zerkalo“.
„Dar yra daug klausimų, kuriuos turime judinti į priekį, nes ši darbotvarkė nėra pati lengviausia. Vis dėlto susitarėme dėl Rusijos vyriausybės paskolų, kurios anksčiau buvo suteiktos finansų ministerijai, refinansavimo“, – sakė ministerijos vadovas po balandžio 7 d. Maskvoje vykusių derybų.
J. Seliverstovas pabrėžė, kad Rusijos pusės sprendimas „padės Baltarusijos finansų sistemai ir mokėjimų balansui“.
Kovo mėnesį tapo žinoma, kad Rusija ratifikavo susitarimus su Baltarusija, numatančius atidėti pagrindinės dalies grąžinimo terminą pagal kelias šaliai suteiktas paskolas.
Skola traukiasi, bet įsiskolinimai auga: kas nutiko?
Baltarusijos valstybės skola nuo 2022-ųjų pirmojo ketvirčio ženkliai susitraukė, nuo 38 mlrd. iki 30,7 mlrd. eurų 2024-aisiais. Tačiau to priežastis – ne staiga pagerėjusi finansinė padėtis, o griežtesnės pasaulinės skolinimosi sąlygos ir aukštesnės palūkanos.
Maža to, ir skolintis Baltarusija dabar gali iš esmės tik iš Rusijos, Kinijos ar Eurazijos fondo.
Po 2020-ųjų Baltarusijos valstybės skola išvis tapo „valstybine paslaptimi“ – duomenys apie jos išmokėjimus, palūkanų sąlygas buvo įslaptinti ir viešai nebeprieinami, pažymima „Belmarket“.
Nepaisant oficialiai mažėjančios Baltarusijos valstybės skolos, kasmetinės išmokos ženkliai išaugo dėl paprastos priežasties – Minskas vis perkelia skolų mokėjimus į kitus metus, taip jie kaupiasi ir yra atidedami „ateities kartoms“.
„Pagal viešai prieinamus mokėjimų grafikus (2020-ųjų, kai duomenys dar buvo prieinami, – red. past.) Baltarusija 2024 m. turėjo sumokėti 2,4 mlrd. dolerių užsienio ir vidaus skolos, o 2025 m. – 2,6 mlrd.
Tačiau praėjo ketveri metai, ir koncepcija pasikeitė. 2025 m. Baltarusijos finansų ministerija turėjo sumokėti vien tik pagrindinę skolą milijardu daugiau, nei buvo planuota prieš ketverius metus.
Ir kalbama ne apie naujas skolas, kurias Finansų ministerija yra sukaupusi. Baltarusija skolinosi, ji skolinosi iš Rusijos, skolinosi iš Eurazijos fondo. Tačiau šių naujų skolų grąžinimo terminai dar nepasibaigė.
O reikalas slypi labai savotiškame Baltarusijos finansų ministerijos požiūryje į savo skolinius įsipareigojimus. Jau ne pirmus metus Baltarusijos biudžetui pavyksta sudurti galą su galu tik dėl skolų refinansavimo. O skolos refinansavimas baltarusiškuoju variantu pasireiškia tuo, kad Finansų ministerija tiesiog sutaria atidėti mokėjimus iki kitų metų“, – aiškinama Baltarusijos finansų situacija „Belmarket“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!