• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pasaulinė krizė tampo už skvernų iš naftos praturtėjusį Rusijos elitą. Bet rusai taupyti nesiruošia. Na ir kas, jei kišenėje vietoj kelių milijardų liko keli šimtai milijonų dolerių - juk tai vis tiek fantastiškai daug.

REKLAMA
REKLAMA

„Millionaire Fair“ vėl Maskvoje

45 metų Los Andželo gyventojas Kartikas Radžaramas, akimirksniu praradęs visus turtus ir nesugebėjęs su tuo susitaikyti, nusprendė nusižudyti. Prieš atsisveikindamas su šiuo pasauliu jis spėjo pasiųsti Anapilin visus savo gausios šeimos narius.

REKLAMA

Atrodo, kad Rusijoje toks scenarijus tarp milijonierių sunkiai įsivaizduojamas. Nors pasaulinė krizė atakuoja iš visų pusių, šlamančių milijonų šeimininkai nesibaimindami švaisto „likimo duotus kapitalus“ į kairę ir į dešinę. Puiki proga atlaisvinti savo pinigines buvo praėjusį savaitgalį vykusi milijonierių mugė „Millionaire Fair“.

REKLAMA
REKLAMA

Pakliuvusiems čia pirmą kartą turėtų kristi į akis „ekskliuzyvas“ ir „glamuras“, kurio Maskvoje itin daug. Po vienu stogu atsidūrė viskas, kas patenka į XXI amžiaus ruso oligarcho aksesuarų sąrašą. Štai kilimai.  Jie iš medvilnės, paimtos tik iš kokono šerdies, kiekvienas audžiamas rankomis mažiausiai 12 metų. Šalia kilimų puikuojasi jau įprastais daiktais tapusios jachtos, maži malūnsparniai, „Hummer“ visureigiai ir kailiai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Milijardierių vaikams siūloma įsigyti išskirtinių žaislų ar rankomis surinktų automobilių, o štai dar negimusieji dovanų gavo iš Rusijos tuštybės simbolio Ksenijos Sobčiak, vadinamos šviesuomenės liūte, rankų.  Parodoje apsilankiusi vieno oligarchų žmona po trumpos paskaitos buvo apdovanota paauksuotu vežimėliu būsimam kūdikiui.

REKLAMA

Krizė šienauja turtinguosius

Žurnalo „Forbes“ duomenimis, Rusijoje prieš prasidedant krizei gyveno 110 milijardierių. Bendras jų turtas siekė 522 mlrd. Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) dolerių (apie 1393 mlrd. litų). Dabar bent kelios dešimtys jų turi mažiau nei 100 milijonų (apie 267 mln. litų), o tai, oligarchų supratimu, grašiai. Pernai Maskvos oligarchai prabangos prekėms išleido mažiau nei vieną procentą savo turtų - apie 5 mlrd.  (dabartiniu kursu 13,3 mlrd. litų). „Millionaire Fair“ organizatoriai įsitikinę, kad šiemet turtuoliai turėtų išleisti ne mažiau nei kasmet.

REKLAMA

Nors vienas iš parodos dalyvių Vladimiras, pristatantis aptarnaujančio personalo paslaugas, tikino, kad viskas ne taip jau ir puiku, kaip atrodo, bent jau palyginti su ankstesnėmis parodomis. Šiemet organizatoriai pabandė sutaupyti eksponatų ir dovanų, skirtų svečiams, sąskaita. Ne tokie griežti reikalavimai keliami ir dalyviams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Šita paroda nė nepalyginama su ankstesnėmis. Anksčiau galiojo aprangos kodas, vyrams reikėjo būti su smokingais, nepriekaištingos išvaizdos. Ir aš šiemet taip pat apsirengiau, bet atrodžiau kaip pajacas. Dauguma atėjo su džinsais, paprastais marškiniais ar megztiniais. Jokio etiketo, o eksponatai atrodo neypatingai.  Pasižiūrėti galima tik į jachtas ar malūnsparnius, bet juos vargu ar kas pirks. Tai greičiau tradicija atvežti geldą“, - dėstė savo poziciją Vladimiras.

REKLAMA

Parodos organizatorių praktiškumu galėjo įsitikinti ir žurnalistai.  Per ankstesnes parodas į renginį galėdavo pakliūti tik užsiregistravusieji bent prieš dešimt dienų. Šioje parodoje viskas paprasčiau. Jokios kontrolės - atėjai, prisistatei ir tu jau viduje, bilietas už 2 tūkst.  rublių (apie 200 litų) visiškai nebūtinas, tik organizatorių prašymas - atsiųsti savo straipsnio apie mugę nuorodą. „Ieškome klientų kitose valstybėse, nes Rusijoje jų gali pritrūkti“, - puse lūpų prasitaria spaudos atstovė.

REKLAMA

Juodųjų ikrų dieta

Kuklesnė milijonierių paroda, kad ir palyginti su Miuncheno, yra signalas. Milijonieriai, ir ne tik rusų, pamažu palieka Maskvą. Ne, nepamanykite, jie nesiruošia laikytis dietos ar kirptis paprastoje kirpykloje. Jie tik ieško, kur pigiau galės įsigyti juodųjų ikrų kilogramą ar praleisti naktį liukso klasės viešbučio kambariuose. Deja, šiame sąraše nėra Maskvos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pavyzdžiui, Romanas Abramovičius, kuriam krizė pragaišino ne vieną milijardą, pigesnių „Turnbull&Asser“ marškinių važiuoja į Paryžių, ten pat ir nakvoja, nes naktis Prancūzijos sostinės viešbutyje bent 40 proc.  pigesnė už naktį Maskvoje - prabangiame viešbutyje tekainuoja 2,4 tūkst.  eurų (apie 8,3 tūkst. litų) už naktį.

REKLAMA

Ten pat Paryžiuje galima užkąsti ir pigių juodųjų ikrų.

O štai automobilis

„Rolls-Roice“ tik už 349 tūkst. dolerių (apie 931 tūkst. litų) laukia Japonijoje. Mažiau investicijų reikalaujančių prekių, tokių kaip meškėnų kailiais papuoštų striukių, vis dar patartina pirkti Maskvos parduotuvėse.

REKLAMA

Viena tokia striukė, pavadinta „Backhamu“, kainuoja 10 tūkstančių eurų (apie 34,5 tūkst. litų). „Dolce&Gabana“ parduotuvė Maskvoje praeitą savaitę pardavė dvi tokias striukes. Rusų milijardieriai krizės nepripažįsta visų pirma dėl to, kad nesiruošia parduoti savo nuvertėjančio turto, kaip antai 24 proc. Anglijos „Arsenal“ klubo akcijų savininkas Ališeras Usmanovas.

REKLAMA
REKLAMA

„Mano meilė „Arsenal“ panaši į vyro meilę moteriai, jos neįmanoma parduoti“, - aiškino rusų magnatas.

Kenčia tie patys

Be milijardierių, kuriems suteikta 50 milijardų valstybinė parama, Rusijoje, „Global Wealth Report“ duomenimis, daugiau nei 136 tūkst.  milijonierių, kuriems pagalbos rankos niekas netiesia. Jie pradeda skursti drauge su savimi tempdami tuos, kuriems iki išsvajoto buto Maskvoje, sklypo pamaskvėje ar nuosavos įmonės tetrūko keliasdešimt tūkstančių dolerių.

Interneto svetainės „Superjob.ru“ duomenimis, jau dabar kas dešimtas rusas atsisako brangaus alkoholio, ikrų, vaisių ir saldumynų. 14 procentų keliauja į pigesnius prekybos centrus, o ekologiško maisto parduotuvėse „Azbuka vkusa“ vieną klientą aptarnauja net trys pardavėjos vienu metu. Eilės šioje prieš krizę populiarioje parduotuvėje išnyko.

„Dar trys mėnesiai, ir vidutinės klasės gyventojų poreikiai bus visiškai kiti. Kelionės į Aziją kaip į užmiesčio vilą baigsis“, - sakė tyrimų centro „Ipsos“ atstovas Sergejus Šeichetovas.

Klientų pasigedo restoranai. Tikslių duomenų nėra, bet kai kurie imasi gaminti namie, kai kas nešasi į darbą sumuštinių. Kavinės pamažu virsta „išeiginės dienos užeiga“. Nėra eilių ir brangiuose grožio salonuose. Vidutinės grandies klerkai, vadybininkai, turtinguosius aptarnaujantis personalas imasi ieškoti tos pačios kokybės už prieinamą kainą.

REKLAMA

„Iš biuro vadybininkas eidavo į saloną priešais. O kas ten? Tas pat kaip pas mus, tik už 700 rublių (apie 70 litų), o mes už 400 (apie 40 litų) tą patį darome. Plaukus kerpi, taip“, - laužyta rusų kalba mojuodamas žirklėmis aiškino kirpykloje „Tušino“ dirbantis kirpėjas iš Vidurio Azijos.

Andrius Andriejauskas

Specialiai „Respublikai“ iš Maskvos

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų