Kanclerės konservatoriams rengiantis sudėtingoms deryboms dėl koalicijos, A. Merkel pasakys, kad „27 Europos valstybės turi būti labiau nei bet kada įtikintos laikytis drauge kaip bendrija“, rodo metinio kreipimosi per televiziją tekstas, kurį paskelbė kanclerės biuras.
Didžioji Britanija, pernai referendume nubalsavusi už „Brexit“, 2019 metų kovą turi išstoti iš Europos Sąjungos, kurioje liks 27 narės.
Vokietijos „ateitis yra neatsiejamai susijusi su Europos ateitimi“, pareikš kanclerė. Ji primins, kad Berlynas tikisi su Prancūzijos proeuropietišku prezidentu Emmanueliu Macronu toliau stengtis striprinti Europos Sąjungą.
„Klausimas bus, ar mes, europiečiai, galime viduje ir išoriškai, pasitikėdami savimi ir solidariai reprezentuoti savo vertybes“, – pasakys kanclerė.
Bendradarbiavimą žemyne slegia „Brexit“, kovos dėl demokratinių normų palaikymo ir dalijimosi atsakomybe už pabėgėlius.
Europa privalo būti ekonomiškai stipri ir teisinga, privalo galėti „apsaugoti mūsų išorės sienas ir mūsų piliečių saugumą“, sakoma A. Merkel kreipimosi tekste.
A. Merkel ir E. Macronas gruodžio viduryje pažadėjo pateikti planą, kaip reformuoti 19 valstybių euro zoną.
Tarp euro zonos narių lieka nesutarimų: turtingosios šiaurinės šalys – Vokietija, Suomija ir Nyderlandai, nenori dalytis rizika su valstybėmis, fiskaliniu požiūriu laikomomis mažiau drausmingomis, kaip Prancūzija, Ispanija ar Italija.
Šalies viduje A. Merkel studijuoja galimą koaliciją su centro kairės socialdemokratais, siekdama suformuoti vyriausybę po keblių rugsėjo rinkimų.
Sekmadienio kalboje ji pažadės „Naujaisiais metais greitai suformuoti stabilią naują vyriausybę Vokietijai“, vyriausybę, kurią remtų dauguma parlamentarų.
„Pasaulis mūsų nelaukia, – pasakys kanclerė. – Dabar turime sukurti sąlygas Vokietijai gerai laikytis ateinančius 10 ar 15 metų.“
Derybos su žaliaisiais ir verslui palankia Laisvųjų demokratų partija lapkričio mėnesį žlugo, tad A. Merkel liko nepatraukli galimybė atnaujinti jos centro dešinės CDU ir centro kairės Socialdemokratų partijos (SPD) „didžiąją koaliciją“.
Politikai ir komentatoriai mano, kad naujos vyriausybės gali nebūti iki kovo.