Charizmatiškasis šalies ekspremjeras, kuris daug metų sirgo, vadovavo dešiniojo sparno partijai „Pirmyn, Italija“ (it. Forza Italia), jaunesniajai G. Meloni koalicinės vyriausybės partnerei.
„S. Berlusconi visų pirma buvo kovotojas“, – sakė G. Meloni vaizdo pranešime, paskelbtame socialiniame tinkle „Twitter“.
„Jis buvo žmogus, kuris nebijojo ginti savo įsitikinimų, ir būtent dėl šios drąsos ir ryžto jis tapo vienu įtakingiausių vyrų Italijos istorijoje“, – teigė ji.
Prie vilos „San Martino“, S. Berlusconi namų netoli Milano, gedintieji palikinėjo gėles ir užrašus, o viename jų buvo parašyta: „Mes tavęs pasiilgsime.“
Kai S. Berlusconi palaikai buvo perkelti iš ligoninės į vilą „San Martino“, tarptautiniai lyderiai išreiškė pagarbą.
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, kurį S. Berlusconi prieštaringai gynė po 2022 metų invazijos į Ukrainą, sakė, kad jo mirtis yra nepataisoma netektis, ir pavadino jį tikru draugu.
Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas tviteryje parašė: „Mus paliko didis kovotojas.“ Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu teigė: „Silvio buvo didelis Izraelio draugas ir visada mus palaikė.“
S. Berlusconi priklausęs futbolo klubas „AC Milan“ pirmadienį pagerbė jo atminimą ir pavadino buvusį savininką nepamirštamu.
„Ačiū, pone Prezidente. Visada su mumis“, – sakoma klubo, laimėjusio daugybę šalies ir Europos čempionų titulų, pareiškime ir priduriama, kad visas kolektyvas „liūdi dėl nepamirštamo Silvio Berlusconi mirties“.
„Mylėjo ir nekentė“
Tarp 1994 ir 2011 metų S. Berlusconi tris kartus – iš viso devynerius metus – vadovavo Italijai, žadėdamas rinkėjams ekonominę sėkmę, tačiau, šalį užklupus skolų krizei, buvo priverstas pasitraukti.
Visgi jo įtaka neapsiribojo vien politika: jis daug dėmesio skyrė televizijai, laikraščiams ir sportui, o net ir paskutiniaisiais gyvenimo metais apie jį nuolat rašė spauda.
Italijos ekspremjeras Matteo Renzi teigė, kad S. Berlusconi įsirašė į istoriją, nors ir buvo prieštaringai vertinamas.
„Daug žmonių jį mylėjo, daug jo nekentė: šiandien visi turi pripažinti, kad jo poveikis ne tik politiniam, bet ir ekonominiam, sporto ir televizijos gyvenimui buvo beprecedentis“, – sakė jis.
Opozicinės centro kairės Demokratų partijos vadovė Elly Schlein teigė, kad S. Berlusconi mirtis žymi eros pabaigą.
Penktadienį S. Berlusconi buvo paguldytas į Milano ligoninę, kur, anot padėjėjų, buvo atlikti iš anksto suplanuoti tyrimai dėl leukemijos.
Jis buvo hospitalizuotas praėjus vos trims savaitėms po to, kai buvo išrašytas po šešias savaites trukusio gydymo ligoninėje, kurio metu gydytojai nustatė, kad jis sirgo reto tipo kraujo vėžiu.
Jį pergyveno 33 metų partnerė Marta Fascina, dvi buvusios žmonos ir penki vaikai. Kai kurie iš jų padeda valdyti jo imperiją, kurios vertė neseniai buvo įvertinta maždaug 7 mlrd. dolerių (6,5 mlrd. eurų).
Valstybinės S. Berlusconi laidotuvės trečiadienį įvyks Milano Duomo katedroje, tačiau jis savo viloje Arkorėje, netoli Milano, pastatė faraono įkvėptą marmurinį mauzoliejų, kuriame būtų laidojami jo šeimos nariai ir draugai.
Charizmatiškas, šmaikštus ir puikiai suprantantis, ko nori jo auditorija, S. Berlusconi naudojosi savo interesais žiniasklaidoje, kad sukurtų stipraus, paties turtus susikrovusio žmogaus, kuriuo rinkėjai galėtų sekti, įvaizdį – tokia taktika vėliau pasinaudojo Jungtinių Valstijų eksprezidentas Donaldas Trumpas.
Buvęs ministras pirmininkas Giuseppe Conte socialiniame tinkle „Facebook“ pareiškė, kad S. Berlusconi „įžiebė ir poliarizavo viešąsias diskusijas kaip niekas kitas“.
„Ir net tie, kurie susidūrė su juo kaip su politiniu oponentu, turi pripažinti, kad jam niekada netrūko drąsos, aistros, atkaklumo“, – rašė jis.