Meksikoje šeštadienį buvo likviduojami padariniai po smarkių liūčių, pastarąją savaitę apėmusių du trečdalius šalies teritorijos ir sukėlusių potvynius bei žemės nuošliaužas, kurios nusinešė daugiau nei 100 žmonių gyvybių.
Nuo rugsėjo 14-osios šalyje siautėjo atogrąžų audros „Ingrid“ ir „Manuel“, kurios nuniokojo teritorijas savo kelyje, palikdamos dešimtis tūkstančių apgriautų namų, vandens užlietus miestus ir nuplautus kelius.
Pastarąjį kartą dvi galingos audros vienu metu slinko per Meksiką 1958 metais, nurodė Nacionalinė orų tarnyba.
Ketvirtadienio vakarą „Manuel“ sustiprėjo iki uragano ir smogė šiaurės vakarinei Sinaloa, kol galiausiai išsikvėpė slinkdamas virš kalnų.
Iki penktadienio vakaro buvo patvirtinta 101 žmogaus žūtis, dar 68 buvo dingę po to, kai didžiulė purvo nuošliauža palaidojo pusę La Pintados kaimo Gerero valstijoje, sakė vidaus reikalų ministras Miguelis Angelis Osorio Chongas (Migelis Anchelis Orosijas Čongas).
Jis šią liūdną žinią kartu su šalies prezidentu Enrique Pena Nieto (Enrike Penja Nieto) paskelbė kurortiniame Akapulko mieste, esančiame viename iš smarkiausiai nukentėjusių regionų.
Gerero valstijoje aukų buvo daugiausiai – ten žuvo bent 65 žmonės. Tuo tarpu Akapulkas liko atkirstas nuo pasaulio, kai žemės nuošliaužos rugsėjo 15-ąją užvertė du kelius, jungiančius su sostine Meksiku.
M.A.Osorio Chongas taip pat nurodė, kad pareigūnai ieško policijos sraigtasparnio, pasiųsto evakuoti žmones iš La Pintados ir dingusio ketvirtadienį. Per tą incidentą veikiausiai dingo tik įgulos nariai.
„Tačiau mes esam labai susirūpinę, – ministras anksčiau sakė radijui „Formula“. – Jie visą laiką rizikavo gyvybe, nes buvo svarbu evakuoti žmones.“
Abiejų audrų padarinių likvidavimo kainos vis dar „neįmanoma apskaičiuoti“, teigė jis.
E.Pena Nieto, kuris aplankė kelias smarkiai nuniokotas gyvenvietes, sakė liksiantis Akapulke „tęsti darbo su pareigūnais ir savanoriais, kurie prisidėjo, kad padėtų“ šalinti stichijos padarytą žalą.
Dėl šios stichinės nelaimės Meksikos vadovas atšaukė kelionę į Niujorką, per kurią planavo pasakyti kalbą Jungtinėse Tautose (JT).
Tūkstančiai turistų, įstrigusių potvynių užlietame Akapulke, penktadienį krovė daiktus į automobilius ir autobusus, kai pareigūnai, praslinkus audroms, galiausiai vėl atidarė kelią į sostinę.
Susidarė didelės eismo grūstys, nes policija leido važiuoti tik po 50 automobilių, kad būtų išvengta didelių kamščių „Saulės“ autostradoje.
Kelių departamentas perspėjo, kad kelionė į šiaurę, kuri paprastai trunka apie keturias valandas, gali užsitęsti iki 9–10 valandų, nes kai kuriuose to greitkelio ruožuose važiuoti galima tik viena eismo juosta arba eismas nukreipiamas kitu keliu.
„Ačiū Dievui, mes išvažiuojame, net jeigu esama spūsčių“, – sakė per atostogas į Akapulką atvykusi meksikietė Imelda Cuellar Ramirez (Imelda Kueljar Ramires), kuri laukė, kada galės išvažiuoti su savo aštuoniais giminaičiais.
Daugiau nei 40 tūkst. turistų, daugiausiai meksikiečių, buvo išvykę pasidžiaugti saule per trijų nedarbo dienų savaitgalį, tačiau įstrigo penkioms dienoms, užslinkus audroms.
Pusė Akapulko buvo užlieta, kylantis vanduo net atnešė krokodilų. Tuo tarpu plėšikautojai siaubė vietos parduotuves.
Nusivylę turistai, kuriems buvo suteiktas prieglobstis viename suvažiavimų centre, ketvirtadienio vakarą buvo pusvalandžiui užblokavę vieną prospektą, protestuodami prieš lėtai vykstančią evakuaciją oru, kurią organizavo kariškiai ir komercinės oro bendrovės.
Iki šeštadienio dauguma turistų išskrido arba sugebėjo išvažiuoti.
Vyriausybė dabar sutelks dėmesį, kad padėtis „grįžtų į įprastas vėžes“ Gerere ir kitose nukentėjusiose valstijose, pažymėjo E.Pena Nieto.
Tuo tapus šimtai karių darbavosi kastuvais ir kirtikliais La Pintadoje – į vakarus nuo Akapulko esančiame kavos augintojų kaime, kurį užgriuvo didelė purvo nuošliauža.
Kol kas oficialiai patvirtinta tik dviejų šio kaimo gyventojų žūtis, nes jų kūnai buvo ištraukti iš po griuvėsių, dar 68 žmonės laikomi dingusiais. La Pintados gyventojai nerimauja, kad didžioji dalis dingusiųjų žuvo.
„Manau, bus daug žuvusiųjų. Žuvo daug mano giminaičių – jie buvo palaidoti, o mes nieko negalime padaryti“, – sakė ūkininkas Diego Zeronas (Diegas Seronas).
Purvo srautas užliejo apie 400 gyventojų turintį kaimą po nepriklausomybės dienos iškilmių. Nuošliauža nušlavė daug namų, mokyklą ir bažnyčią, kol galiausiai nuslinko į upę.
Kariai ir civilinės saugos darbuotojai, daugelis su chirurginėmis kaukėmis, šalino griuvėsius, kapojo mačetėmis išvertus medžius.
Sraigtasparniai išskraidino į Akapulką daugiau nei 330 kaimo gyventojų, tačiau kelios šeimos nusprendė pasilikti, laukdamos žinių apie dingusius.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.