„Žodis genocidas turi reikšmę“ ir ji „turi būti apibrėžta teisiškai, o ne politikų“, – radijui „France Bleu“ sakė E. Macronas, lankydamasis šiaurės Prancūzijoje.
„Valstybės, kurios tai laiko genocidu, privalo įsikišti pagal tarptautinę teisę. Ar to nori žmonės? Nemanau“, – paaiškino jis.
Pasak jo, tai reikštų tapimą „viena iš kariaujančių šalių“, potencialiai įtraukiant į konfliktą NATO karinio aljanso šalis.
„Visi turi jausti ribas. Tai nepadeda Ukrainai... kai veliamasi į žodines eskalacijas nepadarius visų išvadų“, – pridūrė jis.
E. Macronas atskleidė, kad ketvirtadienio rytą kalbėjosi su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu, kuris žadėjo aptarti genocido termino vartojimą su E. Macronu.
Trečiadienį V. Zelenskis nepritarė su E. Macrono atsisakymui vartoti žodį „genocidas“ ir Prancūzijos lyderio pareiškimui, kad ukrainiečiai ir rusai yra „broliškos tautos“.
„Tokie dalykai mums yra labai skaudūs“, – pareiškė V. Zelenskis.
Vėliau ketvirtadienį numatytas dar vienas jų pokalbis, pridūrė E. Macronas.
V. Zelenskis Rusijos kariuomenės veiksmus Ukrainoje ne kartą vadino „genocidu“. Šį terminą praėjusio amžiaus penktajame dešimtmetyje pasiūlė lenkų teisininkas Raphaelis Lemkinas (Rafaelis Lemkinas).
JAV prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) ir Kanados premjeras Justinas Trudeau (Džastinas Triudo) taip pat yra pavartoję šį terminą rusų veiksmams apibūdinti, tačiau kiti – tokie kaip E. Macronas ar Vokietijos lyderis Olafas Scholzas (Olafas Šolcas) – jo vengia.
JT generalinis sekretorius Antonio Guterrresas (Antoniju Guterišas) yra tarp tų, kurie atsisako vartoti žodį „genocidas“ įvykių Ukrainoje kontekste.
„Genocidą tiksliai apibrėžia tarptautinė teisė. O Jungtinėse Tautose mes remiamės atitinkamų teisminių institucijų galutiniu teisiniu apibrėžimu“, – ketvirtadienį sakė jis.
1948 metų JT Genocido konvencijoje genocidas yra apibrėžiamas kaip veiksmai, atliekami „siekiant visiškai arba iš dalies sunaikinti nacionalinę, etninę, rasinę ar religinę grupę“.
Šį terminą „politikai turėtų vartoti labai apdairiai ir atsargiai, pageidautina, remdamiesi nepriklausomos faktų nustatymo institucijos [išvadomis]“, – naujienų agentūrai AFP sakė Cecily Rose (Sisili Rouz), tarptautinės viešosios teisės profesorė iš Leideno universiteto Nyderlanduose.
Tuo metu Ukrainos Aukščiausioji Rada ketvirtadienį oficialiai pripažino Rusijos ir jos kariuomenės veiksmus Ukrainoje ukrainiečių tautos genocidu.
450 vietų Ukrainos parlamente atitinkama rezoliucija buvo priimta visų posėdyje dalyvavusių 363 deputatų balsais, naujienų agentūra „Unian“ citavo įstatymų leidėjo Volodymyro Viatrovyčiaus „Facebook“ pranešimą.