Buvęs Sovietų Sąjungos vadovas Michailas Gorbačiovas teisina dabartinį Vladimiro Putino rėžimą bei ragina būsimąjį Rusijos prezidentą Dmitrijų Medvedevą šalyje imtis demokratinių reformų.
„Rusija išsirinko naują prezidentą. Aš ne tik balsavau pats, bet tai daryti raginau savo draugus, šeimą bei visus Rusijos piliečius, nepaisant fakto, kad rinkimų rezultatai buvo numatomi ir užprogramuoti“, - britų laikraštyje „The Times“ teigia M. Gorbačiovas.
Anot Nobelio taikos premijos laureato, D. Medvedevo pergalę ir didelį rinkėjų aktyvumą lėmė dabartinio prezidento Vladimiro Putino populiarumas ir parama.
M. Gorbačiovas įsitikinęs, kad naują prezidentą išsirinkusi Rusija turi galimybę pasinaudoti pastaraisiais metais pasiektais laimėjimais bei modernizuoti savo pramonę, valstybės valdymą, ekonomiką, reformuoti švietimo ir sveikatos apsaugos sistemas, ir, svarbiausia, sumažinti atotrūkį tarp turtingųjų ir vargšų.
„Sveikintina, kad V. Putinas ir D. Medvedevas paskutinėmis rinkimų kampanijos dienomis daug dėmesio skyrė būtent šioms problemoms. Aš neturiu abejonių, kad jie padarys viską, kas įmanoma, tačiau norint įgyvendinti duotus pažadus reikia atnaujinti visų lygių valdininkiją, pritraukti jaunų žmonių, keisti dabartinių pareigūnų darbo įpročius. Jei tai nebus padaryta, neįgyvendintų pažadų nepaslėps jokios viešųjų ryšių akcijos“, - teigia M. Gorbačiovas.
„Minėtos problemos gali būti išspręstos tik tikroje demokratinėje valstybėje, pilietinėje visuomenėje, kur valdžia atskaitinga žmonėms, o žmonės nebijo imtis naujų iniciatyvų.“, - pridūrė buvęs Sovietų Sąjungos reformatorius.
M. Gorbačiovas atmetė galimą kritiką, kad Rusijai reikia ne demokratijos, o tvirtos rankos politikos. Anot jo, stipri valdžia be realios žmonių paramos būtų neįgali, o V. Putiną žmonės remia dėl teisingai jo identifikuotų poreikių - Rusijos atstatymo ir stabilumo.
Norint sukurti efektyvų valstybės valdymą būtina pakeisti tiek prezidento, tiek parlamento, tiek kitų pareigūnų rinkimų tvarką, toliau rašo M. Gorbačiovas. Jis siūlo įvesti mišrią parlamento rinkimų sistemą, kad žmonės galėtų balsuoti ne tik už partijų sąrašus, bet ir už individualius kandidatus, palengvinti galimybę naujoms partijoms patekti į parlamentą sumažinant reikiamą surinkti balsų skaičių nuo 7 procentų iki 5, bei sugrąžinti gubernatorių rinkimus. Dabar juos tiesiog paskiria pats šalies prezidentas.
Komentuodamas Rusijos užsienio politiką M. Gorbačiovas teigia, kad reikia persvarstyti ir pozicijas kai kuriais klausimais, ir patį politikos stilių, o užsienio partneriai turėtų būti supratingesni. „Kai kurios valstybės mus kaltina esamomis ir įsivaizduojamomis problemomis, užuot objektyviai jas analizavusios. Dalis Vakarų spaudos taip pat apsėsta antirusiškų stereotipų ir kritikuoja viską iš eilės“, - piktinosi M. Gorbačiovas.
Buvęs Sovietų Sąjungos vadovas į šią kritiką pateikia tokį atsakymą - „nepaisant sudėtingos istorijos Rusija yra labiau demokratiška nei jūs manote. Rusų tauta patyrė 250 metų mongolų valdymą, carų vergovę, dešimtmečius komunistinės nelaisvės. Mūsų žmonės mokosi iš praeities. Jie priims teisingus sprendimus. Tam reikia laiko, tačiau Rusija turi tik vieną ateitį - demokratiją“.