Michailas Chodorkovskis antradienį paragino nagrinėjantį jo naują bylą teismą remti Rusijos prezidentą Dmitrijų Medvedevą, kuris gina teiginį, kad būtina nešališkai išnagrinėti "antrąją Jukos bylą" ir visas kitas bylas.
Buvęs naftos magnatas, atlikęs daugiau kaip penkerius metus iš aštuonerių metų bausmės pagal nuosprendį sukčiavimu ir vengimu mokėti mokesčius, vėl teisiamas, ir jam gresia daugiau kaip dešimt metų laisvės atėmimo.
Opozicija, advokatai ir teisiamasis mano, kad šis procesas yra egzaminas prezidentui, pakeitusiam Kremliuje Vladimirą Putiną.
"Medvedevas pažadėjo visuomenei nepriklausomą, sąžiningą teismą, užsikrovė sau itin sunkią, bet labai svarbią naštą", - antradienį eiliniame teismo posėdyje sakė kaltę neigiantis M.Chodorkovskis.
D.Medvedevas neseniai atsakydamas į Britanijos visuomeninio transliuotojo BBC klausimą, ar gali būti peržiūrėta M.Chodorkovskio byla, pasiūlė palaukti teismo sprendimo ir sakė, kad neturi teisės kištis.
"Galbūt, ... teismas supras, kad jis - teismas, o ne pigi priemonė reideriams ir korupcininkams? Padės prezidentui ir šaliai? Pažiūrėsime", - sakė teisiamasis.
Kažkada buvęs turtingiausias šalies žmogus M.Chodorkovskis ir nuteistas tam pačiam laikui jo verslo partneris Platonas Lebedevas, buvo atvežti iš kolonijos Sibire į bylos nagrinėjimą Maskvos Chamovnikų teisme, kuris vyksta atviru spaudai režimu.
Prokuratūra teigia, kad teisiamieji pagrobė ne mažiau kaip 14 mlrd. dolerių, pateikdami "Jukos" išgaunamą naftą kaip "gręžinių skystį".
M.Chodorkovskis sako, jog nepažeidė įstatymų, kad tokios praktikos laikėsi dešimtajame dešimtmetyje ir kitos naftos bendrovės ir kad kainodara ir naftos nei naftos produktų realizavimo kanalai buvo derinami Kremliuje ir Baltuosiuose rūmuose. Jis jau prašė iškviesti į teismą kaip liudytoją V.Putiną ir kai kuriuos jo vyriausybės narius.
Pasak jo, verdiktas Jukos" byloje bus labai svarbus Rusijos piliečiams.
"Visi tūkstančiai ir keliasdešimt tūkstančių Rusijos teismų, šimtai tūkstančių ir milijonai teisėsaugos institucijų darbuotojų per laikraščius ir televiziją suvokia teisingumo reikalavimus, nustatytus šioje byloje, kaip pavyzdį pamėgdžioti, kaip pavyzdį, kuriuo galima ir reikia remtis", - sakė M.Chodorkovskis ir įspėjo apie didėjančio visuomenės nepasitenkinimo neteisingu teisingumu grėsmę.
"Esant bet kuriai krizinei situacijai žmogus, jausdamas, kad jo teisės pažeistos, o pareigūnai elgiasi nesąžiningai, turi dvi išeitis: ramią - per teismą - arba neramią - per pilietinį protestą", - sakė jis.