„The Guardian“ žurnalistas Ianas Cobainas (Ian Cobain) yra susirūpinęs Didžiosios Britanijos vyriausybės dalyvavimu, sudarant JAV specialiųjų tarnybų vadinamąją likvidacijos matricą. Šiuo terminu vadinama sudėtinga įtariamųjų terorizmu duomenų bazė – tų, kuriuos reikia susekti, o paskui likviduoti, panaudojant nepilotuojamus lėktuvus, arba sučiupti ir apklausti.
Žurnalistas pasakoja apie keturis Didžiosios Britanijos gyventojus – radikaliojo islamo šalininkus, kovojusius Somalio sukilėlių gretose. Du iš jų buvo nužudyti amerikiečių smūgių iš oro metu, dar du suimti apkaltinus terorizmu. Situacijos pikantiškumas tas, kad nedaug laiko prieš nužudymą ar suėmimą visiems jiems buvo atimta Didžiosios Britanijos pilietybė.
Po rugsėjo 11-osios teroro aktų JAV valdininkų leksikone atsirado daugybė terminų, nukreipiančių į Orvelo kūrybą, sakoma straipsnyje. Užuot vartojus žodžius „pagrobimas“, „žmogžudystė“ ir „kankinimas“, dabar priimta sakyti „ypatingasis perdavimas“ (angl.„extraordinary rendition“), „tikslinis nužudymas“ (angl. „targeted killing“) ir „intensyvioji apklausa“ (angl. „enhanced interrogation“). Panašiai atsirado ir terminas „likvidacijos matrica“.
Nuo to laiko, kai Barackas Obama nusprendė naikinti JAV priešus, panaudojant nepilotuojamus lėktuvus, kiekvieną antradienį Baltuosiuose rūmuose rengiami pasitarimai, kurių metu aptariamos sunaikintinų asmenų kandidatūros, praneša straipsnio autorius. Kai tik informacija apie vadinamuosius teroristinius antradienius nutekėjo žiniasklaidai, žurnalistai prakalbo apie žudomųjų sąrašo sudarinėjimą. Tad B. Obamos administracijos valdininkai sugalvojo ne tokį vienareikšmišką terminą.
Iš tikrųjų likvidacijos matrica – ne šiaip sau eufemizmas (švelnesnis, neutralesnis žodis – balsas.lt), pripažįsta I. Cobainas. Tai sudėtinga sistema, paremta duomenų baze, į kurią įtrauktos grėsmę JAV saugumui keliančių asmenų biografijos ir numanoma ar faktinė jų buvimo vieta bei jų likvidavimo variantai.
Kaip ten bebūtų, šis sąrašas pažeidžia žmogaus teises ir įstatymus, kuriais vadovaujantis yra kariaujama, įsitikinęs žurnalistas. Sklinda kalbos, kad norint įtraukti žmogų į matricą, pakanka minimalių įrodymų, o galima apsieiti ir visai be jų.
Remdamiesi teisiniais sumetimais, kurie dažniausiai laikomi paslaptyje, Kovos su terorizmu centro darbuotojai sukūrė sistemą, apjungiančią jau esamus CŽV taikinių ir specialiųjų operacijų vadovybės sąrašus, rašo apžvalgininkas.
Kai kurie asmenys, įtraukti į matricą, bus sunaikinti, panaudojant nepilotuojamus lėktuvus, kai tik bus nustatyta jų buvimo vieta. Kitus likviduos JAV specialiųjų pajėgų kovotojai. Dar kiti atsidurs amerikiečių žvalgybos slaptuosiuose kalėjimuose Rytų Afrikoje arba sąjungininkų kalėjimuose Artimuosiuose Rytuose ir Centrinėje Azijoje.
B. Obamos administracijai keičiant kovos su teroristais taisykles, Didžiosios Britanijos vyriausybė teikė jai paramą, nepamiršdama ir pati imtis priemonių kovai su terorizmu. Anot CŽV bendradarbio Paulo Pillaro, britų žvalgyba stengiasi perduoti amerikiečiams visus nepatogius reikalus, tai yra, įtraukti į jų matricą agresyviai Vakarų atžvilgiu nusiteikusius savuosius džihadistus. Būtent taip atsitiko su keturiais jaunuoliais, apie kuriuos rašo I. Cobeinas.
Šių metų vasarį „NBC News“ pavyko gauti JAV Teisingumo ministerijos 16 puslapių tarnybinį raštą, kuriame minimi kai kurie teisiniai pagrindai naudoti nepilotuojamus lėktuvus. Dokumente sakoma, kad Amerikos piliečių žudymas yra teisėtas tuo atveju, jeigu jie kelia „neišvengiamą grėsmę JAV“, o sučiupti juos gyvus yra neįmanoma. Ministerijos valdininkai labai plačiai traktuoja „neišvengiamumo“ sąvoką ir pažymi, kad įrodymų apie dalyvavimą konkrečiame slaptame sąmoksle nereikia.
Dokumente nieko nekalbama apie tų JAV priešų, kurie yra valstybių sąjungininkių piliečiai, likimą, pabrėžia I. Cobeinas. Tačiau, jeigu jau B. Obamos administracija pateisina JAV piliečių tikslinius žudymus, galima neabejoti, kad jaunuoliai, kurie griebiasi ginklo Somalyje, Jemene ar bet kurioje kitoje žemės rutulio vietoje, ir ateityje bus traukiami į likvidacijos matricą.
Kol B. Obama žada apriboti nepilotuojamų lėktuvų panaudojimo programą, jo administracijos valdininkai pasakoja žurnalistams, kad tokios operacijos bus vykdomos mažiausiai 10 metų, reziumuoja I. Cobeinas. Sakydama, kad „Al-Qaeda“ yra stipri ir pajėgi plėsti savo veiklą, Vašingtono administracija mano, kad galo šiai programai vykdyti kol kas nematyti.