Jei įstatymų leidėjams nepavyks susitarti, nuo šeštadienio vidurnakčio (sekmadienio 7 val. Lietuvos laiku) prasidės visų, išskyrus svarbiausias, vyriausybės paslaugų įšaldymas – pirmasis nuo 2019 metų. Dėl jo iš karto vėluotų atlyginimai milijonams federalinių tarnautojų ir kariškių.
Išeiti iš aklavietės Kongresui nepavyksta daugiausia dėl nedidelės griežtosios linijos respublikonų grupės Atstovų Rūmuose, kuri atmeta laikino finansavimo pasiūlymus.
Atstovų Rūmų pirmininkas K. McCarthy šeštadienį paskelbė balsavimą dėl naujos priemonės, pagal kurią vyriausybė dar 45 dienas dirbtų esant dabartiniam išlaidų lygiui, tačiau be jokios pagalbos Ukrainai.
„Prašau ir respublikonų, ir demokratų. Atmeskite savo šališkumą“, – šeštadienį sakė K. McCarthy.
Jei atitinkamas įstatymo projektas sulauks didelės demokratų paramos, kurios reikės, kad jis būtų priimtas ir būtų įveiktas griežtosios linijos besilaikančių respublikonų pasipriešinimas Atstovų Rūmuose, kai kurie dešiniųjų atstovai pagrasino pašalinti pirmininką iš šio posto.
„Jei kas nors nori (mane) pašalinti, nes noriu elgtis kaip suaugęs žmogus, pirmyn ir bandykite“, – pareiškė K. McCarthy, kartu pamėginęs bet kokią kaltę dėl uždarymo suversti prezidentui Joe Bidenui.
Jei J. Bidenas ragins balsuoti prieš naujausią laikinąjį susitarimą, „tuomet uždarymas bus dėl jo kaltės“, sakė K. McCarthy.
Baltieji rūmai tvirtina, kad tikrosios derybos vyksta tarp K. McCarthy ir griežtosios linijos respublikonų, kurie penktadienį sutrukdė patvirtinti panašią laikiną finansavimo priemonę, o tai rodo didėjantį chaosą respublikonų partijoje prieš kitais metais vyksiančius prezidento rinkimus.
„Šiuo metu Kongrese yra asmenų, kurie sėja tokį susiskaldymą, kad net yra pasiryžę šiąnakt uždaryti vyriausybę, – šeštadienio rytą parašė J. Bidenas socialiniame tinkle X (buvusiame „Twitter“). – Tai nepriimtina.“
Tikėtasi, kad demokratų kontroliuojamas Senatas vėliau šeštadienį balsuos dėl savo laikino įstatymo projekto, į kurį įtrauktas finansavimas Ukrainai.
Smūgis ekonomikai
Vyriausybės uždarymas reikštų, kad visos svarbiausios vyriausybės tarnybos ir toliau veiktų, tačiau, pavyzdžiui, nuo sekmadienio visuomenei būtų uždaryta dauguma nacionalinių parkų.
O užsitęsęs uždarymas gali sukelti didesnių sutrikimų.
Baltųjų Rūmų Nacionalinės ekonomikos tarybos vadovė Lael Brainard televizijai CNBC sakė, kad dėl uždarymo kyla nereikalingas pavojus didžiausiai pasaulio ekonomikai.
Ekonomikoje gali pasireikšti įvairi rizika, pavyzdžiui, gali vėluoti skrydžiai, nes oro eismo kontrolieriai turėtų dirbti be atlyginimo.
Iždo sekretorė Janet Yellen įspėjo, kad dėl uždarymo taip pat gali vėluoti infrastruktūros projektai.
„Trumpuoju laikotarpiu BVP dėl vyriausybės uždarymo mažėtų tik 0,2 procentinio punkto kiekvieną savaitę, kol jis tęsis“, – rašoma penktadienį paskelbtoje Strateginių ir tarptautinių studijų centro ataskaitoje, kurioje priduriama, kad uždarymas „pakenktų bendram Jungtinių Valstijų, kaip prekybos partnerio, patikimumui“.