Kodėl Lietuvoje auga savižudybių skaičius? Į šį klausimą bando atsakyti jau ne tik Lietuvos institucijos. Vokietijos laikraštis „Sueddeutsche Zeitung“ skelbia: lietuvių problema ne skurdas, o nepateisinti lūkesčiai ir sužlugdytos svajonės gyventi geriau.
Publikacija, pavadinta „Istorija su mirtina pabaiga“, prieš kelias dienas pasirodė Vokietijoje leidžiamame laikraštyje. Jos autoriai skelbia, kad Lietuva savižudybių skaičiumi pirmauja pasaulyje, o, palyginti su Vokietijos statistika, Lietuvoje žmonės žudosi keturiskart dažniau. Kodėl būtent lietuviai? – klausiama straipsnyje. Niekas nesiryžta vienareikšmiškai atsakyti į šį klausimą, tačiau šiokių tokių versijų yra.
Be Europos valstybės, kenčiančios modernizacijos badą, yra ir kita Lietuva – vieniša, skurdi, sunaikintomis tradicijomis ir prarastomis socialinėmis šaknimis. Kas tik gali iš jos bėga. Daugiausia – jaunimas ir moterys. O tie, kurie to padaryti nepajėgia, pasiduoda, puola į depresiją ir alkoholizmo liūną.
Anot laikraščio korespondentų, Lietuvos Vyriausybė pradėjo įgyvendinti dvi mažas programėles: šviečiamąją ir psichologinės pagalbos. Vokiečiai konstatuoja – to negana. Juo labiau kad šių dienų Lietuvos politikų prioritetai – finansų krizės įveikimas ir nedarbo mažinimas, o ne tokia slegianti tema, kaip tauta ir jos liūdinčios sielos.
Tačiau netikėtai patiems sau žurnalistai iš lietuvių išgirdo ir kitą atsakymą į klausimą „kodėl?“. Neva viena iš daugumos savižudybių priežasčių paveldėta iš istorijos. Skelbiama, kad iki II pasaulinio karo savižudybių tarp vyrų skaičius buvęs itin mažas, o į Lietuvą įžengus vokiečiams jis šovė į viršų. Tačiau sovietų okupacijos, tremčių į Sibirą metais jis tapo milžiniškas ir tęsėsi iki 80–ųjų praėjusio amžiaus metų.
Lietuvai paskelbus Nepriklausomybę savižudybių kreivė vėl šovė į aukštumas. Įdomu tai, kad juodoji statistika nustojo augusi 2004–aisiais Lietuvai įstojus į ES. Tiesa, džiaugsmas truko neilgai. Taigi „Sueddeutsche Zeitung“ korespondentai, išnagrinėję Lietuvos skaudulius, priėjo prie išvados – lietuvių problema ne skurdas, o nepateisinti lūkesčiai ir sudaužytos svajonės.