Donata Hanson – lietuvė, savo namais vadinanti Londoną, bet šiuo metu mėginanti prisijaukinti Niujorką. Dizainerė, turinti prestižinio Šv. Martino menų ir dizaino universiteto Londone diplomą, šį rudenį pristatė savo kolekciją Paryžiaus mados savaitės metu, stebėjo kolegų darbus Niujorko mados savaitėje. Donatos kurtas lengvutes romantiškas šilko sukneles ne vienus metus puošė neką mažiau romantiškas ženklas – „Millymoy“. Tačiau klientų ratui ir paklausai augant, kolekcijas papildė naujos medžiagos – kašmyras, tvidas, vilna, prabangus šilkas, taip gimė ir naujas prekės ženklas – „Donata Hanson London“. Apie madą ši moteris galėtų kalbėti valandų valandas, o pasakodama apie savo šeimyninę laimę, namų duris tik vos vos praveria, bet vidun neįsileidžia...
Kitąmet karaliaus minimalizmas
Donata, kuri mados savaitė buvo įdomesnė – Paryžiaus ar Niujorko?
Šiais metais madų savaitės buvo gana niūrios. Vis dėlto finansų krizė daug ką paveikė. Labai daug tuščių vietų baltavo tiek Niujorko, tiek Paryžiaus madų pristatymuose. Man asmeniškai Paryžiuje patiko labiau.
Ką gražaus išvydote, kas įdomaus nutiko ten viešint?
Smagu susitikti su draugais iš mados pasaulio. Mes visada linksmai leidžiame vakarus Paryžiaus restoranėliuose. Vyko daug privačių vakarėlių. Teko susipažinti su pačiu Azedinu Alaja (Azzedine Alaia), dizaineriu, ir užsisakyti jo suknelę. Buvo įdomu apsilankyti meno parodose, pasižiūrėti, kas naujo parduotuvėse. Man naudinga patyrinėti rinką, tik Paryžiuje per daug pagundų, tikrai yra kur akis paganyti.
Kokias ateinančio sezono tendencijas siūlo garsiausi pasaulio dizaineriai?
2011-ųjų pavasario ir vasaros tendencija – minimalizmas („less is more“) su moteriškumo elementais.
Į madą vėl grįžta oda. Spalvos – pastelinės. Įdomūs kirpimai ir raštų deriniai. Kai kurie dizaineriai iš naujo atrado sportinius drabužius ir iš jų kuria naują madą. Pavyzdžiui, Aleksanderį Vangą (Alexander Wang) įkvėpė nardymo kostiumai, kuriuos jis interpretavo kurdamas sukneles.
Vis dar populiari militaristinė mada. Derinkite militaristinio stiliaus švarkus ir moteriškas lengvutes šilko sukneles. Mados namai „Balmain“ šį stilių labai gražiai „prisijaukino“ savo kolekcijoje.
Karlas Lagerfeldas, Kristoferis Keinas (Christopher Kane), „Bottega Veneta“ demonstravo kaimiško stiliaus sukneles: pūsti sijonai, kaimiškų motyvų raštai, siuvinėjimai ir basutės aukštomis platformomis.
„Dolce & Gabanna“, Žanas Polis Gotjė (Jean Paul Gaultier), „Nina Ricci“, „Fendi“ pristatė daug permatomų šilkinių palaidinių, suknelių, išryškindami apatinį trikotažą. Šis stilius labiau tiktų žvaigždėms ar „black tie“ tipo vakarėliams.
Bėganti per pasaulį
Esate iš tų žmonių, kurie nuolat keliauja. Kiek kartų per mėnesį paprastai tenka skristi lėktuvu? Ar įsivaizduojate save, gyvenančią visai kitokį gyvenimą – ramų, sėslų?
Keliauju tikrai labai daug. Kur nors tenka skristi bent kas dvi savaites. Draugai mane vadina „globe trotter“ (bėgančia per pasaulį). Man toks gyvenimo būdas priimtinas ir įdomus. Aš net neįsivaizduoju jo kitokio. Prieš mėnesį persikrausčiau gyventi į Niujorką, prieš tai buvau Toronte. Į Londoną, kuris yra mano tikrieji namai, grįžtu kas mėnesį. Manau, kitais metais teks pagyventi Šanchajuje. Ramiai pagyvensiu, kai pasensiu. Tada susirasiu kokią mažą sodybą, kur šilta, daug saulės ir graži gamta. Tapysiu paveikslus ir rašysiu prisiminimus apie savo keliones.
Į Jūsų darbinių kelionių maršrutą dažnai patenka ir Lietuva. Sąmoningai stengiatės palaikyti ryšius su gimtine ar čia tiesiog palanku, pelninga dirbti?
Į Lietuvą visada smagu grįžti trumpam. Aplankyti šeimą, draugus ir sutvarkyti darbo reikalus. Aš čia apsilankau kas tris mėnesius.
Minėjote, kad tikrieji Jūsų namai – Londonas. Kokiais šio miesto gyventojų bruožais persiėmėte? Tarkime, ar kasdien geriate popietinę arbatėlę?
Kažkaip nejaučiu, pasikeičiau ar ne. Bet draugai tai pastebi ir kartais sako, kad „suangliškėjau“. Popietinę arbatą tikrai geriu (šypsosi – aut. past.), nes smagu su draugėmis paplepėti ir visokiomis naujienomis pasidalyti. Turime tam tikrų vietelių, į kurias užsukęs visada ką nors sutiksi, net iš anksto tartis nereikia. Įpročiu jau tapo ir sekmadienio „brunch“ – vėlyvieji pusryčiai, apie 12 val. Čia labai populiaru sekmadieniais susitikti ne pietų, o būtent vėlyvųjų pusryčių. Pripratau prie greito didmiesčio ritmo ir konkurencijos. Manieros ir apsirengimas čia ypač svarbu. Jei kur nors nuėjęs negražiai valgysi ar patarnautojams pasakysi ką nemandagaus, susilauksi neigiamų žvilgsnių ir, ko gero, į svečius tavęs daugiau nepakvies.
Lietuvės – bričių priešingybės
Kokiose parduotuvėse pati mėgstate apsipirkti? Kur ieškote išskirtinių, įdomių drabužių, aksesuarų?
Londone man patinka „Blue Bird“, „Feathers“, „Souvenir“, „Myla“, „Harvey Nichols“, „Selfridges“ ir vintažinės parduotuvytės. Niujorke – „Scoop“, „Intermix“, „Barneys“ ir taip pat vintažinės Soho rajono parduotuvės. Paryžiuje – „Chanel“, „Lanvin“, „Zadig & Voltare“, „Collete“.
Esu pamišusi dėl batelių... Vos tik pamatau ką gražaus – negaliu atsispirti. Mano kasdienis stilius yra gana paprastas. Daug vaikštau, tad turiu jaustis patogiai. Mėgstu gražius šalikus, kašmyro megztukus iš „Zadig & Voltare“, ilgus batus, šiuo metu mano mėgstamiausi džinsai – „Curren and Elliot“. Na ir, žinoma, rankinės! Vakarais visada renkuosi kokią suknelę, aukštakulnius ir kašmyro paltuką. Juos galima išvysti ir mano naujoje žiemos kolekcijoje.
Jei dieną laukia dalykiniai susitikimai, renkuosi moteriškumą pabrėžiančias sukneles, bet jas derinu su vyriško stiliaus švarku, vadinamu „oversized blazers“. Aviu aulinukus, o akcentu tampa šalikas. Taip be didelių pastangų atrodau skoningai pasipuošusi.
Man patinka aksesuarai, jų neturi būti daug, užtai renkuosi ypatingus. Mėgstu auskarus ir ilgus kaklo papuošalus. Šiais metais mados namai „Etro“ sukūrė nuostabių ilgų kaklo papuošalų. Šiuo metu esu susirgusi „Van Cleef“ liga. Niekaip negaliu liautis kolekcionavusi jų kūrinių. Bet iš tikrųjų papuošalus mieliau gaunu dovanų, nei pati perku. (Šypsosi.)
Britės ar lietuvės – kurios stilingesnės?
Net negaliu lyginti. Visai kitas stilius ir mados supratimas. Tai, kas priimtina lietuvėms, nepriimtina britėms. Lietuvės yra labai gražios moterys, bet jas suklaidina parduotuvių darbuotojai, įsiūlydami joms visai netinkančių drabužių. Kartais nustembu pamačiusi labai stilingai apsirengusią lietuvaitę, bet dažniausiai nusiviliu... Labiausiai į akis krenta netinkamas makiažas ir plaukų spalva.
Britės nėra tokios gražios, bet jos geriau žino, kas joms tinka. Aišku, negaliu kalbėti apie visas brites, nes Londonas nėra visa Didžioji Britanija! Nuvažiavęs į mažesnius miestus gali prisižiūrėti visokių vaizdelių, ypač žiemą, kai jaunos merginos vakare vaikšto vilkėdamos vasarines sukneles be paltukų ir avi vasarinius batelius... Net gaila žiūrėti! Aišku, Londone aukštuomenės moterys atrodo žavingai ir įkvepiančiai. Man patinka jų drąsa eksperimentuoti ir žaisti spalvomis. Anglės mėgsta spalvas. Ne taip kaip niujorkietės, kurios žiemą vasarą vilki juodos spalvos drabužius tarsi kokios našlės... Lietuvės moterys, galinčios sau leisti sekti mada, vis dar rengiasi labai konservatyviai. O tos, kurios nelabai seka madų tendencijų, vilki per daug rėksmingai. Vis dėlto mada yra gebėjimas atrodyti subtiliai, ne užgožiant savo asmenybę, o ją pabrėžiant.
Studija persikėlė į Niujorką
Jūsų kuriami drabužiai – labai moteriški, romantiški. Nesiekiate, kaip kiti jauni dizaineriai, maištauti. Kodėl pasirinkote būtent tokį stilių?
Man toks stilius prie širdies ir mano klientės to ieško. Aš pati savo klientes noriu matyti gražias ir moteriškas. Jos turi jaustis patogiai ir žavingai, o ne būti įrėmintos į kokį keistą apdarą, kuris joms visai nepriimtinas, vilkimas tik dėl to, kad yra madingas. Mėgstu moterišką eleganciją su tam tikromis išskirtinėmis, moteriškumą pabrėžiančiomis detalėmis. Jaučiu, kad mano stilius irgi šiek tiek keičiasi bėgant metams, bet jis vis tiek išlieka elegantiškas.
Kiek kūryboje yra išskirtinai jūsų darbo? Ką darote pati, o ką patikite kitiems žmonėms?
Kai vardas „Millymoy“ buvo pakeistas į „Donata Hanson London“, mano suknelės šiek tiek pabrango. Gamyba vyksta tik Europoje, visi audiniai – iš Anglijos, Prancūzijos ir Japonijos. Pati ieškau audinių, kuriu modelius, primatuoju. Visa kita atlieka mano darbuotojai ir gamyklos.
Kurie dizaineriai jus įkvepia?
Alberas Elbazas (Albert Elbaz) iš mados namų „Lanvin“, K. Lagerfeldas iš „Chanel“, Kristoferis Beilis (Christopher Bailey) iš „Burberry“, Kristoferis Dekarninas (Christopher Decarnin) iš „Balmain“.
Ar Londone turite savo studiją, ar eskizus kuriate tiesiog namie?
Šiuo metu mano studija yra Niujorke, Soho rajone.
Ar daug dėmesio skiriate namų jaukumui, interjerui?
Man namai yra labai svarbi vieta, tik joje praleidžiu mažai laiko. Kaip tik pastaruoju metu pradėjau labai domėtis interjeru ir ieškoti įdomių interjero daiktelių savo namams. Ypač daug įdomių dizainerių darbų ir aksesuarų randu Niujorke.
Su vyru nekonkuruoja
Ar turite kokių nors savaitgalio ritualų? Kaip atrodo jūsų šeimos savaitgalis, jei nė vienam nereikia kur nors skristi?
Savaitgaliais mėgstu pamiegoti ilgiau, išgerti kavos ir skaniai papusryčiauti mėgstamoje vietoje. Arba pati paruošiu pusryčius. Vėliau einu sportuoti, kartais žaidžiu tenisą. Mėgstu nuvažiuoti pas draugus už miesto, kur graži gamta, žirgai, kaimiškas maistas. Tačiau tokių savaitgalių būna nedaug... Jei niekur neskrendu, mėgstu tiesiog atsipalaiduoti. Kartais skaitau, puoselėju namus, einu į masažo saloną, ruošiu vakarienę ar aplankau kokią parodą.
Ar leidžiate vyrui Edvardui dalyvauti kūrybos procese? Galbūt klausiate jo patarimų arba kartu keliaujate ieškoti medžiagų?
Vyras nedalyvauja kūrybiniame darbe, bet su malonumu stebi mano darbą.
Esate sakiusi, kad visko karjeroje pasiekėte pati. Tačiau jūsų vyras taip pat yra verslininkas. Ar šeimoje niekada nekyla savotiškos konkurencijos?
Jis manimi didžiuojasi ir niekada nekonkuruoja.
Ar jis dažnai palepina jus staigmenomis, netikėtomis dovanėlėmis?
Taip, vyras mėgsta mane palepinti.
Kaip Jūs susipažinote? Ar greitai supratote, kad kurti šeimą norėtumėte būtent su šiuo žmogumi ir kodėl?
Susipažinome draugų vakarėlyje ir iš karto pajutome stiprų tarpusavio ryšį.
Kokių turite kūrybinių ir su šeima susijusių svajonių?
Manau, kai susilauksiu vaikų, tai mane įkvėps sukurti vaikiškų drabužėlių liniją.
Aurelija Monaitė