• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tarptautinis baudžiamasis teismas (TBT) 69 m. Libijos lyderiui ir jo 39 m. sūnui Saif al-Islam Gaddafiui įsakė stoti prieš teismą dėl civilių bei sukilėlių kankinimo ir žudymo.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak guardian.co.uk, perspektyvos dėl sėkmingo Libijos krizės sprendimo dar labiau sumažėjo pirmadienį TBT išdavus arešto orderius Muammarui Gaddafiui ir jo sūnui Saif al-Islamui dėl nusikaltimų, vykdytų prieš žmones, protestuojančius prieš esamą santvarką.

REKLAMA

TBT vyriausiojo prokuroro prašymu, Hagos teismas taip pat pateikė orderį Libijos žvalgybos vadui Abdullah al-Senussi.

Šaltinių Libijoje teigimu, gali būti, jog, nepaisant atkaklių tvirtinimų, kad neišvyks iš Libijos, M. Gaddafis greičiausiai slapstosi Baltarusijoje, kuri nėra pasirašiusi sutarties su TBT. M. Gaddafis šalį valdo nuo 1969-ųjų ir šiuo metu jis yra antras pasaulyje valstybės vadovas, gavęs TBT arešto orderį.

REKLAMA
REKLAMA

Dar vienas arešto orderis 2009 m. buvo išduotas Sudano prezidentui, Omar al-Bashirui suimti, kuris buvo kaltinamas nusikaltimais Darfūre.

„Norint apsisaugoti nuo dar daugiau nusikaltimų, tokie areštai yra būtini“, – sakė pirmininkaujantis TBT teisėjas Sanji Mmasenono Monagengas. Tarptautinė Amnestija ir Žmogaus teisių stebėjimo organizacija tokiam poelgiui pritarė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau praeitą naktį Libijos valdžia arešto orderius atmetė, motyvuodama tuo, kad jie yra paremti „suklastotais kaltinimais“. Mohammed al-Qamoodi, Libijos teisingumo ministras, teigė: „Šis atvejis tėra priedanga NATO karinėms bombardavimo operacijoms atlikti – organizacija siekia nužudyti Gaddafi“.

REKLAMA

„NATO veiksmai yra nusikaltimai žmonijai, nusikaltimai, už kuriuos turėtų bausti TBT. Libijos valstybė patrauks NATO baudžiamojon atsakomybėn už tai, ką ši organizacija padarė mūsų šalyje“, – tvirtino teisingumo ministras. M. al-Qamoodi pridūrė, kad Libija neketina pripažinti savo jurisdikcijos TBT.

REKLAMA

Tuo tarpu opozicijos rėmėjai Tripolyje įsitikinę, jog M. Gaddafi bus bandoma patraukti iš akių: „Libijos valdžia bandys slapstyti šalies vadovą, perkeldami jį iš vienos vietos į kitą“. Teigiama, kad M. Gaddafis ir jo sąjungininkai jokiais būdais neatsisakys turimos galios ir nepasiduos savanoriškai tremčiai žinodami, kad visa, kas jų laukia – tai gyvenimas už grotų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tam pritaria ir kai kurie Britanijos, kuri yra viena vadovaujančių NATO operacijai šalių, pareigūnai, teigdami, jog ši TBT byla gali tik paskatinti Gaddafi bėgti.

Tačiau William Hague, NATO užsienio reikalų sekretorius, kaip galėdamas rėmė TBT sprendimą, sakydamas: „Šie orderiai tik įrodo, kad Gaddafis yra kaltas ir, jog jis turėtų būti nedelsiant sustabdytas. Jam paklūstančios pajėgos puldinėja Libijos gyventojus be pasigailėjimo, todėl tam reikia padėti tašką“. Tam pritarė ir generalinis sekretorius Anders Fogh Rasmussen.

REKLAMA

Kalbos, kad M. Gaddafio žmona ir dukra jau yra nugabentos į Baltarusiją, kol kas neturi pagrindo. Tačiau Libijos lyderis atmeta bet kokius pasiūlymus atsistatydinti ar išvykti į užsienį. Taip pat ir jo sūnus Saif al-Islam Gaddafis – kuris dėl tamprių ryšių su Didžiąja Britanija buvo vertinamas kaip galimas dialogo su vakarais dalyvis – pasisakė tik už „gyvenimą arba mirtį“ Libijoje.

REKLAMA

Riaušių apimto Benghazi miesto gyventojai, maištaujantys prieš režimą, stipriai remia TBT sprendimą ir žadėjo perduoti vius įtariamuosius, pakliuvusius į jų akiratį.

„Prieš visus tris nusikaltėlius pateikti aiškūs ir įtikinami įrodymai, – sakė Philippe Sands, „University College London“ tarptautinės teisės profesorius. – Tačiau kyla klausimas: ar toks TBT žingsnis paspartins konflikto Libijoje sprendimą? Šitai nuspėti sunku. Dabar jau nebėra galimybės priimti visiems tinkamą politinį sprendimą – kadangi jei nors vienas iš trijų įtariamųjų pasirodys kurioje nors TBT šalyje, jis bus nedelsiant suimtas. Be to, tiems žmonėms reikėtų gerai pagalvoti, kur jie dėsis sugriuvus esamai santvarkai“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

S. M. Monagengas, pirmininkaujantis TBT teisėjas, teismui teigė, kad yra pagrindo manyti, jog dėl Libijoje vyraujančio režimo buvo nužudyti, sužeisti ar suimti šimtai civilių žmonių, ir ne kas kitas, o Gaddafi yra pilnai atsakingas už saugumo pajėgų kontrolę.

Be to, M. Gaddafis asmeniškai planavo ir įgyvendino sistemingų išpuolių prieš civilius gyventojus bei protestuotojus politiką.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų