Paskutinysis komunistinės Lenkijos diktatorius generolas Wojciechas Jaruzelskis norėjo, kad sovietų kariai 1981 metais įvykdytų invaziją į jo šalį ir taip padėtų susidoroti su streikuojančiais darbininkais, rodo paviešinti valstybinio archyvo dokumentai.
86 metų generolas nuolatos viešai aiškino, kad karinę padėtį 1981 metų gruodį būtent ir paskelbė siekdamas išvengti sovietų karinės intervencijos, kuri 1956 metais nuslopino prodemokratišką judėjimą Vengrijoje, o 1968 metais tą patį padarė Čekoslovakijoje.
Lechas Walęsa, kuris vadovavo opoziciniam judėjimui „Solidarumas“, 1989 metais nuvertusiam komunistinį režimą, pareiškė, kad W. Jaruzelskis turi stoti prieš teismą dėl išdavystės, jei dokumentuose skelbiami teiginiai yra teisingi.
Nacionalinės atminties institutas savo internetinėje svetainėje paskelbė užrašus, kurie priskiriami vienam sovietų generolui. Savo užrašuose jis cituoja W. Jaruzelskio žodžius, išsakytus likus kelioms dienoms iki karinio įstatymo įvedimo.
„Jei darbininkų bruzdėjimas išplis po visą šalį, tai jūs [Sovietų Sąjunga] turėsite mums padėti. Mes nesugebėsime veikti vieni“ – taip, pasak dokumento, kalbėjo komunistinės Lenkijos lyderis.
Po to, kai sovietų atstovas pareiškė, kad Lenkijos kariai turėtų sugebėti vieni susitvarkyti su protestuojančiais darbininkais, W. Jaruzelskis esą pareiškė, kad kai kuriuose didžiuosiuose miestuose nebėra jam ištikimų karių.
Be to, kad prižiūri komunistinės Lenkijos laikų archyvus, Nacionalinės atminties institutas gali imtis teisinių priemonių prieš tuos, kurie gali būti įtariami įvykdę nusikaltimus prieš lenkų tautą.
Kritikai kaltina institutą, kuris yra glaudžiai siejamas su dešiniąja šalies opozicija, vykdant politiniu užsakymus. Ne kartą buvo teigiama, kas institutas užsiima ne objektyviais tyrimais, o raganų medžiokle.
66 metų L. Walęsa taip pat yra priverstas kovoti su tuo pačiu institutu, nes jo išleistoje knygoje yra teigiama, kad buvęs Lenkijos prezidentas dirbo komunistinių laikų slaptajai policijai.
Savo ruožtu W. Jaruzelskis jau ir taip yra teisiamas dėl savo valdymo metais įvykdytų nusikaltimų. Jo byla teisme tęsiasi jau itin ilgai ir dažnai yra atidėliojama dėl prastos kaltinamojo sveikatos.
Generolas nuolatos teigia, kad 1981 metais paskelbta karinė padėtis apsaugojo Lenkiją nuo sovietų invazijos. „Karinė padėtis buvo blogis, tačiau tai buvo žymiai mažesnis blogis nei tas scenarijus, kuris galėjo nutikti be jo“ – teigia W. Jaruzelskis.
Pagal karinę padėtį įvedusį įstatymą, kuris Lenkijoje galiojo iki 1983 metų, buvo įvesta komendanto valanda, smarkiai apribota žmonių judėjimo laisvė, įkalinti šimtai „Solidarumo“ aktyvistų, o pats judėjimas uždraustas.