Ministro pirmininko Donaldo Tusko vadovaujama centristinė Pilietinė koalicija (KO) pažadėjo liberalizuoti Lenkijos abortų įstatymą, kuris yra vienas griežčiausių Europoje, tačiau nesulaukė pakankamos paramos parlamente.
Ketvirtadienį šiaurės vakariniame Ščecino mieste prasidėjo ginekologės Marijos Kubisos, kaltinamos aborto tablečių platinimu tarp savo pacienčių, teismas. Gydytoja jai metamus kaltinimus neigia.
„Teismo procesas prasidėjo. Procesas yra uždaras visuomenei“, – naujienų agentūrai AFP sakė Ščecino teismo atstovas spaudai Michalas Tomala.
M. Kubisa dirba ir Lenkijos Ščecine, ir Prenzlau, esančiame Vokietijoje. Šiame maždaug už 40 km nuo Lenkijos ir Vokietijos sienos įsikūrusiame miestelyje ji gali teisėtai atlikti abortus.
Apie jos bylą buvo pranešta po to, kai Lenkijos specialiosios tarnybos 2023 metų sausį atliko reidą jos privačiame kabinete Ščecine ir paėmė iki 6 tūkst. pacienčių medicinines korteles.
Tuo pasipiktino moterų teisių grupės, kurios pasmerkė kratą kaip pažeidusią pacienčių teises ir gydytojo bei paciento konfidencialumą.
Lapkritį prokuratūra M. Kubisai pateikė „penkis kaltinimus dėl pagalbos nėščiai moteriai nutraukti nėštumą“ – už tai gresia iki trejų metų laisvės atėmimo bausmė.
„Teroras prieš moteris tęsiasi“, – dienraščiui „Gazeta Wyborcza“ sakė M. Kubisa, komentuodama kaltinimus.
Abortai atsidūrė politinės kovos sūkuryje Lenkijoje, kur 2020 metų spalį aukščiausios instancijos teismas palaikė tuo metu valdžiusią konservatyviąją partiją „Teisė ir teisingumas“ (PiS) ir beveik visiškai uždraudė šią procedūrą.
Šiuo metu moterys gali pasidaryti abortą ligoninėje tik tuo atveju, jei pastojo po seksualinės prievartos ar incesto arba jei nėštumas kelia tiesioginę grėsmę motinos gyvybei ar sveikatai.
Joks įstatymas nenumato bausmės už tai, jei jos pačios pasidaro abortą, pavyzdžiui, naudodamos internetu užsakytas tabletes.